Najnowsze artykuły

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Jak kupić dobrej jakości chleb?

Wybierając chleb w sklepie warto zapoznać się z jego składem. Jeżeli chleb nie posiada etykiety z wymienionymi składnikami, taką informację powinna udzielić nam ekspedientka. Generalnie im krótszy skład tym lepiej. Prawdziwy chleb składa się z mąki, wody i soli. Dobry chleb powinien mieć w składzie wymieniony rodzaj mąki z jakiej został upieczony. Ponadto powinna znaleźć się informacja, czy chleb jest pieczony na zakwasie czy na drożdżach. Pozostałe dodatki, które mogą znaleźć się w chlebie to nasiona. Niedopuszczalne jest dodawanie do chleba syropu glukozowo- fruktozowego, słodu czy karmelu amoniakalnego.

Rodzaje pieczywa

Każdy rodzaj pieczywa będzie charakteryzował się innym smakiem jak i właściwościami. Pieczywo najczęściej piecze się z mąki pszennej lub żytniej. Można też spotkać chleby mieszane. Zarówno chleby żytnie jak i mieszane można podzielić na razowe, sitkowe, pytlowe bądź jasne.




Chleb na drożdżach czy na zakwasie?

Do wypieku chleba dodaje się albo zakwas chlebowy albo drożdże. Chleb na zakwasie będzie z pewnością będzie korzystniej wpływał na nasze zdrowie. Będzie cięższy i bardziej twardy w porównaniu z chlebem drożdżowym. Ponieważ chleb na zakwasie jest trochę bardziej zbity może oblepić nóż przy krojeniu. Charakteryzuje się on bardziej kwaskowatym smakiem. Taki chleb zachowuje świeżość nawet tydzień czasu. Z kolei chleb pieczony na drożdżach, zwłaszcza krojony będzie dużo łatwiej pleśniał.

 

Pieczywo ciemne czy pieczywo razowe?

Pieczywo ciemne to zupełnie co innego niż pieczywo razowe. Zdecydowanie wybierajmy chleb razowy, które jak sama nazwa wskazuje, będzie upieczony z mąki razowej. Różne dodatki w postaci nasion, miodu wpływają na zabarwienie chleba, ale może on być upieczony z bezwartościowej mąki pszennej. Ciemne zabarwienie pieczywa może świadczyć o tym, że zawiera on duże ilości błonnika, otrąb bądź innych składników odżywczych. Tutaj mała uwaga: niektórzy producenci oszukują i barwią swój chleb karmelem ( E 150), pomimo iż ten dodatek jest zabroniony w produkcji pieczywa.

 

Jak rozpoznać dobry chleb?

Kupując chleb należy zwrócić uwagę na kilka cech produktu.

  • Po pierwsze jego barwa. Kupując chleb żytni najpierw należy zwrócić uwagę na kolor. Bochenek powinien mieć zabarwienie szaro- brązowe. Ciemne, czekoladowe lub rudawe zabarwienie świadczy o dodatku karmelu lub słodu. Miękisz chleba żytniego powinien być zbity. Chleb pszenny charakteryzuje się złocistą skórką. Przy czym im jaśniejszy bochenek, tym gorsza jakość wypieku. Miąższ chleba pszennego ma równomierną, porowatą strukturę oraz jest dość sprężysty.

  • Kolejna rzecz to ciężar chleba- im cięższy chleb tym na ogół lepsza jest jego jakość. Lekkie bochenki chleba są wypiekane z gorszej jakości mąki oraz są sztucznie nadmuchiwane.

  • Obowiązkowo należy sprawdzić datę przydatności do spożycia, która powinna wynosić kilka dni. Jeżeli chleb ma długi termin przydatności do spożycia na pewno zawiera dodatek konserwantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Co to jest superfoods

Superfoods to dary natury. Bogate w witaminy i minerały produkty bez wątpienia korzystnie wpływają na zdrowie. Warto więc włączyć je do codziennego menu….

Banan zastosowanie w kuchni

Banan to najpopularniejszy owoc na świecie. Jest bardzo smaczny i odżywczy, dzięki czemu ma on szerokie zastosowanie w kuchni. Jest świetnym dodatkiem do deserów, ciast czy jako samodzielna przekąska

Cynamon szkodzi

Chociaż cynamon uznawany jest za przyprawę leczniczą o wielu bardzo cennych właściwościach dla zdrowia, co potwierdzą badania, to stosowany w nadmiarze może szkodzić zdrowiu

E 129 Czerwień allura Barwnik spożywczy

Czerwień allura E 129 to barwnik azowy, który jest wykorzystywany do barwienia wyrobów cukierniczych, słodyczy, lodów. Jest to barwnik sysnetyczny, którego lepiej unikać

Rola witaminy B1 w organizmie

Witamina B1 czyli tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poznaj jaką rolę pełni w organizmie.

Oleje roślinne w kosmetyce- zastosowanie

Oleje roślinne były wykorzystywane już w starożytności do pielęgnacji ciała. Stosowano je do celów kosmetycznych, relaksacyjnych oraz terapeutycznych……

Nalewka z geranium jak ją stosować

Geranium nazywane również anginką wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Jak przygotować i stosować nalewkę z geranium?