Najnowsze artykuły

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Szkodliwe składniki w kosmetykach

Wiele osób zwraca uwagę na skład produktów spożywczych. Mało kto próbuje rozszyfrować skład stosowanych kosmetyków. Niestety wiele kosmetyków zawiera szkodliwe składniki, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie skóry, wykazują działanie toksyczne, a często także kancerogenne.

Sprawdź jakie składniki są szkodliwe i dlaczego należy bezwzględnie unikać w kosmetykach:

1. Formladehyd i konserwanty, które go uwalniają

Składnik ten jest dodawany do lakierów do paznokci, klejów do rzęs, żeli do włosów, kolorowych kosmetyków. Czasem można go znaleźć w szamponach. Formaldehyd został zakazany w wielu krajach, jednak wciąż znajduje się w niektórych kosmetykach.

Dlaczego należy go unikać:
W postaci lotnej formaldehyd powoduje kaszel i zapalenie płuc. Ponadto powoduje alergie kontaktowe oraz może być przyczyną migren.Co ważne został zakwalifikowany jako związek rakotwórczy.

Jak jest oznaczany:
DMDM hydantoin, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, quaternium-15, sodium hydroksymethylglycinate, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol.




2. Plastik i plastyfikatory

Plastik jest dodawany do szamponów i odżywek do włosów, jest to również szkodliwy składnik produktów upiększających. Najczęściej można go spotkać w postaci mikrokuleczek w peelingach.

Plastik dodaje się do kosmetyków w celu nadania produktom płynnej i jednolitej konsystencji.

Dlaczego należy go unikać:
Plastik podejrzewa się o zaburzanie równowagi hormonalnej i łączy się z powstawaniem nowotworów.

Drugim negatywnym aspektem związanym z plastikiem jest stosowanie plastikowych mikrokuleczeki, które absorbują toksyny. Ponieważ kuleczki te nie rozpuszczają się w wodzie trafiają do kanalizacji, a później do wód, gdzie są połykane przez zwierzęta morskie. Ich obecność w morzach i oceanach zatruwa cały łańcuch pokarmowy.

Jak jest oznaczany:
polyethylene, polythene, PE, phthalates

 

3. Ropa naftowa i jej pochodne (parafina, wazelina, oleje mineralne)

Ropa naftowa jest dodawana do preparatów nawilżających i balsamów do ust, ponieważ więzi wodę w skórze. Niektóre pochodne ropy naftowej stosuje się jako substancje konserwujące w kosmetykach.

Dlaczego należy jej unikać:
Ropa naftowa jest zanieczyszczona różnymi związkami, które wykazują działanie kancerogenne. Uważa się, że ropa naftowa może powodować zaburzenia pracy nerek i wątroby. Niszczy też błony komórkowe. Ponadto powoduje zatykanie się porów i ogranicza dopływ tlenu do skóry. Co więcej powoduje zatykanie porów skóry, a w związku z tym prowadzi do powstawania trądziku i innych problemów skórnych. Ponadto, substancja ta może powodować wysuszenie i przesuszenie skóry, a także prowadzić do utraty elastyczności.

Jak jest oznaczana:
petroleum oil, petroleum jelly, petrolatum, mineral oil, mineral jelly, liquid paraffin.

Do pochodnych ropy naftowej zaliczane są: propylene glycol, propanediol, isopropyl alcohol

 

4. Talk

Talk jest dodawany do sypkich kosmetyków do makijażu i dezodorantów oraz zasypek dla dzieci.

Dlaczego należy go unikać:
Każdy talk jest zanieczyszczony azbestem, który jest znanym kancerogenem, jego wdychanie powoduje raka płuc.

Jak jest oznaczany:
talk, talcum powerd, hydrous magnesium silicate

 

5. Metale ciężkie: ołów, arsen, kadm, rtęć, nikiel

Metale ciężkie jak arsen, kadm czy rtęć występują w kosmetykach głównie jako zanieczyszczenia kosmetyków kolorowych. Stąd nie są one wymieniane na etykietach produktów. Niektóre z tych metali mogą być stosowane jako barwnik.

  • Ołów jest dodawany do farb do włosów i szminek. Pierwiastek ten często zanieczyszcza składniki mineralne dodawane kolorowych kosmetyków. Bywa, że czasem sam jest stosowany jako barwnik.
  • Kadm występuje niemal wszędzie, najczęściej można go spotkać w tuszach do rzęs i eyelinerach.
  • Rtęć jest również popularnym zanieczyszczeniem w kosmetykach kolorowych, często można ją spotkać w maskarach.
    Ponadto pierwiastek ten w postaci soli stosuje się jako konserwant w kosmetykach kolorowych do oczu.

Dlaczego należy ich unikać

  • Ołów jest silną neurotoksyną, która negatywnie wpływa na mózg. Dodatkowo działa kancerogennie. Pierwiastek ten odkłada się w organizmie, najczęściej w kościach. Silne zatrucie ołowiem wywołuje drgawki, zaburzenia rozwoju płodu.
  • Arsen przyspiesza starzenie się skóry i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów.
  • Kadm może on spowodować bezpłodność, uszkodzenie wzroku i zniekształcenie kości.
  • Rtęć to kolejna neurotoksyna, zaburza zmysły, negatywnie wpływa na pracę mózgu, uszkadza ukłąd nerwowy.
  • Nikiel przenika przez skórę powodując podrażnienia błon śluzowych i pęcherzyków płucnych. Może powodować zaburzenia pracy mózgu, nerek i wątroby. Wywołuje podrażnienie spojówek, owrzodzenie przegrody nosowej, podrażnienie i wysypka skórna oraz swędzące wypryski na ramionach i przedramionach.

 

6. Smoła węglowa

Smoła węglowa jest dodawana do farb i szamponów do włosów, ponieważ działa przeciwłupieżowo. Wykorzystuje się ją w procesie denaturacji alkoholu.

Dlaczego należy jej unikać:
smoła węglowa wywołuje nadwrażliwość i fotowrażliwość skóry. Wywołuje działanie kancerogenne.

Jak jest oznaczana:
coal tar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chrząstek L.; Dondela B.; Zagrożenia cywilizacyjne- przegląd szkodliwych pierwiastków stosowanych w kosmetyce; Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa 2014, t. II, str. 49-67 DOI

Grigore A.; Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej EKOpielęgnacji; Galaktyka 2015, str. 143-146

 




Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Zdrowe kiszonki- czyli co można kisić

Domowe kiszonki można robić z niemal każdych warzyw i owoców. Proces kiszenia powoduje, że kiszone produkty stają się znacznie bardziej miękkie i zdrowsze

Niedobór tiaminy- objawy i skutki

Witamina B1 (tiamina) to witamina, która wpływa na prawidłowe funckonowanie układu nerwowego. Jej niedobór powoduje chorobę bei-ber…

Wrzesień- owoce sezonowe

Wrzesień to czas kiedy owoce sezonowe są najsmaczniejsze. Warto teraz sięgać po nasze polskie jabłka, gruszki i śliwki. We wrześniu dobrze jest zrobić przetwory z bzu, pigwy czy rokitnika

Co to jest superfoods

Superfoods to dary natury. Bogate w witaminy i minerały produkty bez wątpienia korzystnie wpływają na zdrowie. Warto więc włączyć je do codziennego menu….

Orzech włoski łac. Juglans regia

Orzech włoski- właściwości lecznicze: orzechy włoskie stanowią bardzo ważne źródło witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu…