Najnowsze artykuły

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Co to są alkaloidy

Alkaloidy to zasadowe związki organiczne, głównie pochodzenia roślinnego. Wykazują silne działanie fizjologiczne na organizm człowieka, dlatego wiele z nich ma zastosowanie w lecznictwie

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

W wodzie rozpuszczają się wszystkie witaminy z grupy B, o których często mówi się po prostu B-kompleks, witamina C oraz P czyli bioflawonoidy

Czerwiec- sezonowe warzywa

Czerwiec to najpiękniejszy, a zarazem najsmaczniejszy miesiąc w roku, który obfituje w smaczne warzywa i soczyste owoce. Młode warzywa są tak smaczne, że często nie potrzeba im więcej dodatków, aby stanowiły świetną i zdrową przekąskę w ciągu dnia. Warto korzystać z sezonowych warzyw i cieszyć się ich smakiem. To także doskonałe źródło zdrowia- właśnie teraz w czerwcu w pełni sezonu wiele warzyw ma najwięcej witamin i minerałów, a kupowane u lokalnych rolników na pewno nie będą pryskane taką ilością chemii jaką muszą być pryskane warzywa przyjeżdżające do nas z południa Europy czy innych zakątków świata.




Warzywa sezonowe, które warto jeść w czerwcu

Na początku czerwca na bazarach można jeszcze spotkać białe i zielone szparagi, których pełnia sezonu przypada maj i początek czerwca, choć zielone szparagi są jeszcze dostępne czasem nawet w lipcu.

Po pierwsze w czerwcu warto postawić na warzywa liściaste takie jak rukola, szpinak, szczaw, rukiew wodna. Do wyboru mamy wiele odmian salat: sałatę masłowa, lodową czy karbowaną. Czerwiec to także miesiąc kiedy najsmaczniejsza jest boćwinka.

Na początku lata pojawiają się także warzywa kapustne- tutaj głównie młode kapusty: biała, czerwona, pekińska czy włoska. A od połowy czerwca można się cieszyć smakiem młodego brokuła, kalafiora czy kalarepy.

Kolejna grupa warzyw, które właśnie w czerwcu mają najlepszy smak to warzywa korzeniowe: rzodkiewka, młody por czy młody seler zarówno ten korzeniowy jak i liściowy. Młoda pietruszka, która pojawia się w czerwcu bardzo często jest tak słodka, że można ją spożywać na surowo, bez żadnych dodatków. Nie można zapomnieć także o młodej marchewce, która jest skarbnicą beta-karotenu.

W czerwcu cieszy się smakiem pomidorów, ogórków, fasolki szparagowej, bobu, zielonego groszku. Warto także pamiętać o groszku cukrowym, który świetnie pasuje do sałatek czy surówek.

Także w czerwcu pojawiają się młode ziemniaki, które z odrobiną kefiru i szczypiorku stanowią pyszne danie.

A co na deser? Czerwiec obfituje w wiele soczystych owoców, o których przeczytasz >>>tutaj<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Jak przygotować olej z nagietka lekarskiego

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry…

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.