Najnowsze artykuły

Kawa zbożowa z orkiszu

Kawa zbożowa z orkiszu to wyśmienity napój, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwą kawę. Jej zaletą jest to, że nie zawiera kofeiny i działa pobudzająco.

E 172- Tlenki żelaza

E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów

Korzyści i wartości odżywcze kiszonek

Kiszonki wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych oraz probiotyków. Dlatego warto po nie często sięgać

Odwodnienie organizmu- skutki i objawy

Odwodnienie to stan chorobowy, który pojawia się m.in. wtedy, gdy za mało pijemy. Odwodnienie następuje w wyniku utraty wody i elektrolitów przez organizm,

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Jak przechowywać kawę

Jak przechowywać kawę, aby jak najdłużej zachowała świeżość i swój aromat?- najprościej jest przechowywać kawę ziarnistą w oryginalnym opakowaniu

Dlaczego aloes jest stosowany w kosmetykach?

Aloes jest bardzo popularnym składnikiem w kosmetykach i środkach do stosowania miejscowego, ponieważ stymuluje wzrost komórek, przyspiesza regenerację tkanek, wpływa korzystnie na gospodarkę wodną organizmu, stymuluje mikrokrążenie, działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo, łagodzi stany zapalne, a także opóźnia powstawanie płytki nazębnej. W kosmetologii znalazły zastosowanie 2 gatunki aloesu: aloes zwyczajny (łac. Aloe vera) oraz aloes drzewiasty (łac. Aloe arborescens). Jako surowiec w kosmetyce wykorzystuje się miąższ aloesu pozyskany z wewnętrznych części liścia.

Preparaty z aloesem są bardzo skuteczne i bezpieczne do stosowania na otarcia, rany, siniaki czy poparzenia słoneczne.  Aloes wchodzi w skład wielu kosmetyków myjących i pielęgnujących. Na sklepowych półkach można także znaleźć detergenty, które mają w swoim składzie wyciąg z aloesu, który ma chronić skórę przed przesuszeniem.




Aloes w kosmetykach- bogactwo składników aktywnych

Działanie miąższu z aloesu jest związane z dużą ilością związków aktywnych. Do tej pory zidentyfikowano i opisano ich ok. 200. Do najważniejszych związków, które znajdują się w miąższu z aloesu możemy zaliczyć:

  • Składniki mineralne: magnez, wapń cynk, mangan, miedź, kobalt, german
  • Witaminy: z grupy B, w tym witamina B12, która nie występuje w roślinach, witamina C, beta karoten, kwas foliowy, cholina
  • Aminokwasy
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe
  • Enzymy
  • Lignany
  • Glikoproteiny
  • Polipeptydy i polisacharydy

 

Aloes w kosmetykach- dlaczego warto go stosować

Polisacharydy zawarte w aloesie wiążą wodę w skórze i zapobiegają jej przesuszeniu. Ponadto aktywują procesy odpornościowe i naprawcze w przypadku uszkodzonej skóry, przyspieszają gojenie się ran i uszkodzeń skóry. Miąższ aloesowy ma zdolność poprawy ukrwienia skóry, dzięki czemu odżywia ją i wspomaga proces budowy nowych komórek.

Związki zawarte w aloesie sprawiają, że roślina ta jest skuteczna w leczeniu odmrożeń, oparzeń, zmian skórnych występujących po poparzeniu promieniowaniem RTG.

Kwasowość miąższu z aloesu jest zbliżona do pH skóry ludzkiej, stąd też aloes jest środkiem wpływającym na właściwą równowagę kwasowo- zasadową skóry. Wnikając głęboko w warstwy skóry aloes ma zastosowanie w terapii trądziku różowatego i młodzieńczego oraz cellulitu, łuszczycy egzemy oraz innych chorób skóry.

Miąższ aloesowy działa ujędrniająco na naskórek, powodując wygładzenie i odmłodzenie skóry. Dodatkowo chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Stymuluje odnowę i funkcjonowanie skóry.

Miąższ aloesu przyspiesza proces tworzenia się fibroblastów w skórze człowieka, a tym samym przyspiesza wytwarzanie się kolagenu.

 

Aloes w kosmetykach do włosów

Preparaty z aloesem doskonale sprawdzą się jako odżywka do włosów. Stosowane na skórę głowy przyspieszają porost włosów, nawilżają je i odżywiają. Aloes chroni włosy przed nadmiernym wysuszeniem i rozdwajaniem się końcówek. Powoduje, że włosy stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Ponadto wpływa na lepsze rozczesywanie, a włosy mniej się plączą, maja też mniejszą tendencję do puszenia się.

 

Aloes w kremach do skóry dojrzałej

Aloes poza odnową komórek zwiększa zdolność do syntezy elastyny i kolagenu, dzięki czemu poprawia jędrność i elastyczność skóry, a także wygładza drobne zmarszczki. Zawiera on witaminy niezbędne dla skóry dojrzałej. Witamina E sprawia, że skóra jest natłuszczona i wygładzona. Witamina C wzmacnia naczynia włosowate, z kolei witamina A odpowiada za prawidłowe rogowacenie naskórka i zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego.

 

Aloes w balsamach do ust i pomadkach ochronnych

Aloes jest stosowany w pomadkach ochronnych i balsamach do ust. Doskonale chroni delikatną skórę ust przed wysuszeniem oraz przed działaniem czynników zewnętrznych. Skutecznie łagodzi przed małymi zadrapaniami i śladami ukąszeń owadów. Aloes zawarty w pomadce do ust zmiękcza naskórek i przyspiesza gojenie się drobnych zadrapań, a także przyspieszają regenerację ust i łagodzi stan zapalny.

 

Aloes w kosmetykach- gdzie go można znaleźć

  • Aloes jako odżywka do paznokci- nakładany na paznokcie wygładzi je, wzmocni i pomoże zwalczyć grzybicę.
  • Aloes znajduje się w żelach i balsamach do ciała, szczególe polecanych osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry.
  • Kosmetyki z aloesem są dedykowane do skóry wrażliwej oraz suchej. Doskonałe właściwości nawilżające aloesu sprawiają, że ma on także zastosowanie w preparatach do skóry tłustej i trądzikowej.
  • Działanie aloesu sprawia, że jest on doskonałym składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych .
  • Działanie antybakteryjne wyciągów aloesowych zostało wykorzystanie w antyperspiranach, co pozwala zmniejszyć wydzielanie przykrego zapachu i chroni przed namnażaniem się bakterii w pocie.
  • Koleją grupę kosmetyków, w których znajduje zastosowanie aloes to kremy do opalania. Wyciągi z aloesu zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry, chronią przed poparzeniami słonecznymi oraz mają zdolność pochłaniania promieniowania UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Imbir- interakcje z lekami

Imbir to popularna przyprawa, często stosowana w kuchni. Warto wiedzieć, że imbir może wchodzić w interakcje z lekami

Naturalne źródła tiaminy (wit. B1)

Witamina B1 czyli tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tiamina jest obecna w wielu produktach zwierzęcych i roślinnych

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Fitoterapia w leczeniu cukrzycy

W fitoterapii cukrzycy mamy do dyspozycji wiele surowców roślinnych wspomagających kontrolę poziomu cukru we krwi, a także przeciwdziałających powikłaniom cukrzycy

Warzywa i owoce sezonowe w marcu

Marzec to miesiąc przejściowy, w którym nadal korzystamy z zapasów przygotowanych z jesiennych zbirów, jednocześnie pojawiają się pierwsze nowalijki

Kilka ciekawostek o dyni

Ciekawostki o dyni. Dynia to bardzo smaczne, odżywcze warzywo, a jego pomarańczowy kolor wprawia w dobry nastrój. Jest niekwestionowanym symbolem Halloween

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…