Najnowsze artykuły

Naturalny czosnek w kapsułkach

Czosnek w kapsułkach to świetna alternatywa dla tych co nie lubią zapachu czosnku, aby wykorzystać dobroczynne działanie tej rośliny

Skąd dynia na Halloween?

Dynia Halloween – symbol jesieni i ciekawa ozdoba. Ustawiona w oknie dokładnie 31 października wita dusze przodków, chroni domy przed złymi duchami…

Najważniejsze kosmetyki dla 20-latki

W tak młodym wieku skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia oraz skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź jakie kosmetyki są niezbędne dla 20-latki

Bazylia w magii i wierzeniach

Bazylię uznaje się za bezpieczne, profilaktyczne zioło, które przynosi szczęście i dobra materialne. Od wieków bazylia jest rośliną wyjątkową, a nawet boską

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Krem Olaplex No. 6

Piękne i zdrowe włosy to marzenie wielu osób. Wypróbuj krem do włosów Olaplex No. 6, który doskonale odbudowuje i wzmacnia strukturę włosów,

Jak smakuje sok z aronii?

Sok z aronii jest jednym z najciemniejszych soków owocowych. Charakteryzuje się kwaśnym i dość cierpkim smakiem. Po wypiciu pozostawia w ustach charakterystyczny posmak, w związku z czym przez wielu ludzi nie jest lubiany. Dodatkowo większość soków z pierwszego tłoczenia zawiera osad, który również nie zachęca do picia tego trunku.


Jak przygotować sok z aronii

Owoce aronii dobrze jest przemrozić przed przygotowaniem soku. Następnie można je przepuścić przez sokowirówkę. Tak przygotowany sok niestety należy spożyć w ciągu 24 godzin. Aby uzyskać sok na zimowe chłody owoce należy gotować z odrobiną wody i cukru, a następnie przetrzeć przez sitko. Tak uzyskany sok po pasteryzacji można spokojnie przechowywać w chłodnym miejscu. Jednak zawartość cennych związków warunkujących właściwości zdrowotne aronii będzie nieco niższa, niż soku wyciskanego na zimno.

 

Zastosowanie soku z aronii

Sok pozyskiwany z aronii jest bardzo ceniony w przemyśle spożywczym jako źródło naturalnego barwnika. Wykorzystuje się go m. in. do barwienia innych soków owocowych, herbat, dżemów oraz czerwonego wina.

 

Jak pić sok z aronii

Sam sok z aronii ma bardzo cierpki smak, który niekoniecznie pasuje każdemu. Można jednak korzystać z jego dobrodziejstw, łagodząc nieprzyjemny smak soku poprzez wymieszanie go z innymi sokami owocowymi. Dobrym sposobem jest rozcieńczenie soku wodą i dodanie łyżki miodu.




Dlaczego warto pić sok z aronii

Sok z aronii to bardzo cenne źródło antyoksydantów. Owoce aronii posiadają jeden z najwyższych potencjałów przeciwutleniających w skali ORAC. Właściwości przeciwutleniające sprawiają, że sok ten zmniejsza liczbę reaktywnych form tlenu w naszych tkankach, obniża poziom reaktywnego azotu, odbudowuje enzymy antyoksydacyjne.  Jest to także ceniony środek leczniczy, ponieważ zawiera naturalne antybiotyki. Co ważne regularne picie soku z aronii uzupełnia niedobory minerałów i witamin. Dodatkowo jest on źródłem takich pierwiastków jak mangan, bor, jod, żelazo.
Sok z aronii powinny pić kobiety w ciąży, osoby często chorujące na grypę i przeziębienia.

Ponadto sok z aronii

  • jest cennym źródłem związków redukujących ilość wolnych rodników, a tym samym wykazujących działanie przeciwnowotworowe 
  • obniża poziom zbyt wysokiego cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi
  • pozytywnie wpływa na wrażliwość insulinową, stąd też może być skuteczny w zapobieganiu cukrzycy typu II i łagodzić objawy jej towarzyszące, zwłaszcza w początkowym stadium
  • wspomaga leczenie wrzodów żołądka i zapalenia trzustki
  • może przyczyniać się do obniżenia ryzyka chorób o podłożu metabolicznym, jak: arterioskleroza, cukrzyca typu II, choroby niedokrwienne serca 
  • reguluje wydzielanie soków trawiennych
  • może być pomocny przy nieżytach żołądka i jelit, żylakach odbytu
  •  jest polecany przy nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy, niedotlenieniu mięśnia sercowego i
  • chroni przed anemii, ponieważ poprawia przyswajalność żelaza, oraz zawiera dużo witamin z grupy B, które są niezbędne w produkcji erytrocytów 
  • chroni przed rozwojem chorób oczu jak jaskra czy zaćma
  • regeneruje tkankę kostną i mięśniową 
  • uodparnia skórę na działanie promieni ultrafioletowych gdyż zwiększa dawkę promieniowania konieczną do wystąpienia zaczerwienienia skóry Także przed pierwszym opalaniem warto sięgnąć po sok z aronii.
  •  stosuje się przy oparzeniach zewnętrznych 
  • wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne  przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne
  •  jest pomocny w leczeniu zatruć metalami ciężkimi.
  • może hamować rozwój chorób degeneratywnych, charakterystycznych dla wieku podeszłego 
  • neutralizuje negatywne skutki palenia papierosów i nadużywania alkoholu
  • działa moczopędnie i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu 
  • zmniejsza częstotliwość infekcji pęcherza moczowego 
  • uelastycznia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych 




Sok z aronii dla urody

W formie toniku pomaga przy skłonnościach do pękania naczynek. Działanie przeciwutleniające soku z aronii korzystnie wpływa na skórę, poprawia jej jędrność, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, wspomaga trwałość struktur kolagenowych, poprawia koloryt skóry. Silne działanie antybakteryjne aronii sprawia, że może ona przyczynić się do zmniejszenia objawów trądziku i innych chorób skórnych wywołanych przez drobnoustroje.

Co ważne jeżeli nie robimy sami soku i kupujemy gotowe wyroby ze sklepu to warto zwrócić uwagę  na ilość cukru. Niestety producenci często dosypują do soków duże ilości cukru. Dlatego warto wybierać te soki, które cukru będą miały jak najmniej. 

 

Sok z aronii przeciwwskazania

Sok z aronii wykazuje silne działanie hipotensyjne, dlatego osoby z niskim ciśnieniem powinny ograniczyć stosowanie soku z aronii. Soku z aronii powinny unikać także osoby z wrzodami żołądka, nadkwasotą, refluksem żołądkowo- przełykowym.  Ponadto pojawiają się doniesienia, że nadmiar soku z aronii może prowadzić do zaburzeń wchłaniania wapnia i magnezu. Sok z aronii może szkodzić osobom uczulonym na aronię, z wysokim stężeniem potasu we krwi i wrażliwym żołądkiem. Powinny go unikać także osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej i dny moczanowej, ponieważ sok ten zawiera sporo kwasu szczawiowego. Co ważne działanie niepożądane można zniwelować rozcieńczając sok wodą lub po prostu dodając go do dań. Sok z aronii (zwłaszcza ten kupny), który zawiera duże ilości cukru może szkodzić cukrzykom, osobom z insulinoopornością. 


Sok z aronii a leki

Wiadomo, ze sok obniża poziom cukru we krwi. Należy zatem uważać, ponieważ połączenie soku z aronii z lekami obniżający poziom cukru mogą spowodować gwałtowny spadek cukru we krwi.
Sok z aronii zawiera substancje o działaniu przeciwzakrzepowym. Przy przyjmowaniu takich leków sok z aronii może spowodować znaczne rozrzedzenie krwi i obniżenie krzepliwości.
Łączenie soku z aronii z lekami na nadciśnienie może spowodować znaczny spadek ciśnienia krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biernat J.; Żywienie a uroda; Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2006, str. 180

Mroczek J. R.; Aronia- cenna roślina użytkowa i lecznicza; Panacea Nr 3 (28), lipiec- wrzesień 2009, str. 22-23 

Doroszko M., Janda K., Jakubczak K.; Właściwości prozdrowotne wybranych owoców krajowych; Kosmos, T 67, nr. 2 (213), 2018, str. 415-423 

Wawer I.; Aronia Polski Paradoks; Wyd. Agropharm S. A., Warszawa 2006

Lamer- Zarawska E., Kowal- Gierczak B., Niedworok J.; Fitoterapia i leki roślinne; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012, str. 69

Rybak D.; Rośliny lecznicze Atlas; Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1993, 59-60

Wilczyński K., Olesińska K., Kałwa K., Kobus Z.; Analiza sposobu uprawy, składu, żywieniowych oraz prozdrowotnych właściwości owoców aronii czwrnoowocowej (Aronia melancarpa (michx.) Elliott); Acta Sci. Pol. Technica Agraria 16 (1-2) 2017, str. 3-11 ( DOI)

Wasilewska G. ; Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające; Wydawnictwo RM 2015, str.34-35

Ekologia.pl  (10.11.2022) 

https://medovita.pl/sok-z-aronii-dzialanie-stosowanie-i-przeciwwskazania/ (19.11.2022) 

https://www.simradio.pl/czy-sok-z-aronii-moze-zaszkodzic-jakie-sa-przeciwwskazania-do-jego-picia/ (19.11.2022) 

Orzech włoski łac. Juglans regia

Orzech włoski- właściwości lecznicze: orzechy włoskie stanowią bardzo ważne źródło witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu…

Co to jest superfoods

Superfoods to dary natury. Bogate w witaminy i minerały produkty bez wątpienia korzystnie wpływają na zdrowie. Warto więc włączyć je do codziennego menu….

Babka jajowata- łac. Plantago ovata

Babka jajowata ma zastosowane w profilaktyce zaparć i regulacji wypróżnień. Jej nasiona są uważane za cenne źródło błonnika pokarmowego…

E 160d likopen barwnik spożywczy

E 160d czyli likopen jest naturalnym barwnikiem występującym w wielu żółtych, pomarańczowych i czerwonych owocach i warzywach. Jego dodatek do żywności …