Chmiel- zastosowanie w kuchni

Chmiel to roślina, której pędy, kwiatostany oraz liście są jadalne i od dawna były wykorzystywane w kuchni. Młode pędy boczne do celów kulinarnych zbiera się wiosną i suszy. Wczesną jesienią zbiera się dojrzałe kwiaty, natomiast późną jesienią łodygi. Liście wykorzystuje się młode i jędrne, zbierane w miarę potrzeby.

 

Chmiel w kuchni- zastosowanie młodych pędów

Do celów kulinarnych wykorzystuje się młode białawe pędy, które jeszcze nie wydostały się z gleby. Można je spożywać surowe i gotowane, a najczęściej przygotowuje się je jak szparagi ( zwłaszcza te bardziej zdrewniałe). Nadają się do sałatek, omletów, zup. Można je również konserwować w zalewie octowej. Młode pędy chmielu przyprawiane solą i pieprzem lub octem dodaje się do sałatek.  Zblanszowane pędy chmielu można podawać z sosem śmietanowym do potraw z cielęciny. Można je także wykorzystać do przygotowania warzywnego soku.




Chmiel w kuchni-jak wykorzystać liście

Liście zbiera się, kiedy są miękkie. Po sparzeniu gorącą wodą doprawia się je sosem śmietanowym- tak przygotowane stanowią smaczną przekąskę.  Młode liście wykorzystuje się jako dodatek do różnych dań warzywnych, sałatek, potraw z jajek lub jako dodatek do omletów.

 

Chmiel w kuchni- zastosowanie kwiatostanów

Kwiaty żeńskie chmielu- czyli popularne szyszki chmielowe służą jako przyprawa do serów, sałatek i zup. Suszone szyszki mają aromatyczny zapach, lekko gorzki, jednocześnie cierpki smak Produkuje się z nich domowe piwa, kwasy i miody pitne. Wywar z szyszek chmielu dodany do ciasta chlebowego znalazł zastosowanie jako substytut drożdży lub zakwasu. Z szyszek chmielowych sporządza się z nich herbaty i napoje alkoholowe.

Męskie kwiaty chmielu przygotowuje się jak warzywa poprzez delikatne duszenie w sosie. W Alzacji i Flamandii kwiaty zarówno męskie jak i żeńskie stosuje się jako dodatek do sałatek.

Dawniej aromatycznymi szyszkami chmielu przyprawiano zupy i napoje. Młode pędy chmielu przyprawiano solą i pieprzem lub octem i jadano w formie sałatek.  

 

Olejek chmielowy

Olejek chmielowy wykorzystuje się do aromatyzowania wypieków drożdżowych, lodów, budyni, żelatyny, gum do żucia oraz wyrobów cukierniczych i przypraw. Dodaje się go także w produkcji likierów i piwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Barlando B., Verotta L., Cornara L., Bottini- Massa E.; Herbal Pronciples in cosmetics, properties and mechanisms of action; CRC Press 2010, str. 188-200

Bremness L.; Wielka księga ziół; Wiedza i życie, Warszawa, str. 79, 195

Łuczaj Ł.; Dzikie rośliny jadalne Polski przewodnik survivalowy; Chemigrafia, Krosno 2004, str. 47-48

Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw smaków i ziołolecznictwa; Tempus Plus 1998, str.68-69

Small E., Deutsch G.; Culinary Herbs for short season gardeners; National Research Council of Canada & Ismant Associates INS, 2001, str. 90- 92 




Arcydzięgiel- zastosowanie w kuchni

Arcydzięgiel (dzięgiel) to aromatyczna roślina, która jest wykorzystywana w cukiernictwie. Jest dodatkiem szczególnie popularnym na Północy

Anyż gwiazdkowy w kuchni

Anyż gwiazdkowy, to niewielkie drzewo, którego owoce, mające kształt gwiazdek, znalazły zastosowanie w kuchni. Przyprawa ta jest bardzo aromatyczna…

Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Dzika róża- Rosa canina- właściwości

Dzika różna zawiera dużą ilość witamin, dzięki temu stosuje się ją na bóle gardła, niestrawność i stany zapalne układu moczowego, wpływa korzystnie na serce

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.