- Pod jakimi nazwami kryje się cukier
Ile cukru w cukrze- czyli pod jakimi nazwami kryje się cukier
To, że cukier w dużych ilościach szkodzi powinien wiedzieć każdy. Warto więc ograniczyć jego ilość w spożywanych pokarmach do minimum. Ale jak się okazuje, to wcale nie jest takie proste. Substancja ta znajduje się w wielu produktach, których byśmy nie podejrzewali o to, że zawierają ten słodki dodatek. Wielu producentów żywności próbuje przed swoimi klientami ukryć dodatkowe ilości cukru podając na etykietach różne nazwy tej substancji i wprowadzając tym samym w błąd konsumentów.
Czym jest cukier?
Cukier to biała krystaliczna substancja nazywana sacharozą, która charakteryzuje się słodkim smakiem. W naszym organizmie sacharoza rozpada się na glukozę i fruktozę.
Co łączy wszystkie rodzaje cukru?
Pod każdą z wymienionych poniżej nazw kryje się ta sama substancja, którą jest sacharoza, bądź jej składowe, czyli glukoza bądź fruktoza.
Cukier- pod jakimi nazwami możemy go spotkać
Na etykietach produktów czasami pojawiają się dodatki mające nazwę „cukier” w nazwie, aby podkreślić pochodzenie cukru. Nie dajmy się jednak zwieźć, to cały czas ta sama substancja odpowiada za słodki smak i nie ważne z czego jest produkowana. Można wyróżnić cukier:
- kokosowy
- buraczany
- trzcinowy
- brązowy
- inwertowy
- owocowy
- palmowy
W produktach spożywczych cukier może znajdować się ukryty pod postacią naturalnych substancji jak:
- Miód naturalny i sztuczny
- Karmel
- Słód jęczmienny
- Melasa
Nie należy zapominać, że duże stężenie cukru znajduje się w syropach, które często stosuje się jako „zdrowszy” zamiennik cukru:
- Syrop ryżowy
- Syrop z agawy
- Syrop klonowy
- Syrop kukurydziany
Wiele etykiet na produktach zawiera niezrozumiałe dla zwykłego konsumenta nazwy chemiczne substancji, które tak naprawdę są cukrem lub mają takie same właściwości:
- Dekstroza
- Dekstryny
- Maltodekstryna
- Sacharoza
- Ksyloza
- Fruktoza
- Syrop fruktozowy
- Laktoza
- Maltoza
- Sacharoza
- Glukoza
- Glikoza
Jeżeli chcemy sprawdzić ile cukru zawiera dany produkt warto sprawdzić na etykiecie tabelę wartości odżywczych, gdzie producent jest zobowiązany podać ilość węglowodanów w produkcie z podaniem zawartości cukrów.
- Podobne artykuły