Tematy na blogu

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) 

Mniszek lekarski popularnie nazywany mleczem lub dmuchawcem, jest wszędobylską roślina, która zaczyna kwitnąć w maju. Początek wiosny to najlepszy okres na zbiór na liści i kwiatów mniszka.

Mniszek lekarski- zastosowanie

Mniszek lekarski od dawna jest stosowany w medycynie ludowej na wiele dolegliwości. Roślina zawiera witaminy, kwasy organiczne, sole mineralne, inulinę i wiele innych cennych związków.

Liście mniszka zebrane przed kwitnieniem świetnie sprawdzą się w oczyszczających sałatkach wiosennych. Dzięki zawartości witaminy C i kwasu foliowego liście  wpływają na pracę dróg moczowych, oczyszczając organizm z toksyn.

Mniszek lekarski świetnie sprawdzi się w profilaktyce cukrzycy. Zawarta w korzeniu inulina pomaga regulować poziom cukru. Ponadto prażony korzeń mniszka świetnie sprawdzi się jako zamiennik kawy.

Medycyna ludowa szczególnie poleca mleczny sok wyciśnięty z łodyg mniszka na kurzajki, brodawki i liszaje oraz na trądzik i łupież.

Napary z kwiatów mniszka bogate w witaminy, flawonoidy oraz kwas foliowy wspomagają pracę jajników i regulują cykl menstruacyjny.

Mniszek, a szczególnie miód z mniszka, jest polecany jako środek wspomagający odporność.

Warto więc sięgnąć po ten niepozorny wszędobylski kwiatek, szczególnie teraz, w maju kiedy jest najsmaczniejszy oraz posiada najwiecej właściwości leczniczych.

Polecane blogi i strony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.