Najnowsze artykuły

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Co to są alkaloidy

Alkaloidy to zasadowe związki organiczne, głównie pochodzenia roślinnego. Wykazują silne działanie fizjologiczne na organizm człowieka, dlatego wiele z nich ma zastosowanie w lecznictwie

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

W wodzie rozpuszczają się wszystkie witaminy z grupy B, o których często mówi się po prostu B-kompleks, witamina C oraz P czyli bioflawonoidy

Co jeść w maju- warzywa i owoce sezonowe na maj

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko budzi się do życia, dookoła wszystko pięknie kwitnie, a dni stają się coraz cieplejsze.

W maju pojawia się dużo sezonowych produktów, na które wielu czeka z wytęsknieniem po długiej zimie. To właśnie w tym miesiącu pojawia się wiele nowych warzyw i owoców, po które warto sięgać, ponieważ te lokalne właśnie teraz zawierają najwięcej witamin i minerałów oraz są najsmaczniejsze właśnie w maju.

Jakie warzywa sezonowe pojawiają się w maju?

Maj to miesiąc szparagów. Na targach można kupić szparagi białe i zielone, które właśnie w maju są najsmaczniejsze. Są one doskonałym źródłem witamin i soli mineralnych. Ze szparagów można przygotować pyszną zupę, można je grillować czy piec w piekarniku.

Drugim warzywem, które pojawia się w maju to botwinka- czyli młode liście i korzenie buraków ćwikłowych, która świetnie sprawdzi się w postaci zup.

Trzecim chyba najbardziej wyczekiwanym warzywem, przynajmniej u mnie w domu jest kalafior, który szczególnie młody smakuje wyśmienicie, nawet bez żadnych dodatków.




Maj warzywa sezonowe- warto postawić na zieleninę

Do warzyw, które spożywa się w maju należą przede wszystkim wszelkie zielone warzywa liściaste jak różne odmiany kapusty, a także młody szczaw i szpinak, rukola czy sałata. Nie można także zapomnieć o rzodkiewce, która stanowi świetny dodatek do kanapek czy wiosennych sałatek. Pod koniec maja pojawia się również bób i groszek cukrowy.

Maj- owoce sezonowe

Pierwszy w maju pojawia się rabarbar, który jest świetnym składnikiem ciasta z rabarbarem (zobacz przepis >>>tutaj<<<), można z niego przygotować pyszne kompoty, które ugaszą pragnienie w cieplejsze dni.

Kolejnym, nieco zapomnianym, ale jakże smacznym owocem jest agrest, który zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Więcej o agreście przeczytasz >>tutaj<<

 

Ja w maju najbardziej czekam na słodkie i soczyste truskawki. Truskawki najlepiej smakują same lub z odrobiną jogurtu, ale są także doskonałym dodatkiem do deserów.

O truskawkach przeczytasz >>tutaj<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Pradawne odmiany zbóż

Pradawne odmiany zbóż stają się coraz bardziej popularne. Do pradawnych zbóż można zaliczyć samopsze, płaskurkę oraz orkisz. Ziarna te…

Warzywa i owoce sezonowe w marcu

Marzec to miesiąc przejściowy, w którym nadal korzystamy z zapasów przygotowanych z jesiennych zbirów, jednocześnie pojawiają się pierwsze nowalijki

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Kolorowy talerz- sposób na zdrowie

Kolorowy talerz to metoda podawania żywności, która sprawia, że dieta jest zdrowa. Jednym słowem ma być różnorodnie i kolorowo na talerzu.

Witamina B6 interakcje z lekami

Witamina B6, wiele leków stosowanych regularnie może powodować niedobory pirydoksyny. Zanim sięgniesz po suplementację poznaj interakcje witaminy B6 z lekami