Najnowsze artykuły

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Witamina B2 czyli ryboflawina

Ryboflawina należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jest ważnym składnikiem koenzymów w naszym organizmie. Jest ona niezbędna do prawidłowego wykorzystania innych witamin z grupy B, wspomaga również wchłanianie żelaza.  Witamina B2 jest potrzebna do regeneracji tkanek, a razem z witaminą A poprawia stan skóry, włosów i paznokci.


Formy występowania

W żywności występuje w postaci trzech związków: ryboflawiny wolnej oraz dinukleotydu flawinoadeninowego (FAD) i mononukleotydu flawonowego (FMN)

 

Ryboflawina- barwnik spożywczy

Ryboflawina jest jednym z barwników, który ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i do wzbogacania produktów spożywczych. Jest stosowana jako barwnik spożywczy oznaczony symbolem E 101. Ryboflawinę wykorzystuje się do barwienia zup, przypraw, konserw i musztardy.




Stabilność witaminy B2

Ryboflawina jest odporna na działanie wysokich temperatur.  Ulega rozkładowi pod wpływem światła i promieni UV, ulega hydrolizie w środowisku kwaśnym, nie jest odporna na działanie zasad. Dodatek sody niszczy witaminę B2.  

Naturalne źródła witaminy B2

Zdolność syntezy witaminy B2 wykazują bakterie, grzyby i drożdże oraz rośliny wyższe. Doskonałym źródłem ryboflawiny jest mleko i przetwory mleczne. Największe stężenie ryboflawiny oznaczono w pyłku roślinnymi oraz znamionach szafranu.
  • Produkty mięsne: wątroba wieprzowa, wołowina, ryby, podroby, dziczyzna
  • Produkty zwierzęce: mleko, zwłaszcza sery twarogowe i podpuszczkowe, długo dojrzewające sery, jogurty, jaja,
  • Zboża: zarodki pszenne, kasza gryczana, płatki owsiane, pełne ziarna zbóż
  • Warzywa: szpinak, szczypiorek, natka pietruszki, pomidor, kalafior, soja, jarmuż, brokuł, ziemniaki, seler naciowy
  • Owoce: jabłka, owoce dzikiej róży, banany, pomarańcze, brzoskwinie
  • Zioła: pyłek roślinny, znamiona szafranu, mniszek lekarski
  • Nasiona i orzechy: migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, ziarna słonecznika, pestki dyni, sezam, kakao,
  • Rośliny strączkowe: fasola, groch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzęcki W.; Ziołolecznictwo; Wydawnictwo Spar, 1989r., str. 19 

Kaczmarczyk P.; Mikroelementy; Kolpap, Kielce, str. 9-10 

Pałasz M., Petzke E.; Atlas Witamin; SBM, Warszawa 2018, str.84-89

Pisulewska E.; Tajemnice ziół- zastosowanie w żywności, żywieniu, dietetyce i kosmetologii; Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, Kraków 2016, str. 127, 156

Gryszczyńska A; Witaminy z grupy B- naturalne źródła, rola w organizmie, skutki niedoboru; Postępy fitoterapii, 4/2009, str. 229-238

Jarosz M.; Normy żywienia dla populacji Polski; IŻŻ 2017, str., 155-157




Tymianek łac. Thymus vulgaris

Tymianek to aromatyczna przyprawa, która łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz jest pomocna przy schorzeniach górnych dróg oddechowych

Kwas foliowy czyli witamina B9

Kwas foliowy (witamina B9, witamina B11, witamina M, folacyna lub folian) jest potrzebny każdej komórce naszego ciała, od poczęcia do późnej starości

Olej z dziurawca- właściwości

Olej z dziurawca zwany jest świętojańską oliwą, upatruje się w nim właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwnowotworowe. To doskonały preparat do….

Witamina B2 i jej źródła w diecie

Witamina B2 czyli ryboflawina należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Pełni w organizmie ważne funkcje. Jej najlepszym źródłem jest mleko i przetwory mleczne

Jakie owoce sezonowe w lipcu

Lipiec- owoce sezonowe. W lipcu mamy dostęp do największej ilości świeżych i soczystych owoców, wśród których należy wymienić: agrest, jagody, brzoskwinie, porzeczki…