Najnowsze artykuły

Naturalny czosnek w kapsułkach

Czosnek w kapsułkach to świetna alternatywa dla tych co nie lubią zapachu czosnku, aby wykorzystać dobroczynne działanie tej rośliny

Skąd dynia na Halloween?

Dynia Halloween – symbol jesieni i ciekawa ozdoba. Ustawiona w oknie dokładnie 31 października wita dusze przodków, chroni domy przed złymi duchami…

Najważniejsze kosmetyki dla 20-latki

W tak młodym wieku skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia oraz skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź jakie kosmetyki są niezbędne dla 20-latki

Bazylia w magii i wierzeniach

Bazylię uznaje się za bezpieczne, profilaktyczne zioło, które przynosi szczęście i dobra materialne. Od wieków bazylia jest rośliną wyjątkową, a nawet boską

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Krem Olaplex No. 6

Piękne i zdrowe włosy to marzenie wielu osób. Wypróbuj krem do włosów Olaplex No. 6, który doskonale odbudowuje i wzmacnia strukturę włosów,

Czosnek chiński… a czosnek polski

Czosnek to od wieków znany środek leczniczy. Posiada silne właściwości antyseptyczne, wspomaga układ krążenia i jest niezastąpionym środkiem w walce z przeziębieniem czy grypą.

Czy czosnek chiński jest zdrowy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć i coraz więcej osób ma wątpliwości co do tego czy np. czosnek sprowadzany z Chin posiada wszystkie swoje właściwości. 

Stragany w Polsce są ostatnio pełne dorodnego, taniego czosnku. Jak się okazuje czosnek ten bardzo często pochodzi z Chin i niestety większa jego część jest kiepskiej jakości. Duża ilość taniego czosnku powoduje, że nasi rolnicy rezygnują z uprawy tego warzywa, bo staje się to nieopłacalne, a co za tym idzie coraz trudniej jest kupić polski czosnek, który w dodatku często jest droższy od chińskiego konkurenta.




Czosnek chiński- czy powinniśmy go unikać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę, to czosnek pochodzi właśnie z Chin! I to Chiny są największym na świecie producentem czosnku.

Z drugiej strony nie do końca wiadomo w jakich warunkach roślina była uprawiana, jakie środki ochrony roślin czy nawozy były stosowane podczas uprawy.

Aby czosnek uprawiany poza granicami UE mógł być u nas sprzedawany musi spełnić szereg wymagań, stąd też bardzo często czosnek pochodzący z Chin, ale także spoza Unii poddaje się promieniowaniu, aby spełniał wymagania bakteriologiczne.

 

Czym różni się czosnek chiński od polskiego? 

Tak naprawdę trudno jest odróżnić czosnek polski od chińskiego. Na wielu portalach podaje się informację, że czosnek chiński jest biały i znacznie większy od naszego. Ale tak naprawdę wielkość czosnku i kolor jego łuski będzie zależał od gatunku, a nie miejsca uprawy. Także możliwe jest, że większość czosnku pochodzącego z Chin będzie miała większe główki i śnieżnobiałą łuskę (nasz ma łuskę różową), ale nie brała bym tego jako główny wyznacznik w określaniu pochodzenia czosnku, bo równie dobrze takie odmiany można uprawiać u nas.

Wielu amatorów czosnku uważa, że ten pochodzący z Chin jest mniej aromatyczny i delikatniejszy w smaku.

Czosnek pochodzący z Chin nie wykiełkuje, ponieważ jest specjalnie zaprawiany właśnie po to, aby nie wykiełkował w czasie długie podróży. I to, że ząbek czosnku nie wykiełkuje na wiosnę powinno dać nam już do myślenia o jego jakości.

Czasem zdarza się także, że czosnek z Chin przy dłuższym przechowywaniu gnije lub pleśnieje (mi ostatnio cała główka czosnku po prostu spleśniała).

Skąd jeszcze eksportuje się czosnek do Polski?

 Kupując czosnek warto wiedzieć, że w naszych sklepach oprócz czosnku chińskiego sprowadza się dużo czosnku z Hiszpanii, który również jest zabezpieczany środkami chemicznymi, aby dotarł do nas w dobrym stanie.

Czy warto kupować czosnek chiński?

Warto pytać się w sklepie czy na straganie o odmianę czosnku oraz jego pochodzenie. Dobry sprzedawca powinien umieć udzielić nam takiej odpowiedzi. Najlepiej jest kupować czosnek (ale nie tylko) od sprawdzonych dostawców czy rolników z okolicy, w której mieszkamy. Wspierajmy lokalnych producentów- bo oni dostarczają nam dużo wartościowych produktów.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu