- Zakwas z buraków
Zbliżają się święta i to najwyższy czas, aby nastawić zakwas z buraków. Przygotowując ten specjał warto wiedzieć, że zakwas ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i warto po niego sięgać nie tylko przy okazji robienia barszczu wigilijnego.
Zakwas z buraków powstaje w procesie fermentacji, gdzie dzięki dobroczynnym bakteriom z cukru zawartego w burakach bakterie produkują dobroczynny kwas mlekowy.
Zakwas z buraków- właściwości
- Jest to doskonały prebiotyk, który wzmacnia florę bakteryjną, spowalnia procesy gnilne w jelitach i poprawia ich pracę
- Reguluje przemianę materii
- Oczyszcza organizm z toksyn i wspiera nerki oraz wątrobę
- Oczyszcza i wzmacnia krew, dlatego jest świetnym środkiem wspomagającym leczenie anemii i niedokrwistości
- Dostarcza wiele cennych witamin i minerałów, dlatego jest zalecany rekonwalescentom, osobom wyczerpanym i po przebytych chorobach
- Wspomaga odporność organizmu
- Obniża poziom złego cholesterolu
- Wspomaga bakterie jelitowe, dlatego jest zalecany po antybiotykoterapii
Zakwas z buraków domowej roboty czy kupny?
Na sklepowych półkach można znaleźć zakwas z buraków wielu producentów. Należy jednak pamiętać, że ten sklepowy zakwas jest pasteryzowany. Pasteryzacja niestety powoduje, że giną cenne bakterie probiotyczne, cześć witamin ulega rozkładowi pod wpływem temperatury pasteryzacji. Dlatego jeżeli mamy możliwości i czas to zdecydowanie zdrowiej jest przygotować własny zakwas buraczany.
Jak przygotować swój zakwas z buraków?
Przygotowanie zakwasu nie jest wcale takie trudne. Wystarczą dobre chęci i trochę cierpliwości.
Do przygotowania zakwasu będzie potrzebne:
- Około 0,5 kg buraków
- 3-4 ząbki czosnku
- Przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liść laury (można też dodać inne wg uznania)
- Solanka: 1 łyżkę soli rozpuszczoną w litrze letniej, przegotowanej wody.
W słoiku lub kamiennym garnku należy umieścić obrane buraki, pomiędzy którymi powinny znaleźć się przyprawy. Całość zalać solanką, tak aby płyn był 2 cm ponad burakami. Ważne jest żeby przyprawy nie wypłynęły na wierz oraz aby buraki nie wystawał ponad powierzchnię płynu. Tak przygotowane buraki przykryć gazą i zostawić na 5-7 dni w ciepłym miejscu. Codziennie należy zajrzeć do zakwasu i jeżeli na powierzchni pojawi się biała piana, należy ją delikatnie zebrać łyżką.
Po pięciu dniach można posmakować zakwasu, jeżeli będzie za mało kwaśny należy go jeszcze pozostawić na 2 dni.
Gotowy zakwas przelać do szklanej butelki i przechowywać w lodówce. Zakwas należy spożyć w ciągu miesiąca. Buraki z zakwasu można wykorzystać jako dodatek do barszczu, sałatki, zjeść same.
- Podobne artykuły
Na czym polega kiszenie?
Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.