Syrop z mniszka

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale), popularnie nazywany mleczem, to wszędobylski chwast, który na przełomie kwietnia i maja zdobi łąki i trawniki żółtymi kwiatkami. Cała roślina ma właściwości lecznicze. Korzeń jest bogaty w inulinę, która korzystnie wpływa na stan jelit. Młode liście mniszka są świetnym środkiem odżywczym bogatym w witaminy i minerały. Często wykorzystuje się je w wiosennych kuracjach oczyszczających. Z kwiatków mniszka sporządza się herbatki oraz pyszny syrop, który ma nieocenione właściwości.




Naturalne źródła tiaminy (wit. B1)

Witamina B1 czyli tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tiamina jest obecna w wielu produktach zwierzęcych i roślinnych

Fitoterapia w leczeniu cukrzycy

W fitoterapii cukrzycy mamy do dyspozycji wiele surowców roślinnych wspomagających kontrolę poziomu cukru we krwi, a także przeciwdziałających powikłaniom cukrzycy

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

 Syrop z mniszka- skład

Syrop mniszkowy to doskonały środek odżywczy zawierający dużo witamin i soli mineralnych (magnez, żelazo, krzem, potas). Ponadto kwiaty mniszka są bogate we flawonoidy, garbniki oraz triterpeny.

 

Syrop z mniszka- właściwości

Syrop przygotowany z mniszka lekarskiego działa wzmacniająco na organizm, zapobiega infekcjom bakteryjnymi i wirusowym. Pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego wspomagając trawienie i wydzielanie żółci oraz pobudzając apetyt. Pomocniczo syrop ten stosuje się w infekcjach dróg moczowych. Ponadto substancje aktywne w mniszku zapobiegają powstawaniu blaszki miażdżycowej oraz odkładaniu się cholesterolu w ściankach naczyń.  Bogactwo związków aktywnych sprawia, że syrop ten  jest także zalecany w kuracjach oczyszczających organizm.

 

Gdzie zbierać kwiaty mniszka?

Kwiaty mniszka należy zbierać w miejscach położnych z dala od ruchliwych ulic czy zakładów przemysłowych. Należy unikać także łąk w pobliżu pól uprawnych, ponieważ pola mogą być pryskane pestycydami.  Kwiaty zbiera się do luźnej torby materiałowej, aby się nie zgniotły i nie zaparzyły.

 

Syrop z mniszka- jak go przygotować

Syrop przyrządza się ze świeżo zebranych kwiatków. Zaraz po zbiorze kwiatki rozkłada się luźno na białym papierze lub płótnie, aby z kwiatków uciekły robaczki.

 

Do przygotowania syropu potrzebujemy

  • 400 kwiatków mniszka
  • 1 kg cukru
  • 2 cytryny

Kwiaty z mniszka zalać litrem wody, doprowadzić do wrzenia i odstawić na noc. Po przecedzeniu dodać cukier oraz sok z cytryny i gotować na małym ogniu, aż płyn zgęstnieje.  Gotowy syrop przelać do słoiczków. Szczelnie zamknięte słoiczki przechowuje się w chłodnym miejscu. Syrop zachowuje ważność przez kilka miesięcy.

Jak stosować syrop z mniszka

Syrop stosuje się zapobiegawczo w sezonie jesienno- zimowym jako środek przeciwko grypie i przeziębieniu 3 razy dziennie po małej łyżeczce dla dzieci, dorośli po łyżce stołowej.

Syrop ten  można stosować także na co dzień do słodzenia napojów lub jako dodatek do deserów. Syrop będzie miał podobne zastosowanie jak miód. To świetny dodatek do lemoniady z dodatkiem cytryny i mięty, można nim słodzić także herbatę. Syropem mniszkowym można posmarować kromkę chleba i zjeść np. z twarożkiem.

 

Kiedy stosować syrop z mniszka

Syrop mniszkowy stosuje się przy chorobach gardła, jamy ustnej, oskrzeli. Jest to świetny lek na uporczywy kaszel. Syrop ten  jest zalecany osobom z anemią, osłabionym, niedożywionym oraz w okresie rekonwalescencji.

Przeciwwskazania

  • Wrzody
  • Nadkwaśność żołądka
  • Niedrożność jelit i dróg żółciowych
  • Cukrzyca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Syrop imbirowy na odporność

Imbir ma silne właściwości wzmacniające organizm, dodatek kurkumy i goździków wspomaga organizm w walce z wirusami, a cytryna i miód dostarczają witaminy

Jak zrobić olej z nagietka lekarskiego

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry…
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak zafarbować włosy na chłodny blond

Marzysz o uzyskaniu pięknego, platynowego odcienia włosów. Warto szukać odcieni w gamie farb stworzonych do osiągania chłodnych tonacji np. z serii Cool Blonde

Imbir w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej imbir jest stosowany od ponad 2 500 lat głównie w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego oraz jako środek rozgrzewający

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Orzech włoski łac. Juglans regia

Orzech włoski- właściwości lecznicze: orzechy włoskie stanowią bardzo ważne źródło witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu…

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Przepis na domowy ketchup Przepis na domowy ketchup Gęsty, czerwony i niezwykle smaczny ketchup to świetny dodatek do kanapek i nie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.