Jak kupić dobrej jakości chleb?

Wybierając chleb w sklepie warto zapoznać się z jego składem. Jeżeli chleb nie posiada etykiety z wymienionymi składnikami, taką informację powinna udzielić nam ekspedientka. Generalnie im krótszy skład tym lepiej. Prawdziwy chleb składa się z mąki, wody i soli. Dobry chleb powinien mieć w składzie wymieniony rodzaj mąki z jakiej został upieczony. Ponadto powinna znaleźć się informacja, czy chleb jest pieczony na zakwasie czy na drożdżach. Pozostałe dodatki, które mogą znaleźć się w chlebie to nasiona. Niedopuszczalne jest dodawanie do chleba syropu glukozowo- fruktozowego, słodu czy karmelu amoniakalnego.

Rodzaje pieczywa

Każdy rodzaj pieczywa będzie charakteryzował się innym smakiem jak i właściwościami. Pieczywo najczęściej piecze się z mąki pszennej lub żytniej. Można też spotkać chleby mieszane. Zarówno chleby żytnie jak i mieszane można podzielić na razowe, sitkowe, pytlowe bądź jasne.
Co znajduje się w chlebie

Dobry chleb powinien mieć w składzie mąkę, zakwas lub drożdże, wodę, sól oraz może zwierać różne ziarna i nasiona. A co producenci dodają do chleba, aby był piękny i pachnący……

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.
przyprawa magii

Maggi- czy warto jej używać?

Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez maggi, a tym czasem skład rej popularnej przyprawy pozostawia wiele do życzenia…..

Chleb na drożdżach czy na zakwasie?

Do wypieku chleba dodaje się albo zakwas chlebowy albo drożdże. Chleb na zakwasie będzie z pewnością będzie korzystniej wpływał na nasze zdrowie. Będzie cięższy i bardziej twardy w porównaniu z chlebem drożdżowym. Ponieważ chleb na zakwasie jest trochę bardziej zbity może oblepić nóż przy krojeniu. Charakteryzuje się on bardziej kwaskowatym smakiem. Taki chleb zachowuje świeżość nawet tydzień czasu. Z kolei chleb pieczony na drożdżach, zwłaszcza krojony będzie dużo łatwiej pleśniał.

 

Pieczywo ciemne czy pieczywo razowe?

Pieczywo ciemne to zupełnie co innego niż pieczywo razowe. Zdecydowanie wybierajmy chleb razowy, które jak sama nazwa wskazuje, będzie upieczony z mąki razowej. Różne dodatki w postaci nasion, miodu wpływają na zabarwienie chleba, ale może on być upieczony z bezwartościowej mąki pszennej. Ciemne zabarwienie pieczywa może świadczyć o tym, że zawiera on duże ilości błonnika, otrąb bądź innych składników odżywczych. Tutaj mała uwaga: niektórzy producenci oszukują i barwią swój chleb karmelem ( E 150), pomimo iż ten dodatek jest zabroniony w produkcji pieczywa.

 

Jak rozpoznać dobry chleb?

Kupując chleb należy zwrócić uwagę na kilka cech produktu.

  • Po pierwsze jego barwa. Kupując chleb żytni najpierw należy zwrócić uwagę na kolor. Bochenek powinien mieć zabarwienie szaro- brązowe. Ciemne, czekoladowe lub rudawe zabarwienie świadczy o dodatku karmelu lub słodu. Miękisz chleba żytniego powinien być zbity. Chleb pszenny charakteryzuje się złocistą skórką. Przy czym im jaśniejszy bochenek, tym gorsza jakość wypieku. Miąższ chleba pszennego ma równomierną, porowatą strukturę oraz jest dość sprężysty.

  • Kolejna rzecz to ciężar chleba- im cięższy chleb tym na ogół lepsza jest jego jakość. Lekkie bochenki chleba są wypiekane z gorszej jakości mąki oraz są sztucznie nadmuchiwane.

  • Obowiązkowo należy sprawdzić datę przydatności do spożycia, która powinna wynosić kilka dni. Jeżeli chleb ma długi termin przydatności do spożycia na pewno zawiera dodatek konserwantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Jak analizować wyniki badań krwi

Regularne badania krwi pozwalają określić zmiany w poszczególnych parametrach, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić czy coś się dzieje z naszym zdrowiem

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Cynamon cejloński- łac. Cinnamomum verum

Cynamon cejloński wytwarzany jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który rośnie na terenach Indii, Sri Lanki, Indonezji, a także Birmy. Jest aromatyczną przyprawą i wykazuje działanie lecznicze

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.