Najnowsze artykuły

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Co to są alkaloidy

Alkaloidy to zasadowe związki organiczne, głównie pochodzenia roślinnego. Wykazują silne działanie fizjologiczne na organizm człowieka, dlatego wiele z nich ma zastosowanie w lecznictwie

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

W wodzie rozpuszczają się wszystkie witaminy z grupy B, o których często mówi się po prostu B-kompleks, witamina C oraz P czyli bioflawonoidy

Estragon- ciekawostki o bylicy głupich

Estragon jest rośliną wieloletnią, która jest bardzo inwazyjna i szybko rozprzestrzenia się w ogrodzie tworząc trudne do pozbycia się podziemne kłącza. Właśnie dlatego często jest nazywana bywa bylicą głupich, ponieważ tylko głupcy sadzą go w ogrodzie.

Angielska i niemiecka nazwa estragonu pochodzi od łacińskiego słowa draco- co oznacza smoka. Prawdopodobnie wzięła się stad, że w średniowieczu wierzono, iż estragon skutecznie odstrasza smoki. Niektórzy twierdzą, że nazwa pochodzi od rzekomej zdolności leczenia ugryzień jadowitych gadów przez estragon. Inny pogląd głosi, że roślina została tak nazwana od zwiniętego, wężowatego korzenia. Inna wersja pochodzenia nazwy może być związana z nitkowatymi listkami rośliny, które przypominają język gadów.




Estragon- ciekawostki z historii

Estragon był uprawiany już ponad 500 lat p. n. e. Jest to stara roślina uprawna Syrii. Pierwsze wzmianki o estragonie pojawiają się w arabskich księgach z XII wieku. Roślinę znali arabscy lekarze: Acicenna oraz Ibn-al- Baytar, którzy polecali estragon na odświeżenie oddechu oraz jako przyprawę do warzyw.

W starożytności estragon był uznawany za roślinę, która pomaga leczyć ukąszenia węży i wściekłych psów. Starożytni Grecy często żuli gałązki estragonu, aby uśmierzyć ból zębów i dziąseł. Z kolei rzymski uczony Pliniusz Starszy zalecał podróżnym, aby włożyć kilka gałązek estragonu w buty, co miało zmniejszyć zmęczenie w czasie podróży.


W średniowieczu damy obdarowywały swoich żołnierzy gałązkami estragonu, aby uchronić ich przed urokami, chorobami i nieszczęściami.

Do Polski zioło przywędrowało razem z krzyżakami, którzy przywieźli tą przyprawę z wypraw krzyżowych do Europy Środkowej.


Estragon- ciekawostki dotyczące zdrowia

  • Dzięki eugenolowi estragon powoduje drętwienie ust, a tym samym znosi ból zębów i dziąseł.
  • Sportowcy powinni przyjmować estragon, aby zwiększyć masę mięśni. Przypuszcza się, że estragon zwiększa absorpcję keratyny do mięśni. Jego działanie jest zbliżone do działania spowodowanego przyjmowaniem dużych ilości białka.
  • Estragon uzupełnia braki witaminy A w organizmie oraz jest źródłem łatwo przyswajalnego żelaza.
  • Artemizyna zawarta w estragonie jest zalecana przez WHO jako środek pierwszej pomocy w leczeniu niepowikłanej malarii wywołanej przez Plasmodium faciparum.

 

Estragon ciekawostki- zastosowanie w przemyśle

  • Roślina jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym do produkcji i aromatyzowania octów, musztard i likierów.
  • Zioło wykorzystuje się jako dodatek do sosów: holenderskiego, tatarskiego, Bearnaise
  • Estragon wchodzi w skład ziół prowansalskich oraz innych mieszanek ziołowych
  • Olejek pozyskiwany z estragonu jest wykorzystywany jako dodatek do perfum i wód kolońskich
  • Dawniej w Pakistanie i innych krajach estragon był surowcem do otrzymywania santoniny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Balcerek M., Modnicki D.; Estragon odkrywany na nowo; Panacea nr 1 (22), styczeń- marzec 2008, str. 9-11

Charles D. J.; Antioxidant properties of spice, herbs and other sources; Springer Science 2013, str. 75, 545-551

Gumowska I.; Ziółka i my; Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1983, str. 50-51

Halarewicz A.; Atlas ziół- kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących; Wydawnictwo SBM Sp. Z o.o., Warszawa 2015, str. 53

Kybal J., Kaplicka J.; Rośliny aromatyczne i przyprawowe; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1985, str. 48 Wielka księga ziół, Reader’s digest; Warszawa 2009, str. 33

Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; M. E. Senderski, Podkowa Leśna 2016, str. 224-226

Tyszyńska-Kownacka D.,  Starek T.; Zioła w Polskim domu; Wydawnictwo Watra, Warszawa 1988r., str. 65-66

http://www.poradnikzielarski.pl/ziola-lecznicze/estragon-artemisia-dracunculus.html (23.07.2021)

http://rozanski.li/?p=1259 (23.07.2021)

http://www.przyprawowy.pl/estragon.html (23.07.2021)




Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Lubczyk w kuchni- jak go wykorzystać

Lubczyk to aromatyczne zioło, które nadaje niezwykły smak i aromat wielu potrawą. Roślina ta jest głównym składnikiem popularnej Maggi.

E 162 Betanina- barwnik spożwyczy

E 162 czyli- betanina lub czerwień buraczana, – organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów. Naturalny barwnik spożywczy koloru ciemnoczerwonego