Najnowsze artykuły

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak zafarbować włosy na chłodny blond

Marzysz o uzyskaniu pięknego, platynowego odcienia włosów. Warto szukać odcieni w gamie farb stworzonych do osiągania chłodnych tonacji np. z serii Cool Blonde

Imbir w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej imbir jest stosowany od ponad 2 500 lat głównie w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego oraz jako środek rozgrzewający

E 170- Węglan wapnia- barwnik spożywczy

Węglan wapnia (E170) to dodatek do żywności, w której pełni rolę barwnika, stabilizatora, regulatora kwasowości, a także substancji przeciwzbrylającej

Catering dietetyczny Warszawa

Warszawa: catering dietetyczny dla osób z różnorodnymi potrzebami i wymaganiami. Znajdź rozwiązanie idealne dla siebie!

Kozieradka w suplementach

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) w suplementach wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz wspiera prawidłowy metabolizm tłuszczów.

Żywność funkcjonalna w chorobach nowotworowych

Nowotwory to jeden z najczęstszych powodów zgonów na świecie. Wielu naukowców uważa, że na wystąpienie nowotworów bardzo duży wpływ ma nasza dieta. Warto więc zadbać o swoją dietę i wprowadzić do niej duże ilości warzyw i owoców, które zmniejszą ryzyko zachorowania na nowotwory. Do najsilniejszych substancji hamujących proces nowotworzenia zalicza się witaminy antyoksydacyjne (A, C, E, D), odpowiednie tłuszcze i białka. Ważna jest też obecność w diecie przeciwutleniaczy. Nie bez znaczenia są również minerały: magnez, selen, cynk, mangan. Wszystkie te substancje można znaleźć właśnie w warzywach i owocach.

Istotne jest także spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, który uniemożliwia wchłanianie wielu związków kancerogennych w jelitach, poprzez zwiększenie masy treści kałowej powoduje szybsze wydalenie toksyn z organizmu.




Jako produkt o najsilniejszym działaniu antynowotworowym wymienia  się zieloną herbatę. Za jej działanie przeciwnowotworowe odpowiadają flawonoidy, a w szczególności galusan epigallokatechiny. Związek ten zmniejsza produkcję reaktywnych form tlenu, stymuluje wewnętrzne mechanizmy antyoksydacyjne, przyspiesza apoptozę komórek nowotworowych oraz zapobiega ich namnażaniu. Zielona herbata chroni przed tworzeniem się przerzutów. Przypuszcza się, że flawonoidy zawarte w zielonej herbacie uwrażliwiają komórki rakowe na działanie chemioterapii i radioterapii, a jednocześnie chronią zdrowe komórki przed toksycznym działaniem leczenia. Warto jednak wiedzieć, że aktywność antynowotworowa zielonej herbaty jest związana z wypijaniem dużych jej ilości.

W prewencji nowotworów duże znaczenie może mieć soja. Soja zawiera izoflawony, które mają znaczenie w zapobieganiu nowotworów hormonozależnych jak rak piersi, jajników, gruczołu krokowego.

Żywność funkcjonalna w chorobach nowotworowych

Ostatnio dużo uwagi poświęca się karotenoidom jako substancjom o działaniu przeciwnowotworowym. Znajdują się one w pomarańczowych warzywach, wśród których  można wymienić te o najsilniejszym działaniu: likopen, beta karoten i luteina. Likopen wykazuje najsilniejsze działanie antyoksydacyjne w tej grupie i dlatego spożywanie dużej ilości sosów na bazie pomidorów może zmniejszyć występowanie niektórych nowotworów.

Związki zawarte w cebuli, czosnku, porach czy szczypiorku wpływają na zmniejszenie ryzyka powstania nowotworów poprzez pobudzenie enzymów detoksykacyjnych oraz hamowanie konwersji azotanów (III) zawartych w żywności do azotanów (V), zmniejszając tym samym możliwość powstawania rakotwórczych nitrozoamin. Ponadto warzywa te podnoszą odporność organizmu.

Jednym z najbogatszych źródeł związków o działaniu antyoksydacyjnym są owoce jagodowe, które zawierają antocyjaniny. Związki te odpowiadają za barwę owoców, przy czym im ciemniejszy owoc tym więcej antocyjanin zawiera. Regularne spożywanie owoców jagodowych może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów ze względu na działanie przeciwzapalne, antymutagenne i antyoksydacyjne. Dodatkowo owoce jagodowe zawierają duże ilości kwasu elagowego, który również wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. 

Czerwone wino z winogron zawiera związek o nazwie resweratrol. Substancja ta wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, antymutagenne i przeciwzapalne. Naukowcy podają, ze czerwone wino zmniejsza ryzyko zachorowania przed chorobami sercowo-naczyniowymi jaki i przed nowotworami prostaty, piersi czy jelita grubego.

Rośliny krzyżowe to kolejna grupa produktów, które powinny znaleźć się w diecie antynowotworowej. Zalicza się tutaj kapustę, brokuł, kalafior, brukselka i jarmuż. Warzywa te są źródłem glukozynolanów, które wykazują wielokierunkowe działanie na różnych etapach procesu kancerogenezy zmniejszając ryzyko wystąpienia raka jelita grubego czy prostaty. Co ważne wszystkie te warzywa oprócz glukozynolanów zawierają także duże ilości witaminy C i E, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne. 

Kurkuma to przyprawa popularna w kuchni azjatyckiej. Swoją intensywną barwę kurkuma zawdzięcza zawartości kurkuminy, która wykazuje silne właściwości przeciwutleniajace, przeciwnowotworowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darewicz M., Dziuba J., Panfil T.; Biologicznie aktywne składniki żywności funkcjonalnej w profilaktyce chorób nowotworowych; Żywność Nauka Technologia Jakość, 2003, 4 (37), str. 36-47

Trela A., Szymańska R.; Żywność funkcjonalna w profilaktyce zdrowotnej; Wszechświat, t. 119, nr 1-3/2018

https://www.dietomedica.pl/zywnosc-profilaktyce-chorob-nowotworowych/ (26.01.2021) 

http://wydawnictwo.pttz.org/wp-content/uploads/2018/01/03_Darewicz.pdf (28.01.2021)




Ciasto z rabarbarem- przepis

Przepis na pyszne ciasto z rabarbarem na kruchym spodzie oblany puszystą pianą z białek i kruszonką- czyli prosty deser idealny na letnie dni

Ostryż długi- łac. Curcuma longa

Ostryż długi to popularna przyprawa- nazywana kurkumą. , Kurkumę można wykorzystać jako barwnik spożywczy. Swoje właściwości lecznicze kurkuma zawdzięcza kurkuminie.

Jakie owoce sezonowe jeść w sierpniu

W sierpniu naprawdę jest w czym wybierać. Owoce sezonowe, po które warto sięgnąć: aronia, gruszki, porzeczki, brzoskwinie, śliwki, jabłka, dzika róża, borówka

Magia ziół zioła w noc kupały

Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….

Białko- znaczenie w codziennej diecie

Białko w diecie jest obecne w wielu produktach spożywczych. Jest to niezbędny składnik pożywienia dostarczający aminokwasy, które organizm wykorzystuje do…

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.