Najnowsze artykuły

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Co to są alkaloidy

Alkaloidy to zasadowe związki organiczne, głównie pochodzenia roślinnego. Wykazują silne działanie fizjologiczne na organizm człowieka, dlatego wiele z nich ma zastosowanie w lecznictwie

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

W wodzie rozpuszczają się wszystkie witaminy z grupy B, o których często mówi się po prostu B-kompleks, witamina C oraz P czyli bioflawonoidy

Nalewka z geranium

Geranium (łac. Pelargonium gravolens ) nazywane również anginką, cytrynką, pelargonią pachnącą to niegdyś bardzo popularna roślina, która znajdowała się niemal w każdym domu. Dziś coraz więcej osób sobie o niej przypomina, ze względu na jej niezwykłe właściwości.

To bardzo ozdobna roślina o charakterystycznym zapachu. Świetnie sprawdzi się jako roślina doniczkowa, która oprócz ciekawego wyglądu jonizuje powietrze w pomieszczeniu.




Już przy najdelikatniejszym dotknięciu listków anginki rozpościera się charakterystyczny zapach- uwalniają się wówczas olejki, których głównym składnikiem jest geraniol. To właśnie ten związek odpowiada za charakterystyczny zapach oraz właściwości rośliny.

 

Jakie właściwości posiada geranium?

Geranium wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ściągające, przeciwzapalne. Dawniej anginkę stosowano jako środek na ból ucha wkładając listek w małżowinę uszną. Napary i nalewki z geranium stosowano jako płukania w stanach zapalnych jamy ustnej (stąd też nazwa anginka, anginowiec), a także zmniejsza ból gardła. Łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych oraz pomaga złagodzić nieżyty nosa. Zarówno listki rośliny jak i wyciągi stosuje się do nacierań i okładów przy bólach reumatycznych.

 

Nalewka z geranium-jak ją przygotować

  • Kilka listków geranium
  • Szklanka wódki 40%

Posiekane listki geranium przełożyć do słoika, zalać wódką i dostawić w ciemne miejsce na 10 dni. Co jakiś czas wstrząsnąć słoikiem. Po 10 dniach nalewkę przecedzić i przelać do butelki opisując etykietę.

 

Nalewka z geranium- jak ją stosować?

Nalewka działa wzmacniająco, przeciwzapalnie i uspokajająco Można ją stosować do wcierana w stopy, plecy i klatkę piersiową przy przeziębieniach. Stosowana do nacierań lub jako dodatek do maści może być pomocna na bóle stawów i stłuczenia.

Dodanie kilku kropel do herbaty nie tylko sprawi, że herbata będzie miała piękny zapach i smak, ale także wzmocni odporność, delikatnie obniży ciśnienie i wpłynie na lepsze samopoczucie.

Dobrym sposobem na odświeżenie powietrza oraz odstraszenie owadów jest przelanie nalewki do spryskiwacza i rozpylanie w pomieszczeniu.

Zapach geranium skutecznie odstrasza wszelkie owady, komary oraz kleszcze. Warto więc spryskać się nalewką przed wyprawą do lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Catering dietetyczny Warszawa

Warszawa: catering dietetyczny dla osób z różnorodnymi potrzebami i wymaganiami. Znajdź rozwiązanie idealne dla siebie!

Nalewka z geranium jak ją stosować

Geranium nazywane również anginką wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Jak przygotować i stosować nalewkę z geranium?

Imbir w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej imbir jest stosowany od ponad 2 500 lat głównie w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego oraz jako środek rozgrzewający

Jakie owoce sezonowe jeść w sierpniu

W sierpniu naprawdę jest w czym wybierać. Owoce sezonowe, po które warto sięgnąć: aronia, gruszki, porzeczki, brzoskwinie, śliwki, jabłka, dzika róża, borówka