Najnowsze artykuły

Dlaczego jeść jesienne warzywa i owoce

Jesienne warzywa i owoce są pełne koloru, pysznego smaku, a także witamin i wartości odżywczych. Warto je jeść, aby cieszyć się zdrowiem i wspomagać odporność

Popularne odmiany dyni zwyczajnej

Dynia zwyczajna i jej najpopularniejsze odmiany- zastosowanie w kuchni. Dynie można spotkać w różnych kształtach i kolorach, są smaczne i bardzo wartościowe….

Banan zastosowanie w kuchni

Banan to najpopularniejszy owoc na świecie. Jest bardzo smaczny i odżywczy, dzięki czemu ma on szerokie zastosowanie w kuchni. Jest świetnym dodatkiem do deserów, ciast czy jako samodzielna przekąska

Cebula- 15 ciekawych zastosowań

Nietypowe zastosowania cebuli, nie tylko w kuchni…. sprawdź jak możesz wykorzystać to popularne warzywo w różnych przypadkach

Kwiat róży – właściwości

Kwiat róży dzięki dużej zawartości flawonoidów i antocyjanów korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Kwiat ucierany z miodem to doskonały lek na wiele dolegliwości

aloes w kosemtykach

Poznaj działanie aloesu na skórę

Działanie aloesu na skórę wpływa na szybszą regenerację skóry, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia oraz poparzenia skóry

Czym są utlenianie herbaty?

Utlenianie pozwala na wydobycie z surowca niezwykłych walorów smakowych i zapachowych. Dla przykładu herbata utleniania z czeremchy będzie miała piękny migdałowy zapach i lekko migdałowy smak. Utleniania herbata  z kwiatów lilaka będzie karmelowa. Herbata z liści brzozy smakuje podobnie do herbaty zielonej, ale ma ciekawe lekko słodkawe nuty smakowe.

Herbaty utlenianie, często mylnie nazywane fermentowanymi to herbaty przygotowywane z liści czy kwiatów, które po zwiędnięciu poddaje się działaniu temperatury przy dostępie tlenu. Pod wpływem uszkodzenia tkanek liści, zawarte w nich enzymy, oksydaza polifenolowa i peroksydaza, reagują z katechinami (również zawartymi w liściach) oraz z tlenem, pochodzącym z powietrza w otoczeniu. 

 

Z jakich roślin można przygotować herbaty utlenianie?

Herbaty utlenianie najczęściej przygotowuje się z liści i kwiatów popularnych drzew i krzewów. Utlenianiu można poddać także zioła. Możliwości tutaj jest naprawdę sporo. Dużą popularnością zwłaszcza na Wschodzie cieszy się herbata utleniania z wierzbówki kiprzycy- popularnie określanej w Rosji jako Ivan Czaj. W Polsce najczęściej herbaty utlenianie robi się z liści brzozy, klonu, wiśni, jabłoni, gruszy, czereśni, truskawki, maliny, czeremchy, aronii, jeżyny czy poziomki. Każda z tych herbat będzie charakteryzowała się innym smakiem i zapachem.




Utleniana herbata z liści brzozy- jak ją przygotować?

Pierwszym etapem do przygotowania herbaty jest zbiór liści. Liście brzozy zbiera się wiosną i na początku lata. Pamiętajmy, aby wybierać liście z drzew, które rosną z dala od ruchliwych dróg i pól/lasów gdzie stosuje się opryski. Zebrane młode liście brzozy należy rozłożyć cienką warstwą na papierze, aby zwiędły. Ja swoje zostawiłam na 4 godziny.

Kiedy już liście są zwiędnięte, należy je rozdrobnić lub pozwijać. Ja liście rolowałam w palcach. Zabieg ten ma na celu delikatne uszkodzenie ścian komórkowych liści, aby uwolnić enzymy zawarte w surowcu i zapewnić dostęp tlenu do wszystkich tkanek.

Zrolowane liście należy ułożyć w słoiku i dość mocno upchać, aby były mocno ściśnięte. Teraz pozostaje już tylko poddanie liści działaniu temperatury i czekanie.

Surowiec do herbat utlenianych wymaga temperatury od 25 do 40 stopni C, w zależności od surowca. Ja liście brzozy utleniam w temperaturze 36 stopni C, umieszczając słoiczki w jogurtownicy. Herbatę można utleniać zawijając słoiki w koc, umieszczając na słonecznym parapecie lub w nagrzanym aucie. Inną opcją jest nastawienie piekarnika na temp. 40 stopni i trzymanie tam surowca przy uchylonych drzwiczkach.

 

Utlenianie liści brzozy- ile trwa ten proces?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od sposobu utleniania i samego surowca. Rok temu moja herbata była utleniania przez całą noc- ok. 10 godzin i to było zdecydowanie za długo. Po wysuszeniu herbata była bardzo gorzka. W tym roku swoją herbatę trzymałam w jogurtownicy 7,5 godziny i wyszła naprawdę smaczna. Także warto eksperymentować.

Jak poznać, że zachodzi proces utleniania? Na początku listki mają jasnozieloną barwę. Z upływem czasu liście zmieniają kolor na oliwkowy, a później na brunatny.

Ostatnim etapem przygotowania herbaty jest suszenie. Listki ze słoiczka należy rozłożyć cienką warstwą na papierze i zostawić w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu herbatę przesypujemy do słoiczka i opisujemy.

Teraz już można się cieszyć smakiem własnoręcznie przygotowanej, smacznej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Witamina B2 korzyści dla zdrowia

Witamina B2 należy do witamin z grupy B i pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Poznaj korzyści jakie niesie uzupełniania jej poziomu w organizmie

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

E 160d likopen barwnik spożywczy

E 160d czyli likopen jest naturalnym barwnikiem występującym w wielu żółtych, pomarańczowych i czerwonych owocach i warzywach. Jego dodatek do żywności …

Jak przechowywać kawę

Jak przechowywać kawę, aby jak najdłużej zachowała świeżość i swój aromat?- najprościej jest przechowywać kawę ziarnistą w oryginalnym opakowaniu