Najnowsze artykuły

Zastosowanie róży w kuchni

Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę

Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Poznaj rośliny dyniowate

Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.

E 163- Antocyjany- barwnik spożywczy

Barwnik E 163 czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników, które są otrzymywane metodami fizycznymi z owoców (skórek winogron) i warzyw (czerwonej kapusty

Owoce dzikiej róży- właściwości

Owoce dzikiej róży zawierają duże ilości witaminy C, która odpowiada za ich niezwykłe właściwości. Owoce róży działają wzmacniająco, wspomagają odporność…

Rośliny lecznicze zbierane zimą

Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Szkodliwe składniki w kosmetykach

Wiele osób zwraca uwagę na skład produktów spożywczych. Mało kto próbuje rozszyfrować skład stosowanych kosmetyków. Niestety wiele kosmetyków zawiera szkodliwe składniki, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie skóry, wykazują działanie toksyczne, a często także kancerogenne.

Sprawdź jakie składniki są szkodliwe i dlaczego należy bezwzględnie unikać w kosmetykach:

1. Formladehyd i konserwanty, które go uwalniają

Składnik ten jest dodawany do lakierów do paznokci, klejów do rzęs, żeli do włosów, kolorowych kosmetyków. Czasem można go znaleźć w szamponach. Formaldehyd został zakazany w wielu krajach, jednak wciąż znajduje się w niektórych kosmetykach.

Dlaczego należy go unikać:
W postaci lotnej formaldehyd powoduje kaszel i zapalenie płuc. Ponadto powoduje alergie kontaktowe oraz może być przyczyną migren.Co ważne został zakwalifikowany jako związek rakotwórczy.

Jak jest oznaczany:
DMDM hydantoin, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, quaternium-15, sodium hydroksymethylglycinate, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol.




2. Plastik i plastyfikatory

Plastik jest dodawany do szamponów i odżywek do włosów, jest to również szkodliwy składnik produktów upiększających. Najczęściej można go spotkać w postaci mikrokuleczek w peelingach.

Plastik dodaje się do kosmetyków w celu nadania produktom płynnej i jednolitej konsystencji.

Dlaczego należy go unikać:
Plastik podejrzewa się o zaburzanie równowagi hormonalnej i łączy się z powstawaniem nowotworów.

Drugim negatywnym aspektem związanym z plastikiem jest stosowanie plastikowych mikrokuleczeki, które absorbują toksyny. Ponieważ kuleczki te nie rozpuszczają się w wodzie trafiają do kanalizacji, a później do wód, gdzie są połykane przez zwierzęta morskie. Ich obecność w morzach i oceanach zatruwa cały łańcuch pokarmowy.

Jak jest oznaczany:
polyethylene, polythene, PE, phthalates

 

3. Ropa naftowa i jej pochodne (parafina, wazelina, oleje mineralne)

Ropa naftowa jest dodawana do preparatów nawilżających i balsamów do ust, ponieważ więzi wodę w skórze. Niektóre pochodne ropy naftowej stosuje się jako substancje konserwujące w kosmetykach.

Dlaczego należy jej unikać:
Ropa naftowa jest zanieczyszczona różnymi związkami, które wykazują działanie kancerogenne. Uważa się, że ropa naftowa może powodować zaburzenia pracy nerek i wątroby. Niszczy też błony komórkowe. Ponadto powoduje zatykanie się porów i ogranicza dopływ tlenu do skóry. Co więcej powoduje zatykanie porów skóry, a w związku z tym prowadzi do powstawania trądziku i innych problemów skórnych. Ponadto, substancja ta może powodować wysuszenie i przesuszenie skóry, a także prowadzić do utraty elastyczności.

Jak jest oznaczana:
petroleum oil, petroleum jelly, petrolatum, mineral oil, mineral jelly, liquid paraffin.

Do pochodnych ropy naftowej zaliczane są: propylene glycol, propanediol, isopropyl alcohol

 

4. Talk

Talk jest dodawany do sypkich kosmetyków do makijażu i dezodorantów oraz zasypek dla dzieci.

Dlaczego należy go unikać:
Każdy talk jest zanieczyszczony azbestem, który jest znanym kancerogenem, jego wdychanie powoduje raka płuc.

Jak jest oznaczany:
talk, talcum powerd, hydrous magnesium silicate

 

5. Metale ciężkie: ołów, arsen, kadm, rtęć, nikiel

Metale ciężkie jak arsen, kadm czy rtęć występują w kosmetykach głównie jako zanieczyszczenia kosmetyków kolorowych. Stąd nie są one wymieniane na etykietach produktów. Niektóre z tych metali mogą być stosowane jako barwnik.

  • Ołów jest dodawany do farb do włosów i szminek. Pierwiastek ten często zanieczyszcza składniki mineralne dodawane kolorowych kosmetyków. Bywa, że czasem sam jest stosowany jako barwnik.
  • Kadm występuje niemal wszędzie, najczęściej można go spotkać w tuszach do rzęs i eyelinerach.
  • Rtęć jest również popularnym zanieczyszczeniem w kosmetykach kolorowych, często można ją spotkać w maskarach.
    Ponadto pierwiastek ten w postaci soli stosuje się jako konserwant w kosmetykach kolorowych do oczu.

Dlaczego należy ich unikać

  • Ołów jest silną neurotoksyną, która negatywnie wpływa na mózg. Dodatkowo działa kancerogennie. Pierwiastek ten odkłada się w organizmie, najczęściej w kościach. Silne zatrucie ołowiem wywołuje drgawki, zaburzenia rozwoju płodu.
  • Arsen przyspiesza starzenie się skóry i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów.
  • Kadm może on spowodować bezpłodność, uszkodzenie wzroku i zniekształcenie kości.
  • Rtęć to kolejna neurotoksyna, zaburza zmysły, negatywnie wpływa na pracę mózgu, uszkadza ukłąd nerwowy.
  • Nikiel przenika przez skórę powodując podrażnienia błon śluzowych i pęcherzyków płucnych. Może powodować zaburzenia pracy mózgu, nerek i wątroby. Wywołuje podrażnienie spojówek, owrzodzenie przegrody nosowej, podrażnienie i wysypka skórna oraz swędzące wypryski na ramionach i przedramionach.

 

6. Smoła węglowa

Smoła węglowa jest dodawana do farb i szamponów do włosów, ponieważ działa przeciwłupieżowo. Wykorzystuje się ją w procesie denaturacji alkoholu.

Dlaczego należy jej unikać:
smoła węglowa wywołuje nadwrażliwość i fotowrażliwość skóry. Wywołuje działanie kancerogenne.

Jak jest oznaczana:
coal tar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chrząstek L.; Dondela B.; Zagrożenia cywilizacyjne- przegląd szkodliwych pierwiastków stosowanych w kosmetyce; Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa 2014, t. II, str. 49-67 DOI

Grigore A.; Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej EKOpielęgnacji; Galaktyka 2015, str. 143-146

 




Zioła na zaparcia

Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach

Suszenie ziół- to musisz wiedzieć

Suszenie ziół to jedna z naturalnych metod na łatwiejsze przechowywanie ziół po okresie ich wegetacji oraz utrwalenie ich właściwości. Poznaj najważniejsze informacje o suszeniu ziół

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Ogórek siewny- łac. Cucumis sativus

Ogórek, ogórek siewny (Cucumis sativus L.) to gatunek uprawnej rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych. Znamy dużo odmian ogórka. Roślina ceniona jest w kuchni…

E 142 Zieleń brylantowa Barwnik spożywczy

E 142 czyli zieleń brylantowa to syntetyczny barwnik, który stosuje się do nadania lepszego wyglądu groszku konserwowego. Zieleń ta znajduje się także w słodyczach