Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

E 160c ekstrakt z papryki

Barwnik E 160c, czyli ekstrakt z papryki może być oznaczony także oznaczony jako: kapsaicyna, kapsantyna lub kapsorubina,

Właściwości fizyczne: Ekstrakt z papryki jest rozpuszczalny w tłuszczach, jest wrażliwa na działanie światła i wysokich temperatur.

Grupa barwników: Jest to barwnik karotenoidowy

Naturalne występowanie: Różne odmiany papryki

Otrzymywanie: Barwnik pozyskiwany jest z głównie z papryki

Dzienne spożycie: 24 mg/kg m. c

Metabolizm: Kapsaicyna jest transportowana w osoczu krwi przez lipoproteiny. Czas jej półtrwania w organizmie wynosi około 20 godzin.

Funkcje w żywności: Barwnik E 160c  nadaje  produktom barwę od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, z dużą ilością odcieni.

Wpływ na organizm: Kapsaicyna jako główny składnik papryki poprawia krążenie krwi, wpływa na trawienie poprzez stymulację produkcji soku żołądkowego, wzmaga apetyt, działa przeciwzapalnie, łagodnie pobudzająco i tonizująco, przyspiesza przemianę materii, pomaga zwalczać wzdęcia, przeziębienia, dreszcze.




E160c ekstrakt z papryki zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 160c jest dopuszczony do wszystkich produktów spożywczych. Ponieważ kapsaicyna ma posmak papryki jest to barwnik stosowany przeważnie do dań pikantnych o barwie żółtej lub pomarańczowej. Ekstrakt z papryki dodaje się do, warzyw, galaretek, masła, serów, sałatek, pieczywa czy produktów z mąki ryżowej. Ponieważ barwnik ten dobrze rozpuszcza się w tłuszczach świetnie sprawdza się do barwienia margaryn, past, majonezów, sosów na bazie tłuszczu. Ponadto ekstrakty z papryki dodaje się do lodów i deserów mlecznych. Barwnik E160c znajduje się również w sokach pomarańczowych, słodyczach, mieszankach przypraw i zemulgowanych produktach mięsnych. Ograniczenia do ilości spożywanego barwnika są wyznaczone tylko dla kiełbasy i pasztetów.

Przemysł paszowy: Kapsaicynę dodaje się do karmy dla kurcząt, aby żółtka jaj miał bardziej żółty kolor oraz aby mięso drobiowe lepiej wyglądało.

Barwnik E 160C ma także zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

 

E 160c- możliwe działanie niepożądane

Ekstrakt z papryki jest uważany za barwnik bezpieczny. U ludzi wrażliwych barwnik ten może prowadzić do reakcji alergicznych w postaci pokrzywki oraz astmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Zdrowe kiszonki- czyli co można kisić

Domowe kiszonki można robić z niemal każdych warzyw i owoców. Proces kiszenia powoduje, że kiszone produkty stają się znacznie bardziej miękkie i zdrowsze

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Olej z dziurawca- właściwości

Olej z dziurawca zwany jest świętojańską oliwą, upatruje się w nim właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwnowotworowe. To doskonały preparat do….