Najnowsze artykuły

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica)

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica) to najczęściej uprawiane drzewo owocowe o soczystych i smacznych owocach, dostępnych w wielu odmianach przez cały rok

Lawenda i jej zastosowanie w kuchni

Lawenda w kuchni … Może służyć jako wspaniały dodatek do większości dań, jakie przyrządzamy każdego dnia, dodając im odpowiedniego aromatu

Kwas foliowy czyli witamina B9

Kwas foliowy (witamina B9, witamina B11, witamina M, folacyna lub folian) jest potrzebny każdej komórce naszego ciała, od poczęcia do późnej starości

Jakie owoce sezonowe w lipcu

Lipiec- owoce sezonowe. W lipcu mamy dostęp do największej ilości świeżych i soczystych owoców, wśród których należy wymienić: agrest, jagody, brzoskwinie, porzeczki…

Letni wieczór, cisza i spokój i tylko to męczące bzyczenie nad uchem- tak komary potrafią zepsuć letnią sielankę.  Jednak odpowiednio dobrane rośliny w doniczkach na balkonie czy w ogródku pomogą odstraszyć niechciane insekty i pozwolą cieszyć się ciepłymi letnimi wieczorami, a dodatkowo wpływają na nastrój i samopoczucie.

Rośliny, które odstraszają komary:

  • Komarzyca (łac. Plektrantus koleusowaty) – posiada silny cytrynowo- kamforowy zapach, który odstrasza owady. W naszych warunkach klimatycznych to przeważnie roślina jednoroczna uprawiana w doniczkach. Komarzyca ma ozdobne liście z białym obrysem, świetnie komponuje się z pelargonią czy begonią bulwiastą. Preferuje stanowisko umiarkowanie wilgotne, w półcieniu. Aby skutecznie odstraszyć komary warto wiedzieć, że jedna komarzyca, nie da rady i warto jest posadzić więcej roślin.
  • Wrotycz (łac. Tanacetum vulgare) – co prawda to roślina, która rzadko rośnie w ogródkach, ale jej korzenny, kamforowy zapach skutecznie odstrasza komary, kleszcze oraz muchy. Ponadto wrotycz stosuje się do zwalczania mrówek i mszyc.




  • Kocimiętka (łac. Nepeta Fassenii) – kwitnie w zasadzie przez całe lato, a więc cieszy oko pięknymi kwiatami. Jeżeli nie lubicie kotów, to lepiej jej nie sadzić w ogrodzie, bo roślina ta jest wabikiem na koty, ale za to świetnie odstrasza komary.
  • Lawenda (łac. Lavendula officinalis) – w lipcu z pewnością upiększy nasz ogród, a jej przyjemny zapach z pewnością poprawi nam nastrój. To właśnie zapach lawendy działa odstraszająco na komary i kleszcze. Lawenda nie jest wymagająca w uprawie. Można ją posadzić zarówno w ogrodzie jak i w doniczce. W zależności od odmiany kwitnie na fioletowo, różowo lub biało. Roślina ta lubi susze i słoneczne stanowisko, a jeżeli odpowiednio się ja przycina może zakwitnąć po raz drugi jesienią i cieszyć nas swoim aromatem na dłużej.
  • Pelargonia (łac. Pelargonium) – to piękne kwiaty w wielu kolorach i odmianach, które z pewnością udekorują balkon czy ogródek. Ich intensywny zapach skutecznie odstrasza komary.
  • Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis) – jest rośliną stosowaną w ziołolecznictwie i w kuchni, ale warto ją mieć w swoim ogródku, ponieważ jej aromat odpędza owady.
  • Trawa cytrynowa (łac. Cymbopogon citratus) – co prawda nadaje się tylko do uprawy w doniczkach- nasz klimat jest dla niej za chłodny, jednak jej zapach skutecznie odstraszy komary

Oprócz wymienionych wyżej roślin również przyprawy dzięki zawartości olejków działają odstraszająco na komary. Uprawiając w doniczce lub przy tarasie bazylię, tymianek, rozmaryn będziemy mieli dostęp do świeżych ziół, a dodatkowo pozbędziemy się natrętnych intruzów.

2 Responses

  1. Na pewno jakiś zapach je odstraszy, trzeba tylko przetestować różne zapachy i ich mieszanki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Wpływ jazdy na rowerze na zdrowie

Jazda na rowerze przyspiesza krążenie, wzmacnia serce, obniża ciśnienie po treningu i poprawia wydolność oddechową, dlatego warto zacząć jeździć na rowerze

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Zastosowanie skórki od banana

Gdy następnym razem będziesz jeść banana, nie wyrzucaj skórki, tylko ją wykorzystaj. Sprawdź jak możesz wykorzystać skórkę od banana

Sorgo- łac. Soryghum Moench

Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…

Cynamon cejloński czy chiński- różnice

Prawdziwy cynamon pochodzi z Cejlonu (stąd nazwa) oraz Madagaskaru, ale w sklepach najczęściej sprzedaje się tańszy cynamon chiński. Czy wiesz jaka jest różnica?

Jakie zioła zbiera się w maju?

Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.