Najnowsze artykuły

Koper włoski

Koper włoski (fenkuł) – właściwości: łagodzi problemy trawienne, wzmacnia odporność, pozwala szybciej zwalczyć przeziębienie

Witamina B2 korzyści dla zdrowia

Witamina B2 należy do witamin z grupy B i pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Poznaj korzyści jakie niesie uzupełniania jej poziomu w organizmie

Apteczka ziołowa na lato

Lato to czas wakacji i częstych podróży, na które warto zabrać ze sobą roślinne preparaty lecznicze jako alternatywę dla środków aptecznych.

Babka jajowata interakcje z lekami

Babka jajowata i jej nasienie jest składnikiem suplementów diety wspomagających pracę jelit. Preparaty te mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami

Skrzyp polny- łac. Eqisatum arvense

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości

To ile cukru powinniśmy spożywać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia spożycie cukru należy ograniczyć do 10% ogółu energii. Przy średnim zapotrzebowaniu kalorycznym dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal będzie to około 200 kcal czyli 10-12 łyżeczek białej słodyczy (1 łyżeczka cukru to około 5 g). Warto wziąć pod uwagę, że ilość ta dotyczy zarówno cukru, który dodajemy do kawy i herbaty, jak również tego dodanego, który znajduje się w wielu produktach spożywczych. Czym jest cukier dodany przeczytasz »tutaj«




Ile cukru spożywają Polacy?

Od wielu lat w Polsce obserwuje się coraz większe spożycie cukru. Z danych GUS, wynika, że w 2016 r. na jednego mieszkańca Polski przypadło spożycie 42, 3 kg cukru. Niestety coraz więcej dzieci i młodzieży również spożywa coraz większe ilości słodkiej substancji.

Cukier cukrowi nierówny

Warto wiedzieć, że cukier pochodzący z węglowodanów złożonych (pełne ziarno, kasze, warzywa, owoce) spożywany w odpowiednich ilościach wpływa korzystnie na nasze zdrowie i powinien się znaleźć w naszym codziennym menu. Natomiast cukier prosty, który znajduje się w węglowodanach rafinowanych, cukier dodany oraz cukier biały, którym słodzimy herbaty wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i jest winowajcą zaburzeń metabolicznych. Nadmiar tego rodzaju cukrów może prowadzić do niewłaściwej gospodarki cukru we krwi, insulinoopornści oraz hipoglikemii.

Skutki spożywania nadmiaru cukru

Nadmiar cukrów w diecie prowadzi do niedoborów wielu witamin i składników mineralnych. Niedobory te przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, zwłaszcza chorób cywilizacyjnych. Duże spożycie węglowodanów prostych wiąże się także z nadwagą i otyłością, z którymi zmaga się coraz więcej społeczeństwa w wielu krajach. Wyeliminowanie nadmiaru lub chociaż jego ograniczenie jest istotne w profilaktyce i leczeniu przewlekłych chorób takich jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory, zwłaszcza rak trzustki. Duże ilości węglowodanów w diecie są przyczyną wyżej wymienionych chorób, a także przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych, związanych z zaburzeniami poziomu lipidów we krwi.
Mówiąc o skutkach nadmiaru cukrów należy zwrócić uwagę na próchnice, która jest szczególnie widoczna u małych dzieci spożywających dużo słodyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jakie zioła zbiera się w maju?

Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.

Magia ziół zioła w noc kupały

Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie