Najnowsze artykuły

Dlaczego jeść jesienne warzywa i owoce

Jesienne warzywa i owoce są pełne koloru, pysznego smaku, a także witamin i wartości odżywczych. Warto je jeść, aby cieszyć się zdrowiem i wspomagać odporność

Popularne odmiany dyni zwyczajnej

Dynia zwyczajna i jej najpopularniejsze odmiany- zastosowanie w kuchni. Dynie można spotkać w różnych kształtach i kolorach, są smaczne i bardzo wartościowe….

Banan zastosowanie w kuchni

Banan to najpopularniejszy owoc na świecie. Jest bardzo smaczny i odżywczy, dzięki czemu ma on szerokie zastosowanie w kuchni. Jest świetnym dodatkiem do deserów, ciast czy jako samodzielna przekąska

Cebula- 15 ciekawych zastosowań

Nietypowe zastosowania cebuli, nie tylko w kuchni…. sprawdź jak możesz wykorzystać to popularne warzywo w różnych przypadkach

Kwiat róży – właściwości

Kwiat róży dzięki dużej zawartości flawonoidów i antocyjanów korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Kwiat ucierany z miodem to doskonały lek na wiele dolegliwości

aloes w kosemtykach

Poznaj działanie aloesu na skórę

Działanie aloesu na skórę wpływa na szybszą regenerację skóry, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia oraz poparzenia skóry

Jak powstał ketchup-czyli krótka historia

Ketchup pochodzi z Chin, gdzie początkowo sos ten był zaprawą wykonaną z ryb.  Mieszanina marynowanych ryb i przypraw nazywana przez chińczyków „kee-chip” szybko zyskała wielu amatorów. Wiemy, że przepis na rybny sos pochodzi prawdopodobnie z XVII w, chociaż według niektórych źródeł może pochodzić nawet i z wcześniejszych wieków. Początkowo zawędrował do Polinezji, Malezji, Singapuru, gdzie zachwyceni smakiem rybnej zaprawy angielscy podróżnicy postanowili  przywieźć przepis do Anglii. Tu z kolei próbowano do oryginalnego przepisu dodawać różne dodatki- orzechy, ogórki. Największe uznanie smakoszy kulinarnych zyskał chiński przepis z dodatkiem koncentratu pomidorowego. Taką też wersję spróbował w Stanach Henri Heinz. Owa potrawa tak zainspirowała przedsiębiorcę, że w 1876 zaczął on produkować  najbardziej rozpoznawalny na świecie pomidorowy sos nazywany ketchupem. Tomato ketchup bardzo szybko stał się hitem nie tylko w USA, ale także na całym świecie. I chociaż dziś smakuje i wygląda inaczej niż jego prototyp, wiele osób nie wyobraża sobie ulubionych potraw bez tego pomidorowego dodatku.




Jak wybrać dobry ketchup- co mamy na sklepowych pułkach?

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych ketchupów zarówno w szklanych słoiczkach jak i w plastikowych butelkach. W niektórych sklepach można znaleźć porcje ketchupu w tubkach od razu do wyciśnięcia.

Oprócz tradycyjnego ketchupu możemy spotkać także zieloną odmianę sosu pomidorowego.

 

Jaki skład powinien mieć  dobry ketchup?

Dobry ketchup składa się głównie z pomidorów. 100 g ketchupu powinno powstać  przynajmniej z 200 g pomidorów. Oprócz pomidorów w ketchupie powinny znaleźć się przyprawy, odrobina cukru oraz octu. W niektórych odmianach pomidorowego sosu znajdziemy także cebulę lub seler.

 

Jak wybrać dobry ketchup o najlepszym składzie?

Na sklepowych półkach znajdziemy ketchupy o przeróżnym składzie. Najważniejsza rzecz na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to ilość pomidorów z jakiej został wyprodukowany ketchup.

W większości marek produkujących ketchupy ilość użytych do produkcji ketchupu pomidorów wacha się od 161 do 196 g na 100 g ketchupu. Ale są też sosy gdzie ilość pomidorów wynosi więcej niż 200g. Oczywiście za taki ketchup zapłacimy odpowiednio więcej.

Ale uwaga są  producenci, którzy zamiast pomidorów produkują ketchup z przecieru. I tak np. Ketchup Tortex jest zrobiony jedynie z 37% przecieru pomidorowego!- Takich produktów oczywiście unikamy.

Kolejnym składnikiem na który należy zwrócić uwagę jest cukier. Jest on koniecznym dodatkiem do sosu pomidorowego, podkreśla smak pomidorów. Tutaj warto zajrzeć do tabeli z wartościami odżywczymi. Tam producenci podają ile też węglowodanów (cukrów) zawiera 100 g produktu. Oczywiście im mniej tym lepiej.

Ale niektórzy producenci poszli na łatwiznę i zamiast cukru dodają do ketchupu syrop glukozowo-fruktozowy- który ostatnio nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Więc lepiej unikać takich produktów.

Następnie w składzie dobrego ketchupu powinien znaleźć się ocet spirytusowy, który podkreśla smak oraz konserwuje sos pomidorowy.

W ketchupie powinny znaleźć się przyprawy i przeciery z warzyw. Niestety producenci nie podają jakich używają przypraw.

W niektórych produktach możemy znaleźć także sól. Tutaj także trzeba zajrzeć do tabeli wartości odżywczych i zobaczyć ile też sodu fundują nam producenci ketchupu. Oczywiście im mniej tym lepiej.

Dodatki których należy się wystrzegać kupując dobry ketchup:

Skrobia modyfikowana– dodawana by ketchup miał odpowiednią konsystencję.
Aromaty– dobrze kiedy są naturalne, ale często pozostają nieokreślone.
Benzoesan sodu– wzmacniacz smaku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Kawa zbożowa z orkiszu

Kawa zbożowa z orkiszu to wyśmienity napój, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwą kawę. Jej zaletą jest to, że nie zawiera kofeiny i działa pobudzająco.

Bazylia w magii i wierzeniach

Bazylię uznaje się za bezpieczne, profilaktyczne zioło, które przynosi szczęście i dobra materialne. Od wieków bazylia jest rośliną wyjątkową, a nawet boską

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Co to jest samopsza

Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.

Skrzyp polny- łac. Eqisatum arvense

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości

Kuchnia gruzińska- smaki Gruzji

Kuchnia gruzińska kojarzy się z chaczapuri, czy chinkali, ale kuchnia ta słynie z pysznych serów, aromatycznych przypraw…