Najnowsze artykuły

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Płaskurka- pradawne zboże

 Płaskurka to po łacinie Triticum dicoccon. Bywa nazywana również: farro lub emmer.

 

Historia

Roślina ta  znana była ok. 7 tysięcy lat temu. Jest to jedno z pierwszych zbóż udomowionych przez człowieka. Początkowo była uprawiana na terenach Mezopotamii, Egiptu i Palestyny. Nieco później dotarła na tereny Niemiec i Skandynawii. Ślady uprawy płaskurki odnaleziono również w Polsce, w okolicach Ojcowa, gdzie natrafiono na ziarna tego zboża.

Była to najbardziej popularna odmiana pszenicy w starożytnym Rzymie i Egipcie.




Płaskurka- obecnie

Obecnie płaskurkę spotyka się w kuchni śródziemnomorskiej, w Etiopii, Maroku oraz na Bliskim Wschodzie. W Toskanii płaskurka jest produktem regionalnym, z którego wyrabia się chleb i makarony. W Niemczech z tego, nieco zapomnianego zboża produkuje się specjalne piwo. Moda na dawne odmiany zbóż spowodowała, że płaskurka jest coraz częściej uprawiana w gospodarstwach ekologicznych na całym świecie.

 

Jak wygląda płaskurka?

Zboże to ma charakterystyczne kłosy, przypominające jęczmień. Ziarno płaskurki przypomina brązowy ryż, ma słodkawy, orzechowy posmak i miodowy zapach.

 

Uprawa

Płaskurka jest zbożem łatwym w uprawie. Rośnie na ubogich ziemiach, nie wymaga nawożenia. Jest rośliną odporną na grzyby i szkodniki- a więc nie wymaga stosowania środków ochrony roślin. Po omłocie ziarna płaskurki pozostają w plewach, co sprawia trudności w odzyskaniu ziaren. Jednak przy obecnej technice wykorzystuje się specjalne maszyny do łuskania.

 

Co można przygotować z płaskurki?

Z płaskurki produkuje się mąkę, z którą można wykorzystać do wypieków. Z mąki tej piecze się chleb czy ciasta- przy czym wymagają one więcej jajek, a ciasto się mniej klei. Wypieki na płaskurce są cięższe i ciemniejsze niż na oczyszczonej pszenicy.

 

Płaskurka- wartość odżywcza 

100g płaskurki dostarcza ok.:

  • 321 kcal
  • 10,8 g białka
  • 63, 3 g węglowodanów
  • 8,8 g błonnika
  • 2,7 g tłuszczu

Zboże to jest źródłem wielu minerałów (magnez, cynk, wapń, fosfor, potas, żelazo, krzem), witamin: B2 i B3, A.  Ziarna tego zboża zawierają także ligniny oraz glukozydy cyjanogenne.

 

Płaskurka a gluten

Produkty z płaskurki zawierają mniej glutenu niż inne odmiany pszenicy, jednak gluten ten ma pierwotną strukturę, która jest lepiej tolerowana przez organizm i nie powoduje nietolerancji glutenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Cukier a zdrowie

Cukier działa w organizmie tak jak narkotyk. Dlatego cukier uzależnia i ciągle chcemy go wiecej, i więcej…

Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Imbir w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej imbir jest stosowany od ponad 2 500 lat głównie w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego oraz jako środek rozgrzewający

Babka jajowata- łac. Plantago ovata

Babka jajowata ma zastosowane w profilaktyce zaparć i regulacji wypróżnień. Jej nasiona są uważane za cenne źródło błonnika pokarmowego…

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne