Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Działanie aloesu i jego właściwości

Aloes należy do sukulentów i jest niezwykłą rośliną, która potrafi przetrwać w niesprzyjających warunkach panujących na pustyni. Działanie aloesu na skórę było znane już w starożytności. Słynna z niezwykłej urody Kleopatra regularnie zażywała kąpieli z dodatkiem soku z aloesu.

W dermatologii i kosmetologii zastosowanie znalazły dwa gatunku aloesu: aloes zwyczajny (łac. Aloe barbadensis) oraz aloes drzewiastyac. Aloe arborescens).

Roślina ta od wieków była stosowana w pielęgnacji skóry.  Działanie aloesu  doceniano od wieków przede wszystkim w leczeniu oparzeń, ran oraz łuszczycy.

 

Zastosowanie aloesu w kosmetyce

Aloes znalazł zastosowanie w łagodzeniu i leczeniu problemów skórnych, dzięki dużej zawartości związków biologicznie aktywnych, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie skóry i korzystnie wpływają na wiele procesów zachodzących w organizmie. 
Z aloesu pozyskuje się głównie alonę, która ma zastosowanie jako środek przeczyszczający oraz żel aloesowy. To właśnie żel pozyskiwany z miąższu aloesu ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry oraz jest składnikiem wielu kosmetyków. Zawiera on dużo związków biologicznie czynnych jak polisacharydy, glikoproteidy, polipeptydy, aminokwasy, witaminy czy minerały. 

Działanie aloesu- czyli jak aloes wpływa na skórę

Aloes przed wszystkim:

  • Nawilża
  • Ujędrnia
  • Wyrównuje pH skóry
  • Oczyszcza skórę
  • Odżywia i odmładza
  • Działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny




Działanie aloesu na skórę

Preparaty z aloesem stosowane na skórę działają przeciwzapalnie i osłaniająco, dzięki czemu chronią uszkodzenia skóry oraz wspomagają proces gojenia się. Ponadto aloes jest skuteczny w leczeniu trądziku, cellulitu, łuszczycy czy innych problemów skórnych. Wyciągi z aloesu są wykorzystywane do tamowania krwotoków. Ponadto można je wykorzystać do leczenia skaleczeń, spękanej skóry czy uszkodzeń naskórka. Okłady z rośliny są stosowane przy bliznach, oparzeniach słonecznych czy odmrożeniach.

Roślina ta znalazł zastosowanie w leczeniu udarów słonecznych, ułatwia leczenie poparzeń będących skutkiem poparzenia słonecznego, czy poparzenia spowodowanego promieniami RTG.

Aloes jest również pomocy w leczeniu zgrubień naskórka lub odcisków na stopie. Doskonale sprawdza się w leczeniu pęknięć naskórka. To także niezastąpiony naturalny środek przy wysypkach, owrzodzeniach oraz ugryzieniach owadów. Co ważne natarcie skóry aloesem chroni przed ugryzieniami os i komarów.

Działanie aloesu na skórę- jakie procesy zachodzą w skórze

Miąższ aloesowy przenika przez skórę 4 razy szybciej niż woda, a przenikanie substancji czynnych na drodze dyfuzji sprawia, że przenikają one do najgłębszych warstw skóry. Stąd też aloes wpływa na poprawę mikrokrążenia krwi, a jednocześnie działa ściągająco. Polisacharydy, które wiążą wodę w warstwach podskórnych sprawią, że skóra staje się nawilżona, ujędrniona i wygląda młodziej.
Polisacharydy tworzą koloidy ochronne o działaniu osłaniającym i łagodzącym podrażnienia skórne, dodatkową chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Kwasowość miąższu aloesowego jest zbliżona do kwasowości skóry i pełni funkcję stabilizującą równowagę kwasowo- zasadową skóry, która może być zaburzona przez wiele czynników zewnętrznych (przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach, dym papierosowy, stres, źle dobrane kosmetyki) oraz wewnętrznych (zaburzona równowaga hormonalna). 

Aloes wspiera działanie fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu. Stąd też aloes jest środkiem poprawiającym elastyczność i jędrność skóry oraz zmiękcza ją. Dzięki temu skóra staje się gładsza, powstałe zmarszczki ulegają spłyceniu. Roślina ta ułatwia przepływ krwi przez rozszerzenie naczyń włosowatych w skórze, pomagają tym samym dostarczyć tlen do skóry, co zwiększa wytrzymałość i regenerację tkanek.

Aloes w naturalny sposób usuwa martwe komórki naskórka oraz oczyszcza pory na skórze. Enzymy proteolityczne i kwas salicylowy zawarte w aloesie działają keratolitycznie, dzięki czemu odblokowują połączenia między naskórkiem, a skórą właściwą. Działanie to wpływa na poprawę ukrwienia i odżywienia skóry, a także przyspiesza powstawanie nowych komórek. 

 

Aloes a oparzenia

Miąższ aloesowy jest stosowany w leczeniu oparzeń termicznych i słonecznych, a także odmrożeń. Jego gojące działanie jest związane z działaniem przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym. Miąższ aloesowy dodatkowo poprawia mikrokrążenie w obrębie uszkodzenia skóry oraz stwarza odpowiednie warunki do gojenia się poparzeń, zapobiega łuszczeniu się skóry i powstawaniu pęcherzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czerwonka W.; Aloes w kosmetologii i dermatologii; Kosmetologia Estetyczna 3/2016, Vol. 5, str. 263- 267 

Griffith H. W.; Witaminy, pierwiastki i minerały; Agencja Elipsa, Warszawa 1994r., str. 271

Mindel E.; Biblia witamin; Wiedza i życie, Warszawa 1993, str. 158-159 

Domowe kuracje od A do Z cz. 1; Wyd. „JOT” J. Orłowska, Toruń 2017, str. 9-11

Vocka G.; Rośliny lecznicze od A do Z uprawa, pielęgnacja, zbiory u przechowywanie, działanie zdrowotne; Wyd. Klub dla Ciebie 2005, str. 24, 106

https://blog.tagomago.pl/magia-aloesu-czyli-o-cudownych-kosmetykach-z-aloe-vera/ (30.03.2021) 




Kawa zbożowa z orkiszu

Kawa zbożowa z orkiszu to wyśmienity napój, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwą kawę. Jej zaletą jest to, że nie zawiera kofeiny i działa pobudzająco.

kwas pantotenowy

Witamina B5 wpływ na zdrowie

Witamina B5 często określana jako kwas pantotenowy to witamina, której formą aktywną jest AcyloKoenzymA. Witamina B5 korzystnie wpływa wygląd skóry, włosów i paznokci

Wrzesień- warzywa sezonowe

Warzywa sezonowe – wrzesień

Wrzesień obfituje w wiele warzyw sezonowych, które teraz są najsmaczniejsze i dostarczają wiele cennych substancji odżywczych wspomagających zdrowie i odporność.

Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Poznaj rośliny dyniowate

Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Cebula- 15 ciekawych zastosowań

Nietypowe zastosowania cebuli, nie tylko w kuchni…. sprawdź jak możesz wykorzystać to popularne warzywo w różnych przypadkach