Najnowsze artykuły

Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

Tymianek łac. Thymus vulgaris

Tymianek to aromatyczna przyprawa, która łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz jest pomocna przy schorzeniach górnych dróg oddechowych

Suszenie ziół- to musisz wiedzieć

Suszenie ziół to jedna z naturalnych metod na łatwiejsze przechowywanie ziół po okresie ich wegetacji oraz utrwalenie ich właściwości. Poznaj najważniejsze informacje o suszeniu ziół

Orzech włoski łac. Juglans regia

Orzech włoski- właściwości lecznicze: orzechy włoskie stanowią bardzo ważne źródło witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu…

Fitoterapia w leczeniu cukrzycy

W fitoterapii cukrzycy mamy do dyspozycji wiele surowców roślinnych wspomagających kontrolę poziomu cukru we krwi, a także przeciwdziałających powikłaniom cukrzycy

Beta karoten rola w organizmie

Beta karoten jest prekursorem witaminy A w organizmie. Jego rola to wymiatanie wolnych rodników, wspomaganie odporności, ochrona przed promieniowaniem UV…

Babka jajowata- systematyka

Rodzina: Babkowate
Rodzaj: Babka
Gatunek: Babka jajowata

 

Nazewnictwo

Łacińska: Plantago ovata, Plantago ispaghula

Angielska: Ispaghula

Niemiecka: Wegerich

Polskie nazwy: Babka jajowata

 

Babka jajowata- występowanie

Babka jajowata pochodzi w południowo-wschodniej Hiszpanii. Występuje w północnej Afryce, południowo zachodniej Azji. Jest spotykana także na Wyspach Kanaryjskich. Powszechnie uprawiana w Indiach, USA i Brazylii.

 

Babka- odmiany

Znanych jest wiele gatunków babki. Babka płesznik posiada podobne właściwości jak babka jajowata. Nasiona obu tych babek są stosowane jako doskonałe źródło błonnika pokarmowego.

W Polsce powszechnie występuje babka zwyczajna oraz babka lancetowata.




Surowiec

Surowcem jest nasienie (Plantaginis ovatae semen) i łupina nasienna (Plantaginis ovatae testa).  Surowiec stosuje się w postaci proszku, roztworów lub granulek.

Babka jajowata w medycynie ludowej

W medycynie ludowej nasiona babki stosuje się jako środek w leczeniu przewlekłych zaparć, czerwonki, biegunek oraz zapalenia pęcherza moczowego. Niemiecka Komisja E zatwierdziła nasiona babki jako środek stosowany w leczeniu zaparć, zaleca babkę dla osób z przetokami odbytu, hemoroidami, ciąży, zapaleniu jelita drażliwego.

 

 Babka jajowata- składniki mineralne

Nasiona są bogate w śluz, który składa się głównie z mukopolisacharydów, ksylozy, arabinozy, galaktozy. Nasiona dostarczają fitosterole i cenne kwasy tłuszczowe. Kolejnym ważnym składnikiem są glikozydy irydoidowe, jak np. akubina, asperulozyd.

Bogate w śluzy łupiny babki jajowatej to cenne źródło łatwo rozpuszczalnego w wodzie błonnika. Łupiny nasienne zawierają oprócz śluzów także hemicelulozę

BABKA JAJOWATA DZIAŁANIE LECZNICZE

Nasiona oraz łupiny babki jajowatej stosuje się głównie w zaburzeniach związanych z wypróżnianiem. Babka wykazuje działanie przeczyszczające, poprawia perystaltykę jelit i jest stosowana w uchyłkowatości jelit, w objawach jelita drażliwego, leczeniu hemoroidów.

Nasiona babki powodują znaczne zwiększenie mas kałowych, dzięki czemu są pomocne w leczeniu zaparć. Ponieważ nasiona babki pochłaniają dużo wody mają także zastosowanie w łagodzeniu biegunek. Nasiona babki jajowatej przynoszą poprawę przy krwawiących hemoroidach. Mogą one być także stosowane we wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy.

 Nasiona i łupiny babki mają właściwości powlekające i mogą być pomocne przy chorobie wrzodowej.

Nasiona babki są sprzedawane jako suplement diety wspomagający odchudzanie, ponieważ pomagają utrzymać prawidłową wagę, a ich dodatek do posiłków hamuje nadmierny apetyt.

Produkty zawierające babkę jajowatą mogą okazać się pomocne dla osób cierpiących na cukrzycę typu II, ponieważ ułatwiają kontrolę poziomu insuliny oraz glukozy we krwi po spożyciu posiłku.

Nasiona babki pomagają także obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

 

 

Babka jajowata- działanie niepożądane

Nasiona babki jajowatej mogą powodować wzdęcia, niedrożność jelita lub przełyku, szczególnie przy przyjmowaniu zbyt małej ilości płynów. Babka może także powodować reakcje alergiczne.

 

Babka jajowata- przeciwwskazania

  • Bóle brzucha o nieznanej przyczynie, niedrożność jelita, guza kałowego lub niektóre choroby jelit, zespół jelita drażliwego
  • Niezdiagnozowane krwawienia z odbytu
  • Choroby przełyku i mięśnia sercowego

Nie należy stosować babki jajowatej z innymi środkami o działaniu przeczyszczającym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Andrzejewska- Golec E.; Babka jajowata i jej cenne nasiona; Panacea nr 1 (38), styczeń- marzec 2012, str. 8-9

Arnal-Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury, 200 uzdrawiających ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2004, str.35

Bernes J, Anderson L. A., Phillipson J. D.; Herbal medicines, third edition; Pharmaceutical Press 2007, str. 374-378

Pisulewska E.; Tajemnice ziół zastosowanie w żywności, żywieniu, dietetyce i kosmetologii; Krakowska Wyższa Szkoła Promocji i Zdrowia, Kraków 2016, str. 72-73

Senderski M.E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; wyd. Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016; str. 178-179

Wielka księga ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2009




Imbir w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej imbir jest stosowany od ponad 2 500 lat głównie w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego oraz jako środek rozgrzewający

Jak stosować anyż w kuchni

Anyżek, a w zasadzie biedrzeniec anyż to aromatyczna przyprawa, którą stosuje się do świątecznych wypieków, ale to nie jedyne zastosowanie anyżku w kuchni…

Czosnek a leki

Właściwości lecznicze czosnku znane są od wieków. Ale czy wiesz, że czosnek może wchodzić w interakcje z wieloma popularnymi lekami?

Jak przygotować olej z nagietka lekarskiego

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry…

Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Co to jest superfoods

Superfoods to dary natury. Bogate w witaminy i minerały produkty bez wątpienia korzystnie wpływają na zdrowie. Warto więc włączyć je do codziennego menu….