Najnowsze artykuły

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Berberys zwyczajny ciekawostki

Berberys ciekawostki: Berberys to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, którego owoce wykazują właściwości lecznicze

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Dlaczego aloes jest stosowany w kosmetykach?

Aloes jest bardzo popularnym składnikiem w kosmetykach i środkach do stosowania miejscowego, ponieważ stymuluje wzrost komórek, przyspiesza regenerację tkanek, wpływa korzystnie na gospodarkę wodną organizmu, stymuluje mikrokrążenie, działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo, łagodzi stany zapalne, a także opóźnia powstawanie płytki nazębnej. W kosmetologii znalazły zastosowanie 2 gatunki aloesu: aloes zwyczajny (łac. Aloe vera) oraz aloes drzewiasty (łac. Aloe arborescens). Jako surowiec w kosmetyce wykorzystuje się miąższ aloesu pozyskany z wewnętrznych części liścia.

Preparaty z aloesem są bardzo skuteczne i bezpieczne do stosowania na otarcia, rany, siniaki czy poparzenia słoneczne.  Aloes wchodzi w skład wielu kosmetyków myjących i pielęgnujących. Na sklepowych półkach można także znaleźć detergenty, które mają w swoim składzie wyciąg z aloesu, który ma chronić skórę przed przesuszeniem.




Aloes w kosmetykach- bogactwo składników aktywnych

Działanie miąższu z aloesu jest związane z dużą ilością związków aktywnych. Do tej pory zidentyfikowano i opisano ich ok. 200. Do najważniejszych związków, które znajdują się w miąższu z aloesu możemy zaliczyć:

  • Składniki mineralne: magnez, wapń cynk, mangan, miedź, kobalt, german
  • Witaminy: z grupy B, w tym witamina B12, która nie występuje w roślinach, witamina C, beta karoten, kwas foliowy, cholina
  • Aminokwasy
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe
  • Enzymy
  • Lignany
  • Glikoproteiny
  • Polipeptydy i polisacharydy

 

Aloes w kosmetykach- dlaczego warto go stosować

Polisacharydy zawarte w aloesie wiążą wodę w skórze i zapobiegają jej przesuszeniu. Ponadto aktywują procesy odpornościowe i naprawcze w przypadku uszkodzonej skóry, przyspieszają gojenie się ran i uszkodzeń skóry. Miąższ aloesowy ma zdolność poprawy ukrwienia skóry, dzięki czemu odżywia ją i wspomaga proces budowy nowych komórek.

Związki zawarte w aloesie sprawiają, że roślina ta jest skuteczna w leczeniu odmrożeń, oparzeń, zmian skórnych występujących po poparzeniu promieniowaniem RTG.

Kwasowość miąższu z aloesu jest zbliżona do pH skóry ludzkiej, stąd też aloes jest środkiem wpływającym na właściwą równowagę kwasowo- zasadową skóry. Wnikając głęboko w warstwy skóry aloes ma zastosowanie w terapii trądziku różowatego i młodzieńczego oraz cellulitu, łuszczycy egzemy oraz innych chorób skóry.

Miąższ aloesowy działa ujędrniająco na naskórek, powodując wygładzenie i odmłodzenie skóry. Dodatkowo chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Stymuluje odnowę i funkcjonowanie skóry.

Miąższ aloesu przyspiesza proces tworzenia się fibroblastów w skórze człowieka, a tym samym przyspiesza wytwarzanie się kolagenu.

 

Aloes w kosmetykach do włosów

Preparaty z aloesem doskonale sprawdzą się jako odżywka do włosów. Stosowane na skórę głowy przyspieszają porost włosów, nawilżają je i odżywiają. Aloes chroni włosy przed nadmiernym wysuszeniem i rozdwajaniem się końcówek. Powoduje, że włosy stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Ponadto wpływa na lepsze rozczesywanie, a włosy mniej się plączą, maja też mniejszą tendencję do puszenia się.

 

Aloes w kremach do skóry dojrzałej

Aloes poza odnową komórek zwiększa zdolność do syntezy elastyny i kolagenu, dzięki czemu poprawia jędrność i elastyczność skóry, a także wygładza drobne zmarszczki. Zawiera on witaminy niezbędne dla skóry dojrzałej. Witamina E sprawia, że skóra jest natłuszczona i wygładzona. Witamina C wzmacnia naczynia włosowate, z kolei witamina A odpowiada za prawidłowe rogowacenie naskórka i zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego.

 

Aloes w balsamach do ust i pomadkach ochronnych

Aloes jest stosowany w pomadkach ochronnych i balsamach do ust. Doskonale chroni delikatną skórę ust przed wysuszeniem oraz przed działaniem czynników zewnętrznych. Skutecznie łagodzi przed małymi zadrapaniami i śladami ukąszeń owadów. Aloes zawarty w pomadce do ust zmiękcza naskórek i przyspiesza gojenie się drobnych zadrapań, a także przyspieszają regenerację ust i łagodzi stan zapalny.

 

Aloes w kosmetykach- gdzie go można znaleźć

  • Aloes jako odżywka do paznokci- nakładany na paznokcie wygładzi je, wzmocni i pomoże zwalczyć grzybicę.
  • Aloes znajduje się w żelach i balsamach do ciała, szczególe polecanych osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry.
  • Kosmetyki z aloesem są dedykowane do skóry wrażliwej oraz suchej. Doskonałe właściwości nawilżające aloesu sprawiają, że ma on także zastosowanie w preparatach do skóry tłustej i trądzikowej.
  • Działanie aloesu sprawia, że jest on doskonałym składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych .
  • Działanie antybakteryjne wyciągów aloesowych zostało wykorzystanie w antyperspiranach, co pozwala zmniejszyć wydzielanie przykrego zapachu i chroni przed namnażaniem się bakterii w pocie.
  • Koleją grupę kosmetyków, w których znajduje zastosowanie aloes to kremy do opalania. Wyciągi z aloesu zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry, chronią przed poparzeniami słonecznymi oraz mają zdolność pochłaniania promieniowania UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Lubczyk w kuchni- jak go wykorzystać

Lubczyk to aromatyczne zioło, które nadaje niezwykły smak i aromat wielu potrawą. Roślina ta jest głównym składnikiem popularnej Maggi.

Witamina B2 korzyści dla zdrowia

Witamina B2 należy do witamin z grupy B i pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Poznaj korzyści jakie niesie uzupełniania jej poziomu w organizmie

Warzywa i owoce sezonowe w lutym

Co jeść w lutym.? Zima to czas kiedy nie mamy dostępu do świeżych warzyw i owoców. Sprawdź jakie warzywa powinniśmy jeść w lutym

E 172- Tlenki żelaza

E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Interakcje witaminy B1 z lekami

Przyjmując witaminy, leki czy suplementy warto wiedzieć, że niektóre z nich mogą wchodzić w niekorzystne dla naszego zdrowia interakcje