Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Dlaczego warto przygotować olej z nagietka lekarskiego?

Olej z nagietka lekarskiego to doskonały kosmetyk do skóry suchej, z podrażnieniami. Dzięki dodatkowi olejku lawendowego  macerat będzie pomocny również przy rozstępach.

 

Aby przygotować olej z nagietka potrzebne  będą:

  • Suszone kwiatki nagietka
  • Olej- dobrej jakości olej słonecznikowy tłoczony na zimno
  • Olejek lawendowy




Jakie właściwości posiada olej z nagietka

Macerat olejowy

Macerat to wyciąg olejowy z ziół lub kwiatów. Stąd też maceraty otrzymuje się  poprzez zalanie  surowca roślinnego odpowiednim olejem. Dzięki temu do oleju przechodzą substancje czynne rozpuszczalne w tłuszczach zawarte w roślinie.

Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis)

To piękny pomarańczowy kwiatek porastający łąki i ogródki. Roślina ta znana od wieków posiada niezwykłe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Dlatego nagietek ma tak szerokie zastosowanie w kosmetyce. Na etykietach produktów kosmetycznych odnajdziemy go pod nazwą INCI: Calendule offiinalic flower extract.
Nagietek jest stosowany w kosmetykach jako składnik kremów balsamów, płynów do kąpieli, płynów do higieny intymnej, szamponów i odżywek do włosów.

Kwiaty nagietka zawierają m. in. saponozydy triterpenowe- pochodne kwasu oelanowego, alkohole triterpenowe, flawonoidy związki poliacetylenowe, polisacharydy. Dzięki zawartości karotenoidów kwiatki z nagietka posiadają piękny pomarańczowy kolor. Takie bogactwo związków aktywnych sprawia, że roślina ta ma wszechstronne zastosowanie.

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry.

Olej słonecznikowy stosowany na skórę wygładza ją i upiększa. Do tego świetnie się wchłania. Kolejną zaletą tego oleju jest to, że wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry.

Olejek lawendowy– nada piękny zapach maceratowi, a dodatkowo wpłynie na poprawę nastroju. Ponadto   olejek lawendowy działa na skórę przeciwzapalnie oraz kojąco, powodując zmniejszenie się blizn i rozstępów.




Jak przygotować olej z nagietka?

Aby przygotować macerat olejowy należy wsypać suszone płatki kwiatka nagietka do słoika, zalać olejem słonecznikowym i odstawić na 14 dni w ciepłe i słoneczne miejsce. Dobrze jest codziennie wymieszać zawartość słoika. Po upływie dwóch tygodni macerat należy przefiltrować przez gazę, przelać do butelki z ciemnego szkła i dodać 20 kropli olejku lawendowego.

Tak przygotowany macerat stosować codziennie do masażu skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Popularne odmiany dyni zwyczajnej

Dynia zwyczajna i jej najpopularniejsze odmiany- zastosowanie w kuchni. Dynie można spotkać w różnych kształtach i kolorach, są smaczne i bardzo wartościowe….

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Witamina B6 interakcje z lekami

Witamina B6, wiele leków stosowanych regularnie może powodować niedobory pirydoksyny. Zanim sięgniesz po suplementację poznaj interakcje witaminy B6 z lekami

Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Białko- znaczenie w codziennej diecie

Białko w diecie jest obecne w wielu produktach spożywczych. Jest to niezbędny składnik pożywienia dostarczający aminokwasy, które organizm wykorzystuje do…