Najnowsze artykuły

Kawa zbożowa z orkiszu

Kawa zbożowa z orkiszu to wyśmienity napój, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwą kawę. Jej zaletą jest to, że nie zawiera kofeiny i działa pobudzająco.

E 172- Tlenki żelaza

E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów

Korzyści i wartości odżywcze kiszonek

Kiszonki wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych oraz probiotyków. Dlatego warto po nie często sięgać

Odwodnienie organizmu- skutki i objawy

Odwodnienie to stan chorobowy, który pojawia się m.in. wtedy, gdy za mało pijemy. Odwodnienie następuje w wyniku utraty wody i elektrolitów przez organizm,

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Jak przechowywać kawę

Jak przechowywać kawę, aby jak najdłużej zachowała świeżość i swój aromat?- najprościej jest przechowywać kawę ziarnistą w oryginalnym opakowaniu

Dlaczego warto przygotować olej z nagietka lekarskiego?

Olej z nagietka lekarskiego to doskonały kosmetyk do skóry suchej, z podrażnieniami. Dzięki dodatkowi olejku lawendowego  macerat będzie pomocny również przy rozstępach.

 

Aby przygotować olej z nagietka potrzebne  będą:

  • Suszone kwiatki nagietka
  • Olej- dobrej jakości olej słonecznikowy tłoczony na zimno
  • Olejek lawendowy




Jakie właściwości posiada olej z nagietka

Macerat olejowy

Macerat to wyciąg olejowy z ziół lub kwiatów. Stąd też maceraty otrzymuje się  poprzez zalanie  surowca roślinnego odpowiednim olejem. Dzięki temu do oleju przechodzą substancje czynne rozpuszczalne w tłuszczach zawarte w roślinie.

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis)

To piękny pomarańczowy kwiatek porastający łąki i ogródki. Roślina ta znana od wieków posiada niezwykłe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Dlatego nagietek ma tak szerokie zastosowanie w kosmetyce. Na etykietach produktów kosmetycznych odnajdziemy go pod nazwą INCI: Calendule offiinalic flower extract.
Nagietek jest stosowany w kosmetykach jako składnik kremów balsamów, płynów do kąpieli, płynów do higieny intymnej, szamponów i odżywek do włosów.

Kwiaty nagietka zawierają m. in. saponozydy triterpenowe- pochodne kwasu oelanowego, alkohole triterpenowe, flawonoidy związki poliacetylenowe, polisacharydy. Dzięki zawartości karotenoidów kwiatki z nagietka posiadają piękny pomarańczowy kolor. Takie bogactwo związków aktywnych sprawia, że roślina ta ma wszechstronne zastosowanie.

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry.

Olej słonecznikowy stosowany na skórę wygładza ją i upiększa. Do tego świetnie się wchłania. Kolejną zaletą tego oleju jest to, że wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry.

Olejek lawendowy– nada piękny zapach maceratowi, a dodatkowo wpłynie na poprawę nastroju. Ponadto   olejek lawendowy działa na skórę przeciwzapalnie oraz kojąco, powodując zmniejszenie się blizn i rozstępów.




Jak przygotować olej z nagietka?

Aby przygotować macerat olejowy należy wsypać suszone płatki kwiatka nagietka do słoika, zalać olejem słonecznikowym i odstawić na 14 dni w ciepłe i słoneczne miejsce. Dobrze jest codziennie wymieszać zawartość słoika. Po upływie dwóch tygodni macerat należy przefiltrować przez gazę, przelać do butelki z ciemnego szkła i dodać 20 kropli olejku lawendowego.

Tak przygotowany macerat stosować codziennie do masażu skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




owoc kiwi, aktinidia chińska

Kiwi- Actinidia deliciosa

Kiwi kryje w sobie ogromnych właściwościach prozdrowotnych. Ten niepozorny, mały owoc jest skarbnicą witamin i składników mineralnych.

Jabłko w wierzeniach ludowych

Jabłko/Jabłoń często pojawia się w wierzeniach ludowych. To symbol płodności, miłości, zdrowia, urody i pomyślności chętnie wykorzystywany w wielu obrzędach..

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Polskie super owoce – najlepsza 11

Owoce zawierają wiele cennych witamin i minerałów, z kolei superowoce charakteryzują się udowodnionym wpływem na zdrowie. Warto więc wybierać rodzime owoce