Najnowsze artykuły

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Co to są alkaloidy

Alkaloidy to zasadowe związki organiczne, głównie pochodzenia roślinnego. Wykazują silne działanie fizjologiczne na organizm człowieka, dlatego wiele z nich ma zastosowanie w lecznictwie

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

W wodzie rozpuszczają się wszystkie witaminy z grupy B, o których często mówi się po prostu B-kompleks, witamina C oraz P czyli bioflawonoidy

Czym są utlenianie herbaty?

Utlenianie pozwala na wydobycie z surowca niezwykłych walorów smakowych i zapachowych. Dla przykładu herbata utleniania z czeremchy będzie miała piękny migdałowy zapach i lekko migdałowy smak. Utleniania herbata  z kwiatów lilaka będzie karmelowa. Herbata z liści brzozy smakuje podobnie do herbaty zielonej, ale ma ciekawe lekko słodkawe nuty smakowe.

Herbaty utlenianie, często mylnie nazywane fermentowanymi to herbaty przygotowywane z liści czy kwiatów, które po zwiędnięciu poddaje się działaniu temperatury przy dostępie tlenu. Pod wpływem uszkodzenia tkanek liści, zawarte w nich enzymy, oksydaza polifenolowa i peroksydaza, reagują z katechinami (również zawartymi w liściach) oraz z tlenem, pochodzącym z powietrza w otoczeniu. 

 

Z jakich roślin można przygotować herbaty utlenianie?

Herbaty utlenianie najczęściej przygotowuje się z liści i kwiatów popularnych drzew i krzewów. Utlenianiu można poddać także zioła. Możliwości tutaj jest naprawdę sporo. Dużą popularnością zwłaszcza na Wschodzie cieszy się herbata utleniania z wierzbówki kiprzycy- popularnie określanej w Rosji jako Ivan Czaj. W Polsce najczęściej herbaty utlenianie robi się z liści brzozy, klonu, wiśni, jabłoni, gruszy, czereśni, truskawki, maliny, czeremchy, aronii, jeżyny czy poziomki. Każda z tych herbat będzie charakteryzowała się innym smakiem i zapachem.




Utleniana herbata z liści brzozy- jak ją przygotować?

Pierwszym etapem do przygotowania herbaty jest zbiór liści. Liście brzozy zbiera się wiosną i na początku lata. Pamiętajmy, aby wybierać liście z drzew, które rosną z dala od ruchliwych dróg i pól/lasów gdzie stosuje się opryski. Zebrane młode liście brzozy należy rozłożyć cienką warstwą na papierze, aby zwiędły. Ja swoje zostawiłam na 4 godziny.

Kiedy już liście są zwiędnięte, należy je rozdrobnić lub pozwijać. Ja liście rolowałam w palcach. Zabieg ten ma na celu delikatne uszkodzenie ścian komórkowych liści, aby uwolnić enzymy zawarte w surowcu i zapewnić dostęp tlenu do wszystkich tkanek.

Zrolowane liście należy ułożyć w słoiku i dość mocno upchać, aby były mocno ściśnięte. Teraz pozostaje już tylko poddanie liści działaniu temperatury i czekanie.

Surowiec do herbat utlenianych wymaga temperatury od 25 do 40 stopni C, w zależności od surowca. Ja liście brzozy utleniam w temperaturze 36 stopni C, umieszczając słoiczki w jogurtownicy. Herbatę można utleniać zawijając słoiki w koc, umieszczając na słonecznym parapecie lub w nagrzanym aucie. Inną opcją jest nastawienie piekarnika na temp. 40 stopni i trzymanie tam surowca przy uchylonych drzwiczkach.

 

Utlenianie liści brzozy- ile trwa ten proces?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od sposobu utleniania i samego surowca. Rok temu moja herbata była utleniania przez całą noc- ok. 10 godzin i to było zdecydowanie za długo. Po wysuszeniu herbata była bardzo gorzka. W tym roku swoją herbatę trzymałam w jogurtownicy 7,5 godziny i wyszła naprawdę smaczna. Także warto eksperymentować.

Jak poznać, że zachodzi proces utleniania? Na początku listki mają jasnozieloną barwę. Z upływem czasu liście zmieniają kolor na oliwkowy, a później na brunatny.

Ostatnim etapem przygotowania herbaty jest suszenie. Listki ze słoiczka należy rozłożyć cienką warstwą na papierze i zostawić w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu herbatę przesypujemy do słoiczka i opisujemy.

Teraz już można się cieszyć smakiem własnoręcznie przygotowanej, smacznej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

E 162 Betanina- barwnik spożwyczy

E 162 czyli- betanina lub czerwień buraczana, – organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów. Naturalny barwnik spożywczy koloru ciemnoczerwonego

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Sorgo- łac. Soryghum Moench

Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji