Tematy na blogu

Menu
Banan - Musa paradisiaca​

Systematyka

Rodzina: Imbirowate
Rodzaj: Banan
Gatunek: Banan zwyczajny

 

Nazwy

Łacińska: Musa paradisiaca
Angielska: Banana
Niemiecka: Banane, Mehl-Banane
Polskie nazwy: rajska figa, pizangin, banan mączasty, figa błogosławiona, muza, banan rajski

Banan jest jednym z najcenniejszych owoców jadalnych oraz głównym źródłem pożywienia dla mieszkańców Afryki, Indii i Indonezji. Prawdopodobnie banany są najstarszym owocem uprawianym przez człowieka.

 

Morfologia

 • Roślina wieloletnia, która owocuje tylko raz
 • Osiąga wysokość nawet do 15m, natomiast kwiatostan osiąga długość 1- 1,5m
 • Zbudowany z pnia pozornego, na który składają się potężne pochwy liściowe
 • Liście bananowca pojedyncze, lancetowate całobrzegie często poszarpane, blaszka liściowa poprzecznie prążkowana, posiada gruby środkowy nerw,  osiągają długość do 4m
 • Z wnętrza pnia wyrasta pęd kwiatowy zakończony dużym kwiatostanem.
 • Na szczycie kwiatostanu znajdują się kwiaty męskie, na dole żeńskie, roślina posiada także pewną ilość kwiatów obupłciowych.
 • Barwa kwiatów początkowo kremowo-biała przechodzi z czasem w czerwoną.
 • Stopniowo z kwiatostanu rozwija się zielone grono składające się z 10-16 owoców, które dopiero po roku osiągają dojrzałość
 • Owoc bananowca z początku zielony przechodzi w żółty, osiąga do 30cm, jest lekko zakrzywiony, pokryty z zewnątrz skórzastą okrywką, wewnątrz znajduje się mączny mięsisty owoc.

 

Występowanie

Banany pochodzą z rejonów Indii i Birmy. Obecnie wielkie plantacje bananów znajdują się w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach, w Australii, Indiach, Afryce.

 

Odmiany

Istnieje około 1000 odmian tego owocu.

Odmiany karłowate osiągają jedynie do 2m wysokości i są one często uprawiane w domach i szklarniach jako rośliny ozdobne. Nie wytwarzają jednak owoców.

 

Uprawa

Najbardziej odpowiada mu klimat gorący lub ciepły, rośnie na żyznych glebach w miejscach bardzo nasłonecznionych.

 

Zastosowanie w kuchni

Banany spożywamy przeważnie na surowo. Mogą też być dodatkiem do sałatek, musli, deserów czy ciast. Ostatnio podaje się także banany z grilla. Banany można jeść suszone, czy smażone w cieście naleśnikowym lub bezpośrednio na tłuszczu. We wschodniej Afryce z bananów wytwarza się piwo, a także napój kawopodobny.

Młodymi liśćmi bananowca owija się mięso do pieczenia.

Liście często wykorzystuje się w gorącym klimacie do owijania żywności, aby dłużej zachowała świeżość.

Jak kupować dobre owoce

Ponad 80% Polaków kupuje banany, a roczne spożycie na 1 osobę w naszym kraju wynosi 5 kg na rok.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu bananów:

 • Po pierwsze na kraj pochodzenia– wielu producentów zwłaszcza z tych biedniejszych krajów nie przestrzega podstawowych zasad jeżeli chodzi o warunki i płace pracowników oraz tych związanych z ochroną środowiska. Ciekawy artykuł na ten temat: http://www.fairtrade.org.pl/a89_ciemna_strona_banana.html
 • Kolor skóry banana– zielona skóra świadczy o tym, że owoc jest niedojrzały. Im bardziej żółty owoc tym lepszy. Nie należy się bać brązowych plam na bananach. Świadczą one o tym, że skrobia będąca jednym z podstawowych składników banana została zamieniona na łatwiej dla nas przyswajalne cukry. Warto pamiętać o tym, ze im bardziej dojrzały owoc kupujemy tym krócej będzie można go przechowywać w domu. Całkowicie brązowe i twarde owoce są niejadalne.

         

Dlatego najlepiej kupować owoce żółto- zielone.

 • Kształt banana- oczywiście owoc powinien być zakrzywiony, ale powinien być także okrągły. Spłaszczone owoce o wyraźnie widocznych rantach zostały zbyt wcześnie zerwane i nie zdążyły praktycznie zacząć dojrzewać.
 • Końcówka – warto jej się przyjrzeć, bo często widać na niej ślady pleśni oraz białe plamy, które świadczą o dużej ilości chemikaliów, którymi został spryskany nasz owoc.
 • Warto także sprawdzić czy owoc nie jest uszkodzony

 

Historia

Banany znane były już 4000 lat temu w Malezji. Hindusi pierwszy raz wspominają o bananach w VI w. p.n.e., natomiast Chińczycy zaczęli uprawiać ten owoc ok. 200 roku.

Nazwę bananów oraz ich rozprzestrzenienie się w Europie i Afryce zawdzięczamy Arabom, którzy przemierzali nowe tereny w poszukiwaniu tanich niewolników. I tak prawdopodobnie ok. VII w. banany trafiły na Madagaskar. Razem z rozwojem handlu niewolnikami kwitł handel bananami. W 1402 owoc ten dotarł do Gwinei, gdzie zachwycili się nim Portugalczycy.

W XVI wieku banany dotarły na wyspy Karaibskie skąd podbiły w bardzo krótkim czasie Amerykę Środkową.

Warto zaznaczyć, że banany które przybyły do Europy i Ameryki wyglądały zupełnie inaczej niż te znane nam dzisiaj. Wówczas były to czerwone lub zielone owoce, które przed spożyciem należało usmażyć lub ugotować. Dopiero w 1836 r. J. F. Poujot na swojej plantacji w Ameryce Środkowej odkrył zupełnie nową odmianę żółtych bananów, które były smaczne surowe. Szybko rozpoczął hodowlę nowej odmiany, która bardzo szybko zdobyła uznanie na całym świecie.

 

Zastosowanie

 • Świeże i suszone liście zastępują talerze i papier pakunkowy.
 • Włókna z liści używane są do wyrobów powrozów, mat, grubego papieru

 

Ciekawe zastosowania skórki od banana:

 • Wewnętrzna strona skórki od banana nadaje połysk skórzanym butom, torebkom oraz srebrnym sztućcom. Więc jeżeli chcemy odświeżyć swoją zastawę wystarczy potrzeć wybrane elementy wewnętrzną stroną skórki od banana.
 • Szerokie zastosowanie skórka od banana znalazła w ogrodnictwie. Wystarczy zakopać ten „odpad” pod różą lub innym krzakami aby uchronić je przed mszycami bądź innymi chorobami. Natomiast rozłożenie kawałków skórki od banana w naszym ogrodzie zwabi do niego liczne ptaki i motyle.
 • Badania naukowe dowodzą, że skórka od bananów ma zdolność pochłaniana z wody toksycznych związków, w tym związków metali ciężkich. Także z powodzeniem można stosować skórkę od banana do oczyszczania wody.

 

Składniki mineralne

Banany są źródłem:

 • Błonnika oraz łatwo przyswajalnych cukrów
 • Witamin: z grupy B, C, A, D, E, K. niacyny, kwasu foliowego
 • Aminokwasów: serotoniny, tryptofanu, Serotoniny, dopaminy oraz norepinefryny.
 • Kwasów organicznych: kwasu jabłkowego
 • Składników mineralnych: miedzi, siarki, chloru, cynku, selenu, fosfory, fluoru, jodu, manganu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnez.
 • Beta-karotenu.
 

Wartość odżywcza banana w przeliczeniu na 100g

Kalorie

116

Białko (g)

1,2

Tłuszcz(g)

0,3

Błonnik(g)

2,6

Węglowodany(g)

27,2

Zawartość składników mineralnych

 

 

DZIAŁANIE LECZNICZE

Układ pokarmowy

Ponieważ banany zawierają cukry proste są łatwostrawne i dostarczają dużą porcję energii.

Owoce te zawierają wiele składników potrzebnych naszemu organizmowi dzięki czemu regulują gospodarkę wodną organizmu. Wpływają również na równowagę kwasowo- zasadową organizmu.

W medycynie ludowej banany były podawane przy niespecyficznych kolkach żołądkowych, wrzodach żołądka i dwunastnicy, a także w stanach zapalnych jelit.

Serotonina obecna w bananach hamuje wydzielanie kwasów żołądkowych oraz wspomaga pracę mięśni gładkich jelita, dzięki temu banany poprawiają przemianę materii.

Banany zawierają związek zwany inhibitorem proteazy, który chroni żołądek przed szkodliwymi bakteriami powodującymi zaburzenia pracy żołądka i jelit.

Flawonoidy obecne w owocach stymulują namnażanie się komórek, co w przypadku bananów wpływa na zwiększenie grubości błony śluzowej żołądka.

Dojrzałe banany pomagają przy zaparciach, natomiast te niedojrzałe są pomocne przy zwalczaniu biegunki.

Skrobia zwarta w owocach niedojrzałych wspomaga pracę błony śluzowej żołądka, a tym samy neutralizuje działanie kwasu żołądkowego.

W bananie możemy znaleźć fruktooligosacharydy czyli zdrowotne prebiotyki, które wpływają na pracę jelit stymulując wzrost pożytecznych bakterii. Obniżają pH w jelitach, przyspieszają trawienie pokarmów i zapobiegają procesom gnilnym w jelitach. Przyspieszają wchłanianie substancji odżywczych. To wszystko zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Proszek bananowy stosuje się w leczeniu wrzodów, chorób okrężnicy, celiakii oraz innych form nietolerancji węglowodorów przez dzieci. U osób dorosłych proszek bananowy pomaga na różne dolegliwości jelitowe.

Syrop przygotowany z bananów jest cennym składnikiem diety niemowląt, szczególnie tych niedożywionych.

Osoby cierpiące na zgagę po herbacie powinny przed wypiciem herbaty zjeść dwa banany.

Niedojrzałe owoce i kwiaty bananowca po ugotowaniu są przydatne dla cukrzyków.

Medycyna ludowa zaleca banany w leczeniu robaków.

Układ krążenia

Banany obniżają poziom cholesterolu oraz regulują ciśnienie krwi. Tym samym zapobiegają chorobom układu krążenia, w tym zatorom i zawałom.

Duża ilość potasu zawarta w bananach pomaga utrzymać prawidłowy rytm serca oraz właściwe ciśnienie krwi. U osób mających nadciśnienie tętnicze dieta bogata w potas powoduje spadek ciśnienia. Badania potwierdziły, że spożywanie bananów u osób z nadciśnieniem tętniczym ma takie samo działanie jak leki na nadciśnienie.

Obecność żelaza w bananach powoduje wzrost ilości hemoglobiny w krwi. Banany są polecane osobom z anemią.

Układ oddechowy

Banany zmniejszają objawy zapalenia oskrzeli.

Spożywanie bananów pomaga złagodzić bóle gardła oraz bóle klatki piersiowej obecne przy suchym kaszlu.

Witamina B6, obecna w bananie pomaga w tworzeniu przeciwciał w organizmie, a tym samym wpływa korzystnie na nasza odporność. Dodatkowo banany chronią nasz organizm przed drobnoustrojami, a także mają działanie antynowotworowe.

Układ nerwowy

Banany korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy, szczególnie pomagają osobom, które narzekają na bezsenność oraz osobom podatnym na stres.

Według medycyny ludowej banany były stosowane jako środek łagodzący ataki histerii, epilepsji.

Dzięki obecności tryptofanu banany poprawiają nastrój i pomagają w zwalczaniu stanów depresyjnych. Co więcej działają korzystnie na pracę mózgu oraz poprawiają pamięć i koncentracje, wspomagają wzrok.

Obecne w bananach fenolowe związki fitochemiczne pomagają zapobiegać neurotoksyczności komórek. Przeprowadzone na ten temat badania dają przypuszczenia, że spożywanie bananów może zapobiegać chorobie Alzheimera.

Układ wydalniczy

Mają działanie moczopędne, a obecność fenolowych przeciwutleniaczy prawdopodobnie zapobiega chorobom nerek. Dojrzałe owoce są pomocne przy drażliwościach pęcherza.

W Indiach istnieje przekonanie, że jedzenie łodygi bananowca pomaga w zwalczeniu kamieni nerkowych.

Spożywanie owoców bananowca jest pomocne w usuwaniu toksyn z organizmu, w tym soli metali ciężkich.

Układ rozrodczy

Banany łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Kobiety w ciąży spożywające banany miedzy posiłkami mają mniejsze poranne mdłości.

Układ ruchowy

Potas zawarty w bananach pomaga utrzymać właściwą pracę mięśni oraz zapobiegają skurczom mięśni. Natomiast duża zawartość wapnia i potasu wpływa korzystnie na budowę zębów i kości. Banany są polecane osobom zmagającym się z artretyzmem.

Skóra

Te egzotyczne owoce są antyutleniaczami czyli spowalniają proces starzenia się organizmu. Poprawiają ukrwienie skóry oraz kondycję włosów, powodując ich lepszy wzrost oraz zapobiegają łupieżowi. Są stosowanie w leczeniu łuszczycy.

Dojrzałe banany nawilżają i wygładzają skórę.

Młode liście bananowca są stosowane jako okłady na oparzenia oraz inne dolegliwości skórne. Natomiast skórka od banana w postaci okładów pomaga pozbyć się brodawek oraz siniaków.

Banany w medycynie ludowej były stosowane w leczeniu trądu. Skórka od banana łagodzi miejsca po ukąszeniu komarów. Przyspieszają gojenie się ran.

Działanie dodatkowe

W medycynie ludowej podawane były także przy cholerze. Sok z bananowca jest pomocny przy wysokiej gorączce, krwotokach, hemoroidach.

Osoby na kacu powinny spożywać mleczny koktajl bananowy z miodem by dostarczyć organizmowi dużo cukrów.

Banany pomagają osobom, które rzucają palenie uwolnienie się od nikotyny.

Podawanie dzieciom bananów z jabłkami zapobiega tzw. świszczącemu oddechowi.

W bananach znajduje się naturalny antybiotyk zwalczający prątki. Związki obecne w skórce banana oraz w miąższu przejrzałych bananów zwalczają choroby grzybicze pomidora.

Objawy niepożądane

 • Spożywane w dużych ilościach mogą powodować zaparcia.
 • Całkiem zielone banany działają hamująco na trawienie skrobi oraz innych cukrów.
 • Wysoka zawartość węglowodanów w połączeniu z dużą ilością tryptofanu może wpływać na stan świadomości, aktywność mózgu oraz może powodować senność.
 • Migrenowe bóle głowy mogą się nasilić jeżeli będziemy spożywali banany z alkoholem.
 

Przeciwwskazania

Jest niewielki odsetek osób posiadających alergię na banany.

Interakcje z lekami

Banany spożywane z lekami na depresję z grupy inhibitorów monoaminooksydaz mogą powodować niepożądane reakcje.

Ciekawostki

W Chinach kłącza bananowca, posiekane pnie oraz szypułki owoców podaje się świniom zarażonym robakom z grupy Stephanurus dentatus.

NATURALNE KOSMETYKI

Dzięki zawartości wielu cennych składników banany znalazły zastosowanie do produkcji domowych maseczek poprawiających wygląd skóry. Doskonale odżywiają i ujędrniają suchą skórę. Ciekawe zastosowanie znalazła także skórka od banana- mianowicie pocieranie jej wewnętrzną stroną zębów powoduje ich wybielenie.

 1. Maseczka ujędrniająca
 • Połowa banana
 • Łyżeczka słodkiej śmietany
 • Łyżeczka soku z cytryny

Banana rozgnieść widelcem, dodać śmietanę i sok z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszać. Papkę nałożyć na skórę twarzy i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie zmyć maseczkę ciepłą wodą.

 1. Maseczka odżywiająca
 • Jeden banan
 • Łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron

Banana rozgnieść widelcem dodać oliwę z oliwek. Papkę nałożyć na twarz i po 20 min. zmyć ciepłą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Literatura

 1. http://www.smaczny.pl/wydruka.php?p_kod=52 (przed 09.01.2014)
 2. http://www.ofeminin.pl/zdrowy-styl-zycia/banany-wartosci-odzywcze-f142474.html (przed 09.01.2014)
 3. http://zdrowieznatury.blox.pl/2011/09/BANAN.html(przed 09.01.2014)
 4. http://www.panacea.pl/articles.php?id=3409 (przed 09.01.2014)
 5. http://www.ajol.info/index.php/ajb/article/viewFile/60058/48314 (przed 09.01.2014)
 6. http://www.nutrivitality.pl/owoce-warzywa-i-ich-przetwory/owoce/banan.html(przed 09.01.2014)
 7. http://www.medindia.net/patients/lifestyleandwellness/medicinal-properties-of-the-banana-plant.htm (przed 09.01.2014)
 8. http://www.medindia.net/patients/lifestyleandwellness/health-benefits-of-bananas.htm(przed 09.01.2014)
 9. http://www.health-galaxy.com/Banana-Medicinal-Uses.html (przed 09.01.2014)
 10. http://www.medindia.net/patients/lifestyleandwellness/medicinal-properties-of-the-banana-plant.htm (przed 09.01.2014)
 11.  http://www.zielonyogrodek.pl/uprawa-bananowca-w-doniczce (przed 09.01.2014)
 12. http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Banan_zwyczajny(przed 09.01.2014)
 13. http://krokdozdrowia.pl/skorka-banana-24-zastosowan/ (przed 09.01.2014)
 14. http://www.glamki.pl/diety-i-fitness/swieze-owoce-jak-kupowac-banany,54_168.html (przed 09.01.2014)
 15. http://jejswiat.pl/12056,dluga-podroz-banana(przed 09.01.2014)

Newsletter

 • Instagram
 • Facebook
Najczęściej szukane

Zdrowie • Naturalne • Ziołolecznictwo • Naturalne preparaty • Zioła • Właściwości ziół • Owoce • Warzywa • Kosmetyki • Przyprawy • Jak wyleczyć • Domowe leczenie • Zdrowotne • Zielarstwo • Sklep • Właściwości lecznicze • Naturalne leczenie • Sklep zielarski • Poradnik • Blog o zdrowiu • Ebook • suplementy diety • zdrowie • przyprawy • herbatki ziołowe • mięta • rumianek • skrzyp polny • melisa • herbata miętowa • właściwości ziół • leczenie ziołami • magia ziół

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Na skróty

 • O nas
 • Polityka prywatności
 • Współpraca