- E 161g kantaksantyna
E 161g kantaksantyna
Inne nazwy i oznaczenia: Kantaksantyna, Food Orange 8, L-Orange 7, Carophyll Red, Orobronze, Roxanthin Red 10.
Właściwości fizyczne: jest to związek rozpuszczalny w tłuszczach, bardzo wrażliwy na działanie wysokich temp.
Grupa barwników: barwnik naturalny lub syntetyczny, pochodna karotenoidów
Występowanie: Kantaksantyna naturalnie występuje w niewielkich ilościach w wielu roślinach jak: pomidory, pomarańczem owoce dzikiej róży, zielone warzywa. Również produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają ten barwniki np. masło, jaja, homary, łosoś morski, kury, algi. Barwnik ten znajduje się także w piórach niektórych ptaków.
Otrzymywanie: Kantaksantyna jest otrzymywana syntetycznie, może być także ekstrahowana z roślin. Na skalę przemysłową jest otrzymywana z piór flamingów
Dzienne spożycie: 0,03 mg/ kg m.c./ dzień
Metabolizm: U ludzi część przyjętej doustnie kantaksantyny jest wchłaniania (szacuje się około 9- 34%), a jej eliminacja z ustroju charakteryzuje się długim okresem półtrwania wynoszącym 5 dni. Nie ma danych na temat metabolizmu tego związku.
Funkcje w żywności: Barwnik nadający żywności barwę od pomarańczowego do różowoczerwonego
Uwarunkowania prawne: W Europie kantaksantyna jest barwnikiem zakazanym, ale jest dopuszczona tylko dla określonych regionalnych produktów mięsnych- np. Kiełbasy Strassburger. Jest to barwnik dopuszczony do barwienia pasz dla drobiu i ryb. Zakazana w Australii.
E 161g- ksantakantyna- zastosowanie:
Znajduje się w produktach brązujących, w produktach leczniczych oraz paszach przeznaczonych do karmienia zwierząt.
E 161g- ksantakantyna – możliwe działanie niepożądane:
W dużych ilościach kantaksantyna może powodować migotanie w oczach i tworzenie się kryształków w oczach, które po zaprzestaniu spożywania barwnika powoli znikają. Przypuszcza się, że może zabarwiać osocze, a w szczególnych przypadkach może prowadzić do niedokrwistości. Kantaksantyna może powodować odbarwienia skóry. Może także powodować nawracające pokrzywki.
https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/43,0/Kantaksantyna-e161g.html (23.06.2022)
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2010.1852 (23.06.2022)
Grimm H. U.; Chemia w pożywieniu, jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą; Wydawnictwo Vital, Białystok 2014, str. 141- 142
- Podobne artykuły
E 160e beta-apo-8′-karotenal barwnik spożywczy
E 160e- czyli beta-apo-8′-karotenal zaliczany jest do naturalnych barwników karotenoidowych. Uznawany za nieszkodliwy
E 102 Tartrazyna – Barwnik spożywczy
E 102- czyli tartrazyna- to syntetyczny barwnik, który dodaje się do musztard, sosów, puddingów. Znajduje się także w napojach
E 160d likopen barwnik spożywczy
E 160d czyli likopen jest naturalnym barwnikiem występującym w wielu żółtych, pomarańczowych i czerwonych owocach i warzywach. Jego dodatek do żywności …