Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Barwniki naturalne- zastosowanie w żywności

Barwniki dodaje się do produktów spożywczych, aby uatrakcyjnić ich wygląd. Wśród barwników spożywczych możemy wyróżnić barwniki naturalne pozyskiwane najczęściej z roślin, choć wyróżnia się również naturalne barwniki zwierzęce i mineralne. Izoluje się je przeważnie z zagęszczonych ekstraktów wodnych, alkoholowych, acetonowych lub olejowych uzyskanych zarówno z surowców jadalnych jak i tych niejadalnych.
Barwniki naturalne nie wykazują działania ubocznego przy stosowaniu. Co ważne coraz więcej konsumentów podchodzi do zakupów żywności świadomie i poszukuje zdrowych produktów zawierających naturalne składniki/dodatki. Dlatego też producenci poszukują nowych rozwiązań, aby zadowolić wymagających klientów.  I tak np. aby zwiększyć stabilność barwników stosuje się dodatki przeciwutleniaczy lub mikrokapsułkowanie.

Barwniki naturalne- wady

  • Pod wpływem różnych czynników (temp., światło, obecność jonów metali, tlen) tracą swoje właściwości
  • Ich siła barwiąca  zależy od pH środowiska i na ogół jest mała
  • Nie można uzyskać tak szerokiej gamy barw, jak w przypadku barwników syntetycznych
  • Czasami pozostawiają specyficzny smak i zapach
  • Są drogie




Barwniki w roślinach powstają dzięki działaniu światła, te skomplikowane związki chemiczne, które nadają barwę powstają w plastydach oraz w soku komórkowym roślin. Często jest tak, że jeden barwnik przechodzi w inny pod wpływem np. dojrzewania owoców.

Barwniki naturalne- przykłady

  • Karotenoidy: dają barwę żółto- pomarańczową, np. beta karoten, czy ksantofil dający barwę żółtą i pomarańczową
  • Flawonoidy: dają intensywny czerwony lub fioletowy kolor, występują w porzeczce, aronii, winogronach, czerwonej papryce
  • Betalaniny: dają kolor czerwony, ich źródłem są buraki
  • Kurkumina– jest naturalnym barwnikiem występującym w kurkumie, barwi na kolor żółty
  • Koszelina– naturalny ciemnoczerwony barwnik pozyskiwany z wysuszonych, zmielonych owadów, pochodzących w Meksyku
  • Karmel– powstaje w procesie palenia cukru, daje brązowy kolor
  • Ryboflawina– witamina, która daje żółtą barwę
  • Chlorofile– posiadają barwę w różnych odcieniach żółci i zieleni 
  • Antocyjany– dające barwę czerwony, niebieski i fioletowy

 

Wykorzystanie barwników naturalnych

Barwniki od dawna wykorzystywano do nadania barwy żywności. Niektóre z nich po utrwaleniu kwasami lub zasadami stosowano do barwienia tkanin, przedmiotów z drewna czy skór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tyszyńska- Kownacka D., Starek T.; Zioła w polskim domu; Wydawnictwo Warta, Warszawa 1988, str. 34-35




Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Naturalny czosnek w kapsułkach

Czosnek w kapsułkach to świetna alternatywa dla tych co nie lubią zapachu czosnku, aby wykorzystać dobroczynne działanie tej rośliny