Czy cynamon  szkodzi?

Cynamon to popularna przyprawa stosowana w wielu kuchniach świata. Przypisuje się jej wiele korzyści zdrowotnych, ale ostatnio coraz częściej pojawiają się doniesienia o szkodliwym działaniu cynamonu.

Stosując cynamon jako przyprawę w małych ilościach jako dodatek do dań czy deserów na pewno nic nam nie będzie zagrażało. Niekorzystne działanie cynamonu jest związane z zawartą w nim kumaryną, która w dużych ilościach może wykazywać toksyczne działanie. Stąd też działanie niepożądane cynamonu jest związane z tańszą wersją przyprawy dostępną na naszym rynku czyli z cynamonem wonny.

Prawdziwy cynamon nazywany również cejlońskim zawiera niewielkie ilości kumaryny.

 

Cynamon szkodzi?- poznaj działanie niepożądane cynamonu

Cynamon jest silnym alergenem kontaktowym i pokarmowym. Może powodować atopowe zapalenie skóry. Jeżeli ktoś jest uczulony na Balsam Peruwiański prawdopodobnie będzie miał też będzie miał alergię na cynamon.

Niektóre osoby są wrażliwe na zawarty w cynamonie aldehyd cynamonowy. Jest to substancja, która może powodować np. owrzodzenia jamy ustnej.

Zawarta w cynamonie chińskim kumaryna spożywana w dużych ilościach może uszkodzić wątrobę i nerki. Przypuszcza się, że kumaryna może wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów.

Cukrzycy, którzy przyjmują leki obniżające poziom cukru powinny uważać na cynamon, który również powoduje spadek poziomu cukru.




Ciąża a zioła

Poznaj listę ziół zakazanych i dozwolonych w czasie ciąży. Które zioła można stosować bezpiecznie na dolegliwości towarzyszące ciąży

Dlaczego warto jeść cynamon

Cynamon to aromatyczna przyprawa, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Poznaj 10 powodów, dla których warto dodawać cynamon do potraw

Cynamon cejloński- łac. Cinnamomum verum

Cynamon cejloński wytwarzany jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który rośnie na terenach Indii, Sri Lanki, Indonezji, a także Birmy. Jest aromatyczną przyprawą i wykazuje działanie lecznicze

Cynamon pomaga czy szkodzi? czyli ile można zjeść cynamonu

Bezpieczna dawka kumaryny, która odpowiada za niepożądane skutki cynamonu została określona na 0,1 mg na kilogram masy ciała na dzień. Średnio przyjmuje się, że dorosły człowiek bezpiecznie może spożyć 0,5 g cynamonu. Należy pamiętać, że dawka dla dzieci jest znacznie mniejsza.

W produktach spożywczych dostępnych na terenie Unii Europejskiej dopuszczalna zawartość kumaryny nie powinna przekraczać 2 mg/ kg produktu.

 

Cynamon- tego nie próbuj- czyli cynamonowe wyzwanie, które szkodzi

Jakiś czas temu pod wpływem mody na najróżniejsze challenge pojawił się tzw. „cinnamon challenge”, który polega na zjedzeniu całej łyżeczki sproszkowanego cynamonu bez popijania. Wydawać by się mogło, że to prosta sprawa połknąć łyżeczkę cynamonu. Jednak z powodu tego wyzwania w USA wiele osób zgłosiło się do szpitali z zatruciem cynamonem.
Dlaczego cinnamon challenge jest niebezpieczne? Cynamon w postaci proszku wysusza śluzówkę jamy ustnej, co utrudnia połknięcie tak duże ilości przyprawy, dodatkowo utrudnione jest oddychanie, a brak śliny w jamie ustnej uniemożliwia wyplucie cynamonu. Związki zawarte w cynamonie dodatkowo drażnią błonę śluzową, przez co pojawia się uciążliwy kaszel, a osoba połykająca cynamon może zacząć się dusić.
Warto przy tym pamiętać, że oprócz aldehydu cynamonowego w cynamonie znajduje się także kumaryna. Oba te związki przyjęte w dużych dawkach mogą wywołać niepożądane efekty!

 

Cynamon może szkodzić- sprawdź kiedy można jeść cynamon

  • Z cynamonu powinny zrezygnować kobiety w ciąży, ponieważ pojawiają się doniesienia, że przyprawa ta może działać poronne.
  • Cynamonu powinni unikać cierpiący na chorobę wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
  • Ostrożnie powinny stosować cynamon osoby cierpiące na kamicę wątrobową i zaburzenia funkcjonowania woreczka żółciowego.
  • Ostrożność powinny także zachować osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, leki na wątrobę oraz cukrzycy.

2 komentarze

  • Zdrowomaniak says:

    A co z cynamonem cejlońskim? Podobno jest o wiele lepszy niż ten zwykły.

  • ZdrowieNatura324 says:

    Owszem cynamon cejloński jest bezpieczniejszy w stosowaniu, ponieważ zawiera znacznie mniej kumaryn, ale oba cynamony wykazują podobne działanie i wszystko tutaj zależy od dawki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kaławaj K., Lemieszek M. K.,; Prozdrowotne właściwości cynamonu; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, T 21, nr.3, str. 328-331 

Khan I. A., Abourashed E. A.; Leung’s encyclopedia of common natural ingredient used in food, drugs and cosmetics; Wiley 2010, str. 196-201

Quave C. L.; Medicinal Plants Monographs; Cassandra L. Quave 2013, str. 233-243 

https://zdrowie.wprost.pl/bezpieczenstwo-zywnosci/10341316/6-skutkow-ubocznych-zbyt-duzej-ilosci-cynamonu.html (16.02.2021)

https://vitalia.pl/artykul6534_Wiesz-ile-cynamonu-mozesz-bezpiecznie-zjesc.html (16.02.2021)

https://motywatordietetyczny.pl/2019/12/cynamon-dlaczego-nalezy-uzywac-go-z-umiarem/ (16.02.2021)




Kilka ciekawostek o dyni

Ciekawostki o dyni. Dynia to bardzo smaczne, odżywcze warzywo, a jego pomarańczowy kolor wprawia w dobry nastrój. Jest niekwestionowanym symbolem Halloween

Dlaczego warto jeść cynamon

Cynamon to aromatyczna przyprawa, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Poznaj 10 powodów, dla których warto dodawać cynamon do potraw

Zastosowanie skórki od banana

Gdy następnym razem będziesz jeść banana, nie wyrzucaj skórki, tylko ją wykorzystaj. Sprawdź jak możesz wykorzystać skórkę od banana

Estragon- ciekawostki o bylicy głupich

Estragon- ciekawostki. Estragon nazywany również bylicą głupich to zioło znane w środkowej i północnej Azji oraz w Ameryce Północnej. Jego nazwa związana jest ze smokami, prze d którymi roślina miała chronoć

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Przepis na domowy ketchup Przepis na domowy ketchup Gęsty, czerwony i niezwykle smaczny ketchup to świetny dodatek do kanapek i nie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.