- Anyż gwiazdkowy zastosowanie w kuchni
Anyż gwiazdkowy w kuchni- dlaczego warto go używać
Anyż w medycynie chińskiej jest uważany za środek rozgrzewający. Działa przeciwskurczowo, łagodzi kaszel i ma właściwości wykrztuśne. Ponadto łagodzi skurcze w układzie pokarmowym. Zalecany jest przy spazmatycznym kaszlu z gęstym śluzem jako środek, który rozgrzewa i pomaga się go pozbyć.
Więcej o właściwościach anyżu możesz przeczytać >>>tutaj<<<
Anyż gwiazdkowy- zastosowanie w kuchni
Anyż gwiazdkowy, a w zasadzie bodian właściwy to popularna przyprawa, która jest wysuszonymi owcami wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Azji.
Owoc anyżu kształtem przypomina gwiazdkę (stąd nazwa), ma silny aromat i słodkawo korzenny smak. Gwiazdki anyżu można stosować w całości, wówczas ładnie wyglądają na daniach, można je także pokruszyć lub zmielić.
Gwiazdki anyżowe są nieodłącznym dodatkiem w kuchni chińskiej, japońskiej, tajskiej i koreańskiej, gdzie są składnikiem wielu dań. Przyprawa posiada charakterystyczny zapach oraz słodko- korzenny smak, który podkreśla smak wielu potraw. Gwiazdki anyżu można wykorzystać jako dekorację sałatek czy innych dań. Jego owoce wchodzą w skład chińskiej przyprawy pięciu smaków oraz indyjskiej garam masal.
Przyprawa ta świetnie pasuje do wołowiny, kurczaka czy kaczki. Ponadto doskonale komponuje się z owocami morza i rybami. Drobno pokruszone owoce są niezbędnym dodatkiem do indyjskiego ryżu biryami.
Zmielone owoce bodiana wykorzystuje się do ciast, deserów, kompotów, budyniów. Ponadto znalazły one zastosowanie w cukiernictwie, gdzie są wykorzystywane jako dekoracja, bądź do aromatyzowania ciast, cukierków oraz gum do żucia.
Całe owoce anyżu wykorzystuje się do podnoszenia smaku mocno słodkiej kawy, herbaty oraz grogu. To także obowiązkowy składnik chińskiej herbatki masla czaj. Aromatyczny zapach anyżu został wykorzystany przy produkcji aromatyzowanych napojów alkoholowych.
Anyż ma bardzo wyrazisty smak i aromat, dlatego należy dodawać go z rozwagą do dań, ponieważ może zdominować smak potrawy. Doskonale łączy się z miętą, kminkiem, rozmarynem oraz imbirem. Natomiast jego smak kłuci się z bazylią, oregano i tymiankiem.
Anyż gwiazdkowy w kuchni- przechowywanie
Anyż jest bardzo wrażliwy na działanie światła, temp. oraz wilgoci. Dlatego najlepiej owoce anyżu przechowywać w szklanym lub porcelanowym słoju szczelnie zamkniętym. Tak przechowywana przyprawa nie straci swoich właściwości nawet przez rok.
Arnal-Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury, 200 uzdrawiających ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2004r., str. 31
Bratianu P., Schwontowski D.; How to benefit from everyday herbs; Simple Media Work
Pisulewska E., Andrzejewska J., Fijołek M., Halarewicz A., Mederska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, charakterystyka, wymagania, porady; Wyd. SBM sp. z o.o., Warszawa 2015, str. 7
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/anyz-gwiazdzisty-gwiazdkowy-wlasciwosci-i-zastosowanie_43296.html (przed 22.05.2016)
http://www.przyprawowy.pl/anyz.html (przed 22.05.2016)
- Podobne artykuły