Najnowsze artykuły

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Co to są alkaloidy

Alkaloidy to zasadowe związki organiczne, głównie pochodzenia roślinnego. Wykazują silne działanie fizjologiczne na organizm człowieka, dlatego wiele z nich ma zastosowanie w lecznictwie

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

W wodzie rozpuszczają się wszystkie witaminy z grupy B, o których często mówi się po prostu B-kompleks, witamina C oraz P czyli bioflawonoidy

Por to  niskokaloryczne i bogate w błonnik warzywo, które jest doskonałym dodatkiem do wielu dań. Warzywo to należy do tej samej rodziny co cebula czy czosnek i ma również zastosowanie w lecznictwie.  

 

Systematyka

Rząd: Szparagowce
Rodzina: Amarylkowate
Rodzaj: Czosnek

 

Nazwy

Łacińska: Allilum porrum, Allilum ampeloprusum
Angielska: Leek
Niemiecka: Lauch
Polskie nazwy: Pór,

Nazwa łacińska pora- Allilum z celtyckiego oznacza piekący, ostry.

 

Występowanie

Por pochodzi prawdopodobnie ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Nie występuje w stanie dzikim.

 

Por- odmiany

Por należy do roślin z rodzaju Allilum. Rodzaj ten obejmuje ponad 500 gatunków. Poszczególne odmiany różnią się czasem uprawy, długością i kształtem oraz barwą liści czy długością łodygi rzekomej. Dana odmiana będzie inaczej wykorzystywana w przetwórstwie, ponieważ poszczególne odmiany charakteryzują się innym smakiem i sposobem przechowywania.

Zasadniczo odmiany pora dzieli się na dwie grupy:

  • Odmiany letnie– zalicza się tutaj odmiany wczesne, średniowczesne i średnio późne. Odmiany te mają krótszy okres wegetacji, ich liście są jaśniejsze i mają delikatniejszy smak. Odmiany letnie są wykorzystywane na zaopatrzenie rynku latem oraz jako surowiec dla przemysłu i do przerobu na susz
  • Odmiany zimowe- są to odmiany późne, które mają ciemnozielną barwę liści pokrytą nalotem woskowym oraz z mocno zgrubiałą cebulą i krótszą łodygą rzekomą.




Historia

Por był znany i wykorzystywany w starożytności. Cenili go Egipcjanie, Grecy, Rzymianie czy Żydzi.  Roślina jest wymieniana w Biblii jako pokarm, którego brakowało Izraelitom, kiedy opuścili Egipt.

Początkowo por traktowano jako małowartościowe warzywo i stosowano głównie jako dodatek do sałatek. Za czasów panowania Nerona roślina zyskała na popularności. Neron uważał, że por ugotowany z oliwką doskonale wzmacnia głos. Władca ten tak był zafascynowany porem, że zyskał przezwisko „pożeracza porów”.

Hipokrates wykorzystywał por główkowaty w leczeniu wielu schorzeń. Podawał go wymiotującym krwią. Medyk twierdził, że por świetnie wpływa na płodność, a sok z rośliny rozluźniał ściągniętą macice. Ponadto starożytni stosowali utarty z miodem do oczyszczania wrzodów. Por miał wzbudzać miłosne pożądanie oraz sprowadzać sen. Sok z pora stosowano na ukąszenia węży oraz inne rany. Była to także odtrutka na zatrucie grzybami.

Do Polski por trafił za sprawą królowej Bony, która tęskniąc za ojczystą kuchnią sprowadziła do naszego kraju wiele warzyw, w tym właśnie pora.

Por jest narodowym symbolem Walii. Legenda głosi, że św. Dawid kazał wojskom broniącym Walii wpiąć pora w nakrycia głowy, aby walczący mogli odróżnić się od nieprzyjaciół. Do dziś w dniu św. Dawida w Walii stroi się ubrania porem. Współcześni kibice meczów rugby przynoszą ze sobą pory i wymachując nimi dopingując swoją drużynę.

 

Por u Świętej Hildegardy

Święta Hildegarda uważała, że por ma pobudzać w człowieku rządze, a spożywany na surowo działa szkodliwie, ponieważ źle wpływa na krew, soki i gnicie.

 

Por w medycynie ludowej

W dawnej medycynie por był stosowany jako lek na gruźlicę. Często warzywo to było także zalecane przy wszelkiego rodzaju zatruciach, a szczególnie przy zatruciach grzybami czy ołowiem.

 

Składniki mineralne

Por swoje działanie zawdzięcza obecności związków siarki- allicyny. Ponadto warzywo zawiera inulinę, kenferol, saponiny. Jest to źródło wielu witamin i minerałów.




POR- DZIAŁANIE LECZNICZE 

Por:

  • korzystnie wpływa na trawienie, pobudza apetyt, zwiększa przyswajanie pokarmów
  • obniża poziom cukru we krwi
  • jest źródłem łatwo przyswajalnego żelaza, dlatego jest zalecany przy anemii
  • pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu- reguluje stosunek złego cholesterolu do dobrego
  • zmniejsza krzepliwość krwi
  • poprzez zwiększenie ilości śluzu wykazuje działanie wykrztuśnie
  • wspomaga odporność i chroni przed infekcjami
  • wspomaga pracę nerek i ma właściwości moczopędne oraz oczyszczające organizm z toksyn
  • podnosi sprawność seksualną mężczyzn i jest zaliczany do afrodyzjaków
  • w formie okładów jest stosowany w leczeniu bólów reumatycznych i artretycznych
  • ma działanie zasadotwórcze
  • pomaga pozbyć się nieświeżego oddechu z ust
  • jest stosowany w zatruciach grzybami oraz ołowiem

Zewnętrznie pora można stosować jako środek na czyraki, hemoroidy, odciski, nagniotki oraz na ukąszenia owadów. Okłady z pora stosuje się na rany, pęknięcia skóry oraz zadrapania.

 

Przeciwwskazania

Pora nie powinny w dużych ilościach spożywać osoby cierpiące na choroby wątroby, zgagę, wrzody czy wzdęcia. Nie zaleca się także, aby pora spożywały kobiety w ciąży.

Powszechnie uważa się, że składniki pora przechodzą do mleka matki i dlatego odradza się spożywania tego warzywa przez kobiety karmiące, ponieważ dziecko może odmówić ssania.

 

Działanie niepożądane

Por może powodować zgagę i wzdęcia, szczególnie w czasie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czikow P., Łaptiew J.; Rośliny lecznicze bogate w witaminy; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1987, str. 86-87

Górnicka J.; Leki z ogrodu; AWM, Warszawa 2012, str. 85- 86

Hirscher P.; Leczymy się i gotujemy ze świętą Hildegardą, Instytut Wydawniczy PAX, 2006, str. 10

Miśkowiec A.; Por- roślina Hipokratesa I Nerona; Panacea nr.1 (54), styczeń- marzec 2016, str. 28-29z

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/por-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze_43347.html

http://bonavita.pl/por-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-i-ciekawostki

http://zdrowokracja.pl/pora-na-pora-bo-to-samo-zdrowie/

http://domowyzielnik.blogspot.com/2013/03/zdrowie-ze-spizarni-por.html

Dane ze stron: przed 01.12.2019




Co to jest samopsza

Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

W wodzie rozpuszczają się wszystkie witaminy z grupy B, o których często mówi się po prostu B-kompleks, witamina C oraz P czyli bioflawonoidy

Witamina B1- znaczenie i rola

Witamina B1 czyli tiamina to pierwsza odkryta witamina. Korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz wspomaga sprawność umysłową