- E 127 Erytrozyna
E 127 Erytrozyna
Barwnik E 127, czyli erytrozyna występuje pod innymi nazwami i oznaczeniami: sól sodowa tetrajodofluoresceiny, tetrajodofluoresceina, czerwień kwasowa 51, CI45430, Food Red 14
Właściwości fizyczne: Erytrozyna to fluorescencyjny barwnik należący do barwników azowych, Stosowany w postaci soli sodowej. Najczęściej występuje w postaci czerwono-niebieskiego proszku lub granulatu. W środowisku kwaśnym zmienia kolor- im bardziej kwaśne środowisko tym intensywniejszy kolor. Dobrze znosi wysoką temp., ale jest mało odporna na działanie promieni słonecznych.
Otrzymywanie: Barwnik E 127 pozyskiwany jest ze smoły węglowej, przy określonej procedurze postępowania może zawierać glin.
Dzienne spożycie: 0,1 mg/ kg masy ciała
Funkcje w żywności: Barwnik nadający produktom barwę od różowego po czerwono- wiśniowy.
Uwarunkowania prawne: Jest to barwnik zakazany w Norwegii i Stanach Zjednoczonych, ze względu na szkodliwe działanie. W Unii Europejskiej można stosować ten barwnik tylko do barwienia koktajli wiśniowych i wiśni kandyzowanych.
E 127 Erytrozyna- zastosowanie
Przemysł spożywczy: Erytrozyna może być dodawana dla celów estetycznych do wiśni i koktajlowych syropów zawierających wiśnie oraz do wiśni kandyzowanych. E 127 wykorzystuje się czasem do barwienia otoczek kiełbas oraz ciast w proszku, dżemów czy galaretek.
Przemysł kosmetyczny: Erytrozyna jest dodawana do różów do policzków oraz cieni do powiek. Można ją znaleźć w pastach do zębów.
Przemysł farmaceutyczny: E 127 nadaje barwę otoczkom i tabletkom.
Przemysł: Erytrozyna jest wykorzystywana w tuszach do drukarek, w klejach do protez.
E 127 Erytrozyna możliwe działanie niepożądane
U osób z chorobami tarczycy duże ilości erytrozyny mogą prowadzić do nadczynności tarczycy, co przejawia się ogólnym niepokojem, nerwowością i nadmiernym poceniem się. Erytrozyna może nasilać objawy alergii powodując pokrzywkę oraz światłowstręt. Osoby chorujące na astmę i uczulone na salicylany powinny się wystrzegać tego barwnika.
U dzieci erytrozyna może powodować zaburzenia koncentracji i trudności w nauce. (przeczytaj o Barwnika z Southampton)
Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str.122- 123
https://zywienie.abczdrowie.pl/erytrozyna-to-szkodliwy-barwnik-zobacz-gdzie-sie-znajduje-wideo (28.01.2020)
https://www.badania-medyczne.pl/toksyczny-trujacy-barwnik-znajduje-sie-jedzeniu-lekach-kosmetykach/ (28.01.2020)
- Podobne artykuły
E 133 Błękit brylantowy- Barwnik
E 133 czyli błękit brylantowy to syntetyczny niebieski barwnik, który jest dodawany do produktów spożywczych o niebieskiej barwie.
E 123 Amarant- Barwnik spożywczy
Amarant czyli E 123 to syntetyczny barwnik dodawany do produktów spożywczych, napojów alkoholowych i kosmetyków, aby nadać im głęboki czerwono- niebieski kolor
E 142 Zieleń brylantowa Barwnik spożywczy
E 142 czyli zieleń brylantowa to syntetyczny barwnik, który stosuje się do nadania lepszego wyglądu groszku konserwowego. Zieleń ta znajduje się także w słodyczach
E 160c ekstrakt z papryki- barwnik spożywczy
E160C- kapsaicyna, to barwnik otrzymywany z suszonej papryki. Jest organicznym związkiem chemicznym. W przemyśle spożywczym kapsaicyny używa się jako barwnik, gdyż nadaje