E-170 Węglan wapnia

Barwnik E 170 (i), czyli węglan wapnia oraz E170 (ii), czyli wodorowęglan wapnia to naturalny barwnik pełniący kilka funkcji w żywności.

Inne nazwy i oznaczenia: Węglan wapnia, wapno, kreda

Właściwości fizyczne: Kreda to białoszary proszek, słabo rozpuszczalny w wodzie i  alkoholu, bez zapachu.

Występowanie: Węglan wapnia jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych związków w przyrodzie. Naturalnie występuje w skorupie ziemskiej, w skałach i minerałach. Jest składnikiem muszli i skorup jaj, a także wielu roślin (jarmuż, brokuł)

Otrzymywanie: Substancja pozyskiwana przemysłowo jako węglan wapnia lub węglan sodu w procesie wydobycia wapienia (tzw. mielony węglan wapnia) lub wytwarzana przemysłowo w wyniku rozkładu kamienia wapiennego do tlenku wapnia, a następnie poddana karbonizacji.

Dzienne spożycie: W związku z wysokim poziomem bezpieczeństwa węglanu wapnia, nie ustalono limitu dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI)




Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Metabolizm: Węglan wapnia dysocjuje na jony składowe w kwaśnym środowisku żołądka. Część wapnia jest wchłaniana poprzez aktywny transport lub bierną dyfuzję, ale duża jego część (do 80%) jest ponownie przekształcana w węglan wapnia i inne nierozpuszczalne sole wapnia, a następnie wydalana z kałem. Wykazano, że średnia absorpcja wapnia z węglanu wapnia w szeregu badań mieści się w zakresie 20-40%. Po wchłonięciu jelitowym jony wapnia i węglanu/wodorowęglanu wchodzą do normalnych szlaków metabolicznych  w organizmie. Większość wchłoniętego wapnia jest magazynowana w szkielecie. Nadmiar wapnia jest wydalany z wodą przez nerki (a także z kałem i skórą), a nadmiar węglanów jest wydalany w postaci dwutlenku węgla w procesie oddychania.

Funkcje w żywności: E 170 nadaje białą barwę produktom, może być stosowany jako wypełniacz ( np. w gumach do żucia), jako środek oddzielający lub nadający sypkość (substancja przeciwzbrylająca). Węglan dodany do wypieków i baz do pieczenia sprawia, że wypieki stają się bardziej puszyste (stabilizator). Środek ten pełni w przemyśle spożywczym również rolę regulatora kwasowości, substancji żelującej, substancji glazurującej oraz środka adhezyjnego.

Uwarunkowania prawne: Węglan wapnia jest jedynym barwnikiem, który może być stosowany w produktach ekologicznych.

 

Barwnik E 170- węglan wapnia

Przemysł spożywczy: W Unii dopuszczone jest stosowanie barwnika E 170 na zasadzie quantum satis.
Węglan wapnia jest stosowany w wyrobach cukierniczych- glazurach i pomadach, drażetkach oraz słodyczach. To często stosowany dodatek w lodach, pieczywie, warzywach i owocach konserwowych ( jako stabilizator). Można go także znaleźć w serach dojrzewających i konserwach rybnych. E 170 jest dodatkiem do pieczywa, gum do żucia, chipsów, soli, soku z winogron. Jest to jedyny barwnik dopuszczony do stosowania w w wyrobach czekoladowych.

Zastosowanie w farmacji: Węglan wapnia jest składnikiem suplementów diety mających na celu uzupełnienie niedoborów wapnia oraz składnikiem leków na zgagę i refluks żołądkowo- przełykowy.

Zastosowanie w medycynie: Węglan wapnia jest stosowany jako bufor w hemodializach.

Przemysł kosmetyczny: Substancja stosowana w produkcji pudru, cieni, podkładów oraz past do zębów, kremów tonizujących, balsamów matujących, kremów i peelingów do ciała oraz w farbach do włosów. Ze względu na swoje właściwości higroskopijne jest to doskonały środek do produkcji zasypek.  Ponieważ węglan wapnia ma biały kolor świetnie sprawdza się w produkcji kosmetyków o działaniu rozjaśniającym.  Jako zagęszczacz i stabilizator poprawia konsystencję kosmetyków, wspomaga wchłanianie nadmiaru wody i zapobiega zbrylaniu. Jako łagodny środek ścierny czyści i dodaje połysku, dlatego jest stosowany w produkcji past do zębów.

Zastosowanie w przemyśle: Węglan wapnia jest jednym z podstawowych surowców w budownictwie- jest składnikiem cementu, kamienia budowlanego czy wapna palonego. Substancja ta jest składnikiem nawozów wapiennych stosowanych w rolnictwie oraz jest składnikiem pasz dla zwierząt. Kredę wapienną stosuje się do zmiękczania i oczyszczania wody. Jest to substrat do produkcji wybielaczy, pigmentów. Węglan wapnia ma także zastosowanie w produkcji papieru i szkła.

Barwnik E 170- węglan wapnia- możliwe działanie niepożądane

Nieznane są negatywne skutki spożywania węglanu wapnia, chociaż jego nadmiar może powodować bóle brzucha i zaparcia. Stosowany w dużych ilościach w kosmetykach może nadmiernie wysuszać skórę. Nie należy go stosować w przypadku hiperkalcemii, ponieważ mogą wystąpić nudności, wymioty, brak koordynacji i ból brzucha. Przy silnym przedawkowaniu może rozwinąć się choroba mlekowo-zasadowa, której towarzyszy toksyczne zatrucie, a w szczególnie ciężkich przypadkach może być śmiertelne. Miażdżyca, zakrzepica, dysfunkcja nerek oraz nadwrażliwość na kredę białą to kolejne przeciwwskazania do spożywania większych ilości weglanu wapnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Grimm H. U.; Chemia w pożywieniu, jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą; Wydawnictwo Vital, Białystok 2014, str. 144- 145

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2011.2318 (10.11.2023)

https://vitapedia.pl/weglan-wapnia-e170 (09.11.2023)

https://pl.healthy-food-near-me.com/calcium-carbonate-white-chalk-e170/ (09.11.2023)




Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.