Najnowsze artykuły

Kawa zbożowa z orkiszu

Kawa zbożowa z orkiszu to wyśmienity napój, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwą kawę. Jej zaletą jest to, że nie zawiera kofeiny i działa pobudzająco.

E 172- Tlenki żelaza

E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów

Korzyści i wartości odżywcze kiszonek

Kiszonki wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych oraz probiotyków. Dlatego warto po nie często sięgać

Odwodnienie organizmu- skutki i objawy

Odwodnienie to stan chorobowy, który pojawia się m.in. wtedy, gdy za mało pijemy. Odwodnienie następuje w wyniku utraty wody i elektrolitów przez organizm,

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Jak przechowywać kawę

Jak przechowywać kawę, aby jak najdłużej zachowała świeżość i swój aromat?- najprościej jest przechowywać kawę ziarnistą w oryginalnym opakowaniu

Koper włoski ma lekko anyżowy, delikatnie lukrecjowy smak, który po chwili przechodzi w gorzko-słodki. Jest to roślina, której wszystkie części są jadalne. Fenkuł, bo tak też bywa nazywany, ma kształt białej główki, z której wyrastają zielone łodygi z drobnymi listkami.

Koper włoski jest popularny we Włoszech, na Węgrzech czy w Anglii. U nas nie jest zbyt popularnym warzywem, z kolei w Europie Południowej jest tak popularny jak u nas koper ogrodowy.

 




Młode korzenie zebrane wiosną są jadane na surowo lub gotowane. Surowy korzeń cienko pokrojony w plasterki można dodawać do kanapek i sałatek, dodaje wówczas niezwykły aromat.

Kwiaty są cenną przyprawą do zup i sałatek, można je dodawać do marynat. Mają przyjemny anyżowy smak i są dodawane do deserów lub jako barwnik do zup. Są wykorzystywane do aromatyzowana napojów alkoholowych, sporządza się z nich także herbaty.

Liście kopru są wykorzystywane do aromatyzowania zup i sałat. To także doskonały dodatek do pieczonych ziemniaków, mięs i sosów. Dodaje się je do tłustych i ciężkostrawnych dań rybnych.  Listkami kopru można aromatyzować oliwy. W kuchni włoskiej i francuskiej liście kopru są składnikiem sosów majonezowych oraz sosów do ryb. Posiekany koper z liśćmi mięty może stanowić doskonały sos jogurtowy. Liście można marynować w całości w zalewie octowo-solonej.

Kiełki kopru można wykorzystać jako dodatek do sałatek.

Bulwy kopru włoskiego są powszechnie spożywane jako warzywo. Można je spożywać na surowo, ale często podaje się je gotowane z bułką tartą. Warzywo to można także dusić, piec i grillować.

Owoce kopru włoskiego stosuje się jako aromatyczną przyprawę dodawaną do owoców morza, wieprzowiny, ryb, octu winnego. Nad Morzem Śródziemnym zmielone owoce kopru są wykorzystywane jako przyprawa do smażonych mięs. Ponad to koper świetnie komponuje się z jagnięciną i sarniną (w połączeniu z czosnkiem i cebulą).  Owoce kopru dodaje się do chleba, ciast czy korniszonów w occie. Czasem używa się ich jako dodatek do kompotów, kapusty czy buraczków ćwikłowych. To także doskonała przyprawa do włoskich parówek, curry, makaronu i dań pomidorowych. Zalecany do roślin strączkowych. Sporządza się z nich także herbatkę.

Na zakupach

Kupując fenkuł należy wybierać tylko warzywa o twardej i jasnej bulwie z zielonymi pędami o charakterystycznym zapachu. Bulwy kopru powinny być czyste, zbite i nie powinny być naruszone. Należy unikać okazów sinych i mających plamy. Łodygi kopru powinny być zielone i mocno przylegać do bulwy. Świeży fenkuł ma też charakterystyczny anyżkowy zapach.

Sezon na koper włoski trwa od jesieni do wczesnej wiosny i wtedy najlepiej go kupować.

Przechowywanie

Świeże warzywo można przechowywać w pojemniku w lodówce przez 2 tygodnie.

Jak obierać i kroić koper

Warzywo należy najpierw umyć pod strumieniem wody. Na początku należy odciąć łodygi od bulwy, którą następnie przecina się na pół. Ze środka bulwy należy usunąć głąb i zewnętrzną warstwę. Koper można kroić w piórka lub plasterki, podobnie jak cebulę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Dlaczego warto jeździć na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Poznaj 8 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała, a także w trosce o środowisko

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Agrest (łac. Ribes uva Crispa)

Agrest owoc – właściwości, witaminy i wartości odżywcze agrestu. Jeszcze niedawno agrest królował wśród letnich owoców na naszych stołach