Najnowsze artykuły

Naturalny czosnek w kapsułkach

Czosnek w kapsułkach to świetna alternatywa dla tych co nie lubią zapachu czosnku, aby wykorzystać dobroczynne działanie tej rośliny

Skąd dynia na Halloween?

Dynia Halloween – symbol jesieni i ciekawa ozdoba. Ustawiona w oknie dokładnie 31 października wita dusze przodków, chroni domy przed złymi duchami…

Najważniejsze kosmetyki dla 20-latki

W tak młodym wieku skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia oraz skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź jakie kosmetyki są niezbędne dla 20-latki

Bazylia w magii i wierzeniach

Bazylię uznaje się za bezpieczne, profilaktyczne zioło, które przynosi szczęście i dobra materialne. Od wieków bazylia jest rośliną wyjątkową, a nawet boską

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Krem Olaplex No. 6

Piękne i zdrowe włosy to marzenie wielu osób. Wypróbuj krem do włosów Olaplex No. 6, który doskonale odbudowuje i wzmacnia strukturę włosów,

Domowa apteczka na lato

Lato to czas zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu oraz częstych wyjazdów. Warto w tym czasie mieć pod ręką kilka ziołowych specyfików, które mogą okazać się pomocne w czasie wakacyjnych podróży.

Lato to czas podróży, ale jak tu podróżować spokojnie, kiedy ma się chorobę lokomocyjną?

W czasie wyjazdów, warto mieć ze sobą kawałek kłącza imbiru, który łagodzi objawy choroby lokomocyjnej.

Częste podróże, zmiana miejsca, czy po prostu zakłócenie pory posiłków może odbić się na funkcjonowaniu układu pokarmowego, które może objawiać się niestrawnością, zaparciami czy biegunką. W przypadku niestrawności ulgę przyniesie herbatka z mięty. Po tłustych i obfitych posiłkach warto sięgnąć po herbatkę z kopru włoskiego. Z kolei jeżeli doskwierają nam zaparcia, pomoc może przynieść spożywanie świeżych lub suszonych winogron. Pomocne mogą okazać się także nasiona lnu. Przy bardzo nasilonych i doskwierających zaparciach można jednorazowo zastosować senes, który wykazuje silne działanie przeczyszczające.

W biegunkach sprawdzonym sposobem są suszone owoce czarnej borówki, a także herbatki z pięciornika czy kory dębu, które działają ściągająco. Przy biegunkach warto także sięgnąć po węgiel aktywny.

 

Apteczka na lato- jakie środki przeciwbólowe można wykorzystać?

  • Kora wierzby– która działa lekko przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz obniża gorączkę i łagodzi dolegliwości reumatyczne. Korę wierzby warto podawać przy drobnych infekcjach bakteryjnych lub wirusowych, które mogą przydarzyć się latem.

  • Kwiatostan lipy– może okazać się pomocny przy chrypce i bólach gardła

  • Olej z wiesiołka warto stosować przy sezonowych alergiach, zmniejsza uciążliwe objawy alergii

  • Nagietek– maść z nagietka lub jego dodatek do kąpieli złagodzi wypryski skórne i zmniejszy uciążliwy świąd pojawiający się przy alergiach, dodatkowo świetnie nawilży skórę.




Domowa apteczka na lato czyli co na złagodzenie stresu?

W sytuacjach stresowych pomocne mogą okazać się melisa oraz rumianek. Herbatki z tych ziół działają bardzo delikatnie, odprężają oraz ułatwiają zasypianie. Delikatne działanie uspokajające wykazuje także kwiatostan lipy, który działa również napotnie- a więc może okazać się pomocny w początkowym okresie przeziębienia.

 

Apteczka ziołowa na lato- oparzenia słoneczne

Długie przebywanie na słońcu może spowodować wystąpienie poparzeń skóry, które można łagodzić stosując kąpiele z dodatkiem wyciągu z kory dębu. Pijąc herbatkę z pokrzywy wspomagamy wewnętrzne mechanizmy odbudowy zniszczonej tkanki. Na poparzenia słoneczne i nie tylko bardzo skuteczne są okłady z aloesu.




Wakacje to czas zwiększonej aktywności, podczas której mogą zdarzyć się drobne urazy skórne w postaci stłuczeń, siniaków czy uszkodzeń mięśni bądź ścięgien. Tutaj z pomocą mogą przyjść preparaty zawierające wyciągi z arniki górskiej, które przyspieszają wchłanianie skórnych wylewów, wybroczyn oraz łagodzą obrzęki pourazowe. Należy jednak pamiętać, że arniki nie stosuje się na otwarte rany czy oparzenia ponieważ może spowodować silne podrażnienia. Warto też pamiętać, że arnika powoduje uczulenia.

W przypadku powierzchownych otarć i skaleczeń stosuje się okłady z ziół o działaniu przeciwzapalnym. Można tutaj wymienić choćby rumianek pospolity czy babkę lancetowatą.

 

Domowa apteczka na lato-  co na komary i owady?

Latem, szczególnie nad woda jest pełno owadów i komarów. Ich ukąszenia się często bardzo bolesne, a powstający odczyn zapalny potrafi bardzo swędzić. Na ukąszenia owadów można robić okłady z babki zwyczajnej, babki lancetowatej, bazylii.

Jeżeli lato, to na pewno ciepło, które wiąże się ze zwiększoną potliwością. Ziele hyzopu w postaci herbatki na pewno ograniczy ten problem. Właściwości przeciwpotliwe wykazuje również szałwia lekarska. Przy nadmiernej potliwości warto do kąpieli dodać odrobinę kory dębu, czy kwiatków rumianku. Sprawdzi się także dodatek olejku z drzewa herbacianego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobłocka- Olech L., Skóra M.; Apteczka ziołowa na lato; Panacea nr 3 (12), 2005, str. 14-16




Por- łac. Allilum porrum

Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie

Wrzesień- warzywa sezonowe

Warzywa sezonowe – wrzesień

Wrzesień obfituje w wiele warzyw sezonowych, które teraz są najsmaczniejsze i dostarczają wiele cennych substancji odżywczych wspomagających zdrowie i odporność.

Jak stosować anyż w kuchni

Anyżek, a w zasadzie biedrzeniec anyż to aromatyczna przyprawa, którą stosuje się do świątecznych wypieków, ale to nie jedyne zastosowanie anyżku w kuchni…

Kolorowy talerz- sposób na zdrowie

Kolorowy talerz to metoda podawania żywności, która sprawia, że dieta jest zdrowa. Jednym słowem ma być różnorodnie i kolorowo na talerzu.

Zioła na zaparcia

Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach

Zastosowanie skórki od banana

Gdy następnym razem będziesz jeść banana, nie wyrzucaj skórki, tylko ją wykorzystaj. Sprawdź jak możesz wykorzystać skórkę od banana