E 102 tartrazyna

Barwnik E 102, czyli tartrazyna jest spotykana pod nazwami: Żółcień spożywcza 4, Cl 191140, żółcień kwasowa 23,

Grupa barwników: barwnik azowy

Właściwości fizyczne: Tartrazyna posiada kolor cytrusowo- żółty

Otrzymywanie: Barwnik otrzymywany chemicznie z ropy naftowej. W określonym procesie wytwarzania może być otrzymana jako sól aluminium, wówczas jest zaliczana do tzw. aluminiowych substancji barwiących.

Dzienne spożycie: 7,5 mg/kg m. c. / dzień

Metabolizm: W przeważającej ilości jest wydalana z moczem w niezmienionej postaci.

Funkcje w żywności: pozostaje stabilna w obecności kwasów, światła czy wysokiej T.

Regulacje prawne: Tartrazyna jest zakazanym barwnikiem w Wielkiej Brytanii. W EU na etykietach produktów zawierających tartrazynę powinien znaleźć się zapis, że może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci.




Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

E 102 tartrazyna- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Ze względu na dużą stabilność tartrazyna jest dodawana do musztard, soków, puddingów. Barwnik ten stosuje się do barwienia napojów gazowanych, napojów w proszku, napojów izotonicznych. To również składnik słodyczy oraz pasztetów czy zup w proszku. Tartrazynę dodaje się do barwienia sera żółtego oraz sztucznych jelit wykorzystywanych  w przemyśle spożywczym. E 102 znajduje się także w warzywach konserwowych, marynatach, przetworzonym groszku. Jest także dodawana do chipsów, gum do żucia.

Fast foody i gotowe sosy są również źródłem tartrazyny.

Preparaty dla sportowców: Tartrazyna znajduje się w wielu preparatach dla sportowców, a także w suplementach diety.

Przemysł farmaceutyczny: E 102 jest barwnikiem dopuszczonym do barwienia leków gotowych.

Przemysł kosmetyczny: Tartrazyna jest wykorzystywana do barwienia kosmetyków: żeli pod prysznic, mydeł, past do zębów czy płynów do płukania ust. Barwnik ten mogą także zawierać szampony i niektóre perfumy. E102 znajduje się w składzie kremów do opalania i samoopalaczy. Cienie do powiek, pomadki, podkłady oraz lakiery do paznokci zwłaszcza w kolorze żółtym również zawierają ten barwnik.

Warto wiedzieć, tartrazyna wchodzi w skład tatuaży znikających po krótkim czasie i może być przyczyną alergii.

Przemysł: Tartrazyna jest stosowana jako barwnik do wełny i jedwabiu, a także papieru.

 

E 102 tartrazyna- możliwe działanie niepożądane

U osób wrażliwych może powodować uczulenie na skórze czy alergię. U dzieci barwnik ten może wzmagać i utrudniać leczenie alergii.  E 102 jest podejrzewany o  nasilanie objawów alergii u osób uczulonych na salicylany, a u osób z astmą barwnik może nasilać duszność i ataki astmy.

Tartrazyna w połączeniu z benzoesanami zwiększa nadaktywność i brak koncentracji u dzieci ( przeczytaj o Barwnikach z Southampton).
Ponadto E 102 może powodować zaburzenia trawienne.
Substrat wykorzystywany do produkcji tartrazyna ma udowodnione działanie rakotwórcze.

 

Ciekawostki

Tartrazyna w połączeniu z kwasem borowym wykazuje właściwości fosforyzujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Jak analizować wyniki badań krwi

Regularne badania krwi pozwalają określić zmiany w poszczególnych parametrach, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić czy coś się dzieje z naszym zdrowiem

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.