Najnowsze artykuły

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak zafarbować włosy na chłodny blond

Marzysz o uzyskaniu pięknego, platynowego odcienia włosów. Warto szukać odcieni w gamie farb stworzonych do osiągania chłodnych tonacji np. z serii Cool Blonde

Imbir w Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej imbir jest stosowany od ponad 2 500 lat głównie w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego oraz jako środek rozgrzewający

E 170- Węglan wapnia- barwnik spożywczy

Węglan wapnia (E170) to dodatek do żywności, w której pełni rolę barwnika, stabilizatora, regulatora kwasowości, a także substancji przeciwzbrylającej

Catering dietetyczny Warszawa

Warszawa: catering dietetyczny dla osób z różnorodnymi potrzebami i wymaganiami. Znajdź rozwiązanie idealne dla siebie!

Kozieradka w suplementach

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) w suplementach wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz wspiera prawidłowy metabolizm tłuszczów.

Zioła zbierane zimą

Okres zimy to dla wielu roślin okres odpoczynku. Stąd też ilość ziół czy roślin zbieranych zimą jest bardzo ograniczona. Jednym z najpopularniejszych surowców w zimowym okresie jest jałowiec, którego owoce są nie tylko surowcem leczniczym, ale także przyprawowym. Zimą często zbiera się igły czy gałązki drzew iglastych, które można wykorzystać do inhalacji, kąpieli, domowych maści czy herbatek wzmacniających. Innym popularnym zimowym surowcem jest jemioła, choć jej zbór nie należy do najłatwiejszych, bo rośnie ona często wysoko na drzewach. Choć na dworze pogoda często nie zachęca do wyjścia na dzikich krzewach wciąż można spotkać owoce, które po przemrożeniu mają przyjemny kwaskowy smak i z powodzeniem można je wykorzystać w kuchni. W przypadku lżejszych zim można pokusić się o pozyskiwanie kłączy i korzeni niektórych roślin, z kolei późną zimą, gdy drzewa zaczynają puszczać soki zbiera się korę. Tutaj jednak warto wiedzieć, że z niektórych krzewów i drzew korę można zbierać tylko i wyłącznie z roślin przeznaczonych na ścinkę.




Zioła zbierane zimą

  • Jałowiec a w zasadzie szyszkojagody tej rośliny wykazują silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowany głównie do produkcji ginu oraz jako przyprawa do dziczyzny. Jałowiec doskonale wpływa na układ pokarmowy, ale nie można przesadzić z jego ilością, bo może podrażnić. Dawniej igły i gałązki jałowca stosowano do okadzania pomieszczeń w czasie zarazy.
  • Świerk pospolity- jego aromatyczne gałązki zawierają substancje lotne i eteryczne, które mają właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Jest to surowiec stosowany głównie przy infekcjach dróg oddechowych. Herbatki świerkowe zalecane są także w stanach zapalnych układu pokarmowego i moczowego. Z igliwia świerkowego sporządza się maści o działaniu przeciwbólowym do stosowana przy reumatyzmie i nerwobólach.
  • Jemioła– jest pasożytem oraz rośliną leczniczą. Wyciągi z jemioły mają zastosowanie w leczeniu niewydolności krążenia, miażdżycy, cukrzycy. Z owoców jemioły z kolei można sporządzić maść na odmrożenia.
  • Gwiazdnica pospolita- jest jedną z nielicznych roślin, które przetrzymują mrozy. Można ją spotkać wszędzie. Ziele gwiazdnicy w zasadzie w całości można wykorzystać jako dodatek w kuchni, który dostarczy nam wiele naturalnych witamin. Ziele gwiazdnicy może być pomocne w oczyszczaniu organizmu, doskonale wspomaga także układ pokarmowy.
  • Przytulia pospolita– jej świeże pędy można znaleźć pod zeschniętą trawą. To roślina, która wspomaga oczyszczanie nerek, trzustki i wątroby. Ma ona zastosowanie w leczeniu chorób układu limfatycznego.

 

Nasiona zbierane zimą

  • Dzika marchew– jej zwiędłe baldachy układają się w charakterystyczny sposób, więc bardzo łatwo wypatrzeć ją. Zapach nasion dzikiej marchwi jest bardzo charakterystyczny- ziemisto- korzenny. Nasiona te zawierają błonnik, kwasy omega-3, witaminy i minerały. Można je wykorzystać jako dodatek do marynat mięsnych, pasztetów warzywnych, zup. Sporządza się z nich słodkawą herbatkę. Nasiona dzikiej marchwi świetnie wpływają na pracę mózgu, wzmagają koncentrację, poprawiają samopoczucie i łagodzą stres.
  • Wiesiołek dwuletni– jego nasiona są bogate w kwasy omega- 3, pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. W lecznictwie populary jest olej z nasion wiesiołka.

 

Owoce zbierane zimą

  • Dzika róża oraz róża pomarszczona– krzewy obu gatunków róż porastają pola i przydroża. Ta znana każdemu roślina jest skarbnicą witaminy C tak potrzebnej w okresie zimowym. Ponadto owoce dzikiej róży wzmacniają organizm, działają przeciwmiażdżycowo i przeciwzakrzepowo.
  • Jarzębina– pospolita roślina w parkach i lasach. Owoce jarzębiny wspomagają układ trawienny, korzystnie wpływają na pracę wątroby i woreczka żółciowego. Dzięki temu, że zawierają dużo witamin, których brakuje w zimowej diecie doskonale wzmacnia organizm. Ważne: Owoców jarzębiny nie spożywa się na surowo!
  • Śliwa tarnina– owoce śliwy tarniny działają ściągająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dawniej były podawane jako środek na biegunki. Owoce zbierane szczególnie po przymrozkach stają się smaczniejsze.
  • Rokitnik– to kolejny owoc o wysokiej zawartości witaminy C, ponadto zawiera ponad 190 substancji bioaktywnych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Ponadto zimą można zbierać owoce: berberysu, głogu, kaliny, borówki brusznicy

 

Korę z drzew zimą zbiera się z kruszyny, kaliny, kasztanowca, jesionu wierzby białej i brzozy.
Pod koniec zimy można także pokusić się o zbieranie pączków roślin. Wśród najczęściej zbieranych pączków można wymienić pączki brzozy, buka, czarnej porzeczki, sosny, czarnej topoli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzikie rośliny w grudniu, przewodnik dla początkujących zbieraczy; Vol. 12; Kasia z Sianko

https://sekrety-zdrowia.org/ziola-zbierane-zimy/ (01.01.2023)




Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Naturalne źródła tiaminy (wit. B1)

Witamina B1 czyli tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tiamina jest obecna w wielu produktach zwierzęcych i roślinnych

Interakcje witaminy B1 z lekami

Przyjmując witaminy, leki czy suplementy warto wiedzieć, że niektóre z nich mogą wchodzić w niekorzystne dla naszego zdrowia interakcje

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Niedobory witaminy B2- objawy

Ryboflawina znana jako witamina B2 jest nieznędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobory mogą powodować stany zapalne błon śluzowych i skóry…