Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

 Skąd się wzięła nazwa superfoods?

Pojęcie superfruit pojawiło się po raz pierwszy w Ameryce na przełomie lat 2004/2005 w pracy autorstwa Stevena Pratta i Kathy Mathews, którzy opisali 14 owoców mających przynieść szczególne korzyści zdrowotne. Marketingowcy firm spożywczych szybko podchwycili termin i zaczęli określać mianem superfoods wiele produktów, których sprzedaż stale się powiększa.

 

Co to jest superfood?

Superfood to super żywność, która posiada wiele cennych dla zdrowia substancji, uzupełnia dietę w wiele cennych witamin i minerałów, a przede wszystkim korzystnie wpływa na zdrowie. 

 

Jakie warunki musi spełniać produkt, aby był określony mianem superfoods?

Aby dany produkt mógł być określony mianem superfoods powinien być naturalny i nieprzetworzony. Ponadto powinien zawierać dużą ilość związków aktywnych biologicznie jak witaminy, minerały, przeciwutleniacze. Dodatkowo taki produkt musi wykazywać właściwości prozdrowotne poparte badaniami naukowymi. Najwyższą wartością odżywczą i zawartością związków bioaktywnych charakteryzują się przede wszystkim lokalne owoce sezonowe.

 

Jak działa Suprefoods?

Dzięki wysokiej zawartości witamin i mikroskładników super żywność pomaga w utrzymaniu organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji. Co więcej włączone do diety chronią przed rozwojem chorób cywilizacyjnych oraz wspomagają odporność. Super żywność bogata w dużą ilość przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki, hamuje rozwój komórek nowotworowych. Kolejną grupą związków, która ma niewątpliwie dobroczynny wpływ na zdrowie są kwasy tłuszczowe (omega 3 i omega 6), które chronią przed chorobami układu krążenia.




Czy istnieje lista Suprefoods?

Generalnie nie ma oficjalnej listy z suprefoods. Nie ma określonych kryteriów, które pozwoliły by stwierdzić co na takiej liście powinno się znaleźć. Naukowcy z Uniwersytetu Williama Patersona w New Jersey stworzyli listę supreproduktów. Przeanalizowali różne produkty pod kątem 17 kluczowych dla zdrowia substancji i stworzyli listę prozdrowotnych składników, które mają potwierdzone w badaniach swoje działanie. Na ową listę naukowcy wpisali zielone warzywa liściaste, które wykazują się największą ilością witamin i minerałów. Poza tym na liście tej znalazły się także czerwona papryka, dynia, brokuły, buraki, kalafior, marchew, pomidory, truskawki, cytryny.

 

Jakie owoce znajdują się na liście Suprefruits?

Suprefruits odnosi się bardzo często do egzotycznych owoców pochodzących z różnych zakątków świata. Jednak warto pamiętać, że my także posiadamy superowoce, które bardzo często są niedoceniane, choć posiadają wiele witamin i przeciwutleniaczy. I co ważne, aby cieszyć się ich smakiem i właściwościami wystarczy udać się do pobliskiego sadu, gdzie na pewno są uprawiane zdrowe owoce o cennych właściwościach.

 

Czy superfruits muszą pochodzić z egzotycznych krajów?

Wiele super owoców faktycznie ma pochodzenie egzotyczne. Producenci żywności co chwila wymyślają coraz to nowe produkty, które okrzykują mianem suprefruits i reklamują jako środki o cudownym działaniu. Jednak warto pamiętać, że nasze polskie owoce i warzywa, również wykazują korzystny wpływ na nasze zdrowie i mają potwierdzone działanie badaniami naukowymi. Warto pamiętać o aronii, truskawkach, jarmużu, szpinak, żurawina czy rokitnik.

 

Czy tylko owoce mogą być nazwane super żywnością?

Oczywiście, że nie. Wśród produktów, które zaliczane są do superfoods możemy wymienić kasze, algi, warzywa, zboża, nasiona i wiele innych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Por- łac. Allilum porrum

Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie

E 120- Karmina Barwnik spożywczy

E 120 czyli karmina lub koszelina, to czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Znajduje się w kolorowych cukierkach czy słodyczach

Maj warzywa i owoce sezonowe

Maj to miesiąc, w którym wybór owoców i warzyw robi się coraz większy. Maj to najlepszy miesiąc na szparagi. Pojawia się również przepyszny agrest, botwina, sałaty i zielony groszek.

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej