Najnowsze artykuły

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak zafarbować włosy na chłodny blond

Marzysz o uzyskaniu pięknego, platynowego odcienia włosów. Warto szukać odcieni w gamie farb stworzonych do osiągania chłodnych tonacji np. z serii Cool Blonde

Imbir w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej imbir jest stosowany od ponad 2 500 lat głównie w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego oraz jako środek rozgrzewający

E 170- Węglan wapnia- barwnik spożywczy

Węglan wapnia (E170) to dodatek do żywności, w której pełni rolę barwnika, stabilizatora, regulatora kwasowości, a także substancji przeciwzbrylającej

Catering dietetyczny Warszawa

Warszawa: catering dietetyczny dla osób z różnorodnymi potrzebami i wymaganiami. Znajdź rozwiązanie idealne dla siebie!

Kozieradka w suplementach

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) w suplementach wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz wspiera prawidłowy metabolizm tłuszczów.

Stan zapalny skóry może objawiać się podrażnieniem, zaczerwienieniem, świądem lub pieczeniem. Problem ten najczęściej jest spowodowany alergenami lub czynnikami drażniącym. Często pojawiają się również bąble i zaczerwienienia po ukąszeniu przez owady. W stanach zapalnych skóry warto najpierw sięgnąć po domowe środki. Są to najczęściej napary lub odwary ziołowe, które stosuje się w formie okładów lub kataplazmów. Zioła te można także stosować w formie płukanek w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

 

Zioła o działaniu przeciwzapalnym

Substancja czynna: laktony seskwiterpenowe

Arnika jest stosowana zewnętrznie najczęściej w postaci 2% naparów. EMA zaleca stosowanie preparatów zawierających 0-25% nalewki z arniki.

Zastosowanie: Kwiaty arniki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antyseptyczne oraz słabe działanie przeciwbólowe. Związki czynne zawarte w arnice są dobrze wchłaniane przez naskórek, docierają do naczyń włosowatych i wzmacniają ich ścianki. Zewnętrznie arnikę stosuje się w przypadku stłuczeń, krwiaków, obrzęków pourazowych, wylewów podskórnych. Preparaty z arniką można miejscowo stosować na miejsca ukąszeń po owadach.




Substancja czynna: Garbniki

Orzech jest stosowany zewnętrznie w postaci 2-3% odwarów

Zastosowanie: Odwar z liści orzecha stosuje się zewnętrznie w formie płukanek przy zapaleniu jamy ustnej, dziąseł, migdałków. Ponadto preparaty z orzechem znalazły także zastosowanie wleczeniu chorób skórnych: trądziku, opryszczki, świerzbiączce. Odwary z orzecha wykorzystuje się do zwalczania nadmiernej potliwości, zwłaszcza nóg. Działanie przeciwzapalne orzecha sprawia, że jest on także wykorzystywany w stanach zapalnych sromu i pochwy.

  • Kora dębu (łac. Quercus cortex)

Substancja czynna: garbniki, kwasy fenolowe

Stosowana w postaci 5-10 % odwarach

Zastosowanie: Kora dębu wykazuje działanie bakteriobójcze w stosunku do patogennych drobnoustrojów w jamie ustnej, dlatego odwary z kory dębu wykorzystuje się do płukania jamy ustnej i gardła. Dodatkowo odwar z kory stosuje się  przy poparzeniach, odmrozinyach, owrzodzeniach żylakowatych, zapaleniach skóry, żylakach odbytu. W postaci kąpieli korę dębu można wykorzystać jako środek ograniczający potliwość skóry i jako lek w niektórych chorobach skóry.




Substancja czynna: chamazulen

Zastosowanie: Preparaty z rumiankiem stosuje się na owrzodzenia skóry, żylaki odbytu, owrzodzenia żylakowate kończyn dolnych. Często okłady z rumianku stosuje się przy alergicznym zapaleniu skóry, oparzeniach skóry. Płukanki z rumianku działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, dziąseł i zatok bocznych nosa. Rumianek wykorzystuje się również w upławach, zapaleniu szyjki macicy i pochwy oraz przy zapaleniu sromu.

  • Koszyczek nagietka (łac. Calendula Anthodium)

Substancja czynna: saponozydy

Zastosowanie: Zewnętrznie nagietek stosuje się na uszkodzenia skóry, stłuczenia, odmrożenia, oparzenia słoneczne. W formie płukanek napar z nagietka pomaga przy zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła.

Substancja czynna: Flawonoidy

Zastosowanie: napary z fiołka stosuje się we wszelkiego rodzaju chorobach skórnych na tle zaburzeń przemiany materii i nadwrażliwości (trądzik młodzieńczy, wypryski, liszaje, wysypki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Niedobory witaminy B2- objawy

Ryboflawina znana jako witamina B2 jest nieznędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobory mogą powodować stany zapalne błon śluzowych i skóry…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Estragon łac. Artemisia dracunculus

Estragon zwalcza również brak apetytu, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Co ważne, wpływa też na obniżenie cholesterolu, a dodatkowo zawiera kwasy organiczne oraz minerały

Kwiat róży – właściwości

Kwiat róży dzięki dużej zawartości flawonoidów i antocyjanów korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Kwiat ucierany z miodem to doskonały lek na wiele dolegliwości

Jakie zioła zbiera się w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, w którym zbiera się najwiecej ziół. Dawniej wierzono, że zioła zebrane w dniu św. Jana mają największą moc…

E 129 Czerwień allura Barwnik spożywczy

Czerwień allura E 129 to barwnik azowy, który jest wykorzystywany do barwienia wyrobów cukierniczych, słodyczy, lodów. Jest to barwnik sysnetyczny, którego lepiej unikać

Ciasto z rabarbarem- przepis

Przepis na pyszne ciasto z rabarbarem na kruchym spodzie oblany puszystą pianą z białek i kruszonką- czyli prosty deser idealny na letnie dni