Luty- warzywa sezonowe

Luty to miesiąc zimowy, w którym nie mamy dostępu do świeżych owoców i warzyw. Podobnie jak w styczniu należy postawić głównie na warzywa korzeniowe jak:

  • marchewka

  • pietruszka

  • seler

  • burak ćwikłowy

  • rzepa

  • brukiew

Na naszych stołach powinna królować dynia, która świetnie sprawdzi się jako baza do dań wytrawnych i na słodko. Kolejną grupą warzyw, które warto spożywać zimą to różne odmiany kapusty, a zimowe dania warto wzbogacić w cebulę i czosnek, które wspomogą odporność. No i oczywiście należy pamiętać o ziemniakach. Wśród zielenin można także sięgnąć po jarmuż, który doskonale znosi zimowe przymrozki i gdzieniegdzie można go znaleźć w ogródku.




Por- łac. Allilum porrum

Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Zima to także czas kiedy chętniej sięgamy po różnego rodzaju kasze, które doprawione przyprawami będą syciły i rozgrzewały.

W sklepach znajdziemy suszone nasiona, które świetnie nadadzą się na zimowe zupy czy jako dodatek do sałatek. Tutaj sprawdzą się różnego rodzaju fasole, groch czy ciecierzyca.

 

Luty- co jeść?

Zima to czas, kiedy ze spiżarki znikają przeróżne przetwory z jesiennych owoców i warzyw. W tym czasie nie można zapomnieć o kiszonkach, które doskonale zachowują właściwości warzyw, korzystnie wpływają na florę jelitową i dostarczają dużą ilość witaminy C, której zimą brakuje.

Kolejną metodą konserwowania jesiennych zbiorów jest suszenie. Suszone owoce świetnie sprawdzą się jako przekąska i dodatek do sałatek. Suszone grzyby urozmaicą sosy i zupy, a suszone zioła i warzywa sprawdzą się jako przyprawy.

Styczeń i luty to miesiące kiedy w zapasach mamy jeszcze orzechy zarówno te włoskie jak i laskowe, które również warto w tym okresie spożywać.

 

Luty- jakie owoce jeść

Wśród owoców warto jeść jabłka i gruszki, które świetnie zimują w piwnicach i chłodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Soja warzywna- łac. Glycine max

Soja owłosiona, soja uprawna, soja warzywna (Glycine max) to gatunek jednorocznej rośliny oleistej z rodziny bobowatych. To najważniejsza

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.