- E 160c Ekstrakt z papryki /kapsaicyna
E 160c ekstrakt z papryki
Barwnik E 160c, czyli ekstrakt z papryki może być oznaczony także oznaczony jako: kapsaicyna, kapsantyna lub kapsorubina,
Właściwości fizyczne: Ekstrakt z papryki jest rozpuszczalny w tłuszczach, jest wrażliwa na działanie światła i wysokich temperatur.
Grupa barwników: Jest to barwnik karotenoidowy
Naturalne występowanie: Różne odmiany papryki
Otrzymywanie: Barwnik pozyskiwany jest z głównie z papryki
Dzienne spożycie: 24 mg/kg m. c
Metabolizm: Kapsaicyna jest transportowana w osoczu krwi przez lipoproteiny. Czas jej półtrwania w organizmie wynosi około 20 godzin.
Funkcje w żywności: Barwnik E 160c nadaje produktom barwę od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, z dużą ilością odcieni.
Wpływ na organizm: Kapsaicyna jako główny składnik papryki poprawia krążenie krwi, wpływa na trawienie poprzez stymulację produkcji soku żołądkowego, wzmaga apetyt, działa przeciwzapalnie, łagodnie pobudzająco i tonizująco, przyspiesza przemianę materii, pomaga zwalczać wzdęcia, przeziębienia, dreszcze.
E160c ekstrakt z papryki zastosowanie
Przemysł spożywczy: E 160c jest dopuszczony do wszystkich produktów spożywczych. Ponieważ kapsaicyna ma posmak papryki jest to barwnik stosowany przeważnie do dań pikantnych o barwie żółtej lub pomarańczowej. Ekstrakt z papryki dodaje się do, warzyw, galaretek, masła, serów, sałatek, pieczywa czy produktów z mąki ryżowej. Ponieważ barwnik ten dobrze rozpuszcza się w tłuszczach świetnie sprawdza się do barwienia margaryn, past, majonezów, sosów na bazie tłuszczu. Ponadto ekstrakty z papryki dodaje się do lodów i deserów mlecznych. Barwnik E160c znajduje się również w sokach pomarańczowych, słodyczach, mieszankach przypraw i zemulgowanych produktach mięsnych. Ograniczenia do ilości spożywanego barwnika są wyznaczone tylko dla kiełbasy i pasztetów.
Przemysł paszowy: Kapsaicynę dodaje się do karmy dla kurcząt, aby żółtka jaj miał bardziej żółty kolor oraz aby mięso drobiowe lepiej wyglądało.
Barwnik E 160C ma także zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
E 160c- możliwe działanie niepożądane
Ekstrakt z papryki jest uważany za barwnik bezpieczny. U ludzi wrażliwych barwnik ten może prowadzić do reakcji alergicznych w postaci pokrzywki oraz astmy.
Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 138- 139
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2015.4320 (31.01.2021)
https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/38,0/Kapsorubina-e160c.html (31.01.2021)
https://boned.ru/pl/vegetable-dishes/pishchevoi-krasitel-e160c-ili-ekstrakt-papriki-ekstrakt-papriki.html (08.08.2022)
- Podobne artykuły
E 122 Azurubina- Barwnik spożywczy
E 122 czyli azurubina to barwnik azowy stosowany jako dodatek do wyrobów cukierniczych, czerwonych napojów…
E 161b luteina- barwnik spożywczy
E 161b czyli luteina, to karotenoidowy barwnik do żywności nadający produktom kolor czerwono- żółty.
E 120- Karmina Barwnik spożywczy
E 120 czyli karmina lub koszelina, to czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Znajduje się w kolorowych cukierkach czy słodyczach
E 162 Betanina- barwnik spożwyczy
E 162 czyli- betanina lub czerwień buraczana, – organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów. Naturalny barwnik spożywczy koloru ciemnoczerwonego