Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Olejek pozyskiwany z: szyszkojagód jałowca
Nuta: serce
Zapach: przypominający igliwie, nieco terpenowy
Wygląd: żółtawa lub lekko zielonkawa ciecz

Zastosowanie do pielęgnacji: trądzik, zapalenie skóry, egzema, wypadanie włosów, cera tłusta 

Z czym łączyć olejek jałowcowy: z olejkami: z korzenia arcydzięgla, pieprzu czarnego, drzewa cedrowego, szałwii muszkatołowej, cyprysu, eukaliptusa, geranium, imbiru, grejpfruta, kocanki, lawendy, trawy cytrynowej, cytryny, mandarynki, mięty, palmarosy, petitgrain, rozmarynu, szałwii sosny, a także z wetiwerą, galbanum, jodłą, olejkiem benzoesowym 

 

Olejek jałowcowy- skład

Olejek z owoców jałowca może zawierać do 60 składników. Składa się on głównie z:

  • Monoterpenów (60-90%): limonen, terpineol, felandren, mircen, pinen, kamfen, sabinen.
  • Seskwiterpenów: kadinen, kariofilen
  • Flawonoidów
  • Fitoncydów

Skład olejku zależy od wielu czynników biotycznych i abiotycznych.

 

Olejek jałowcowy- otrzymywanie

Olejek jałowcowy jest wytwarzany w strukturach wydzielniczych igieł, łodyg i szyszkojagód jałowca. Świeże jagody jałowca zawierają 1,5% olejku eterycznego. Dobrej jakości olejek pozyskuje się z szyszkojagód w wyniku destylacji z parą wodną. Olejek ten często bywa jednak zafałszowany olejkiem otrzymywanym z całej rośliny (może być produkowany z szyszkojagód jałowca oraz z igieł i drewna jałowcowego), ale ma wówczas trochę inny skład. Czasem destylacji poddaje się sfermentowane owoce- produkt uboczny przy produkcji brandy- taki olejek uważany jest za olejek gorszej jakości.

 

Olejek jałowcowy- pochodzenie

Olejek jałowcowy najczęściej produkuje się we Włoszech, Francji, na Bałkanach, w Austrii, Hiszpanii, Niemczech oraz w Kanadzie.




Olejek jałowcowy- zastosowanie

  • Dzięki właściwościom antyseptycznym w XIX wieku olejek z jałowca był wykorzystywany do sterylizacji nici chirurgicznych
  • Znajduje się w środkach oczyszczanie powietrza
  • Jest stosowany do odstraszanie owadów, może mieć zastosowanie jako środek odstraszający kleszcze i pchły
  • Jest składnikiem zapachowym w mydłach, detergentach, kosmetykach, rzadziej w perfumach oraz wodach po goleniu
  • Wykorzystywany do aromatyzowania środków spożywczych- głównie napojów alkoholowych (gin) 

Olejek jałowcowy- działanie

Olejek z jałowca wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwskurczowe, ściągające, poprawiające trawienie, moczopędne, uspokajające. Stosowany na skórę łagodzi zmiany zapalne, łagodzi blizny, wspomaga regenerację nerwów po obrażeniach. 

Ponadto olejek pozyskiwany z szyszkojagód:

  • Nieznacznie rozszerza naczynia włosowate, przyspiesza krążenie krwi oraz likwiduje zastoje krwi
  • Działa silnie odkażająco i przeciwgnilnie
  • Działa drażniąco na skórę, wywołuje zaczerwienienia, pobudza także resorpcję wysięków zapalnych działając przeciwzapalne
  • Wykazuje działanie rozgrzewające i napotne
  • Wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie
  • Upłynnia wydzielinę śluzową oraz rozszerza oskrzela i tchawicę ułatwiając oddychanie
  • Udrażnia zatkaną trąbkę Eustachiusza
  • Oczyszcza zatoki oboczne nosa
  • Pobudza miesiączkowanie i wzmaga czynności zmysłowe oraz wydzielnicze układu rodnego
  • Stosowany zewnętrznie łagodzi nerwobóle oraz bóle stawów

 

Olejek jałowcowy- zastosowanie w lecznictwie

Olejek jałowcowy stosuje się przy: bezsenności, biegunce, krostach i pryszczach, trądziku, mokrym wyprysku, łupieżu, marskości wątroby, miażdżycy i zaburzeniach krążenia, oczyszczania ran, zapalenie stawów, zatrzymanie płynów. Jest on  pomocny przy zaburzeniach trawienia, zaburzeniach metabolizmu, schorzeniach układu wątrobowo- żółciowego. Zaleca się przyjmowanie olejku  przy zatruciach. Ponad to reguluje wypróżnienia. Pomaga uporać się z żylakami i hemoroidami. Stosuje się go przy nadciśnieniu. Może być stosowany przy miażdżycy, białaczce. Ponadto łagodzi napięcie nerwowe i stany związane ze stresem.

Przy utrudnionym oddychaniu i w nieżytach górnych dróg oddechowych olejek może być przyjmowany doustnie oraz w formie inhalacji. Ponadto często jest stosowany w chorobach z przeziębienia, nieżytach układu oddechowego, suchym kaszlu, katarze, stanach zapalnych zatok. ma zastosowanie w leczeniu chorób płuc.

Olejek z szyszkojagód jałowca pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z oddechu, hamuje rozwój bakterii i drożdży w układzie oddechowym.

Olejek ten znalazł zastosowanie w leczeniu dróg moczowych i pęcherza. Preparaty z jałowcem wspomagają usuwanie piasku i drobnych złogów mineralnych z układu moczowego. Szczególnie polecany przy skąpomoczu, kamicy moczowej i żółciowej, hiponatremi, hipochloremi, obrzękach zastojowych.

Olejek zmniejsza ból w trakcie menstruacji dzięki działaniu rozkurczowemu, ponadto był stosowany w medycynie ludowej przy niedoczynności układu rozrodczego u kobiet i mężczyzn. Często był stosowany przy oziębłości płciowej, skąpym miesiączkowaniu, bezpłodności oraz braku doznań seksualnych.

Olejek z szyszkojagód stosuje się do wcierań przeciwbólowych w zapaleniu korzeni nerwowych, nerwobólach, bólach na tle gośćcowym. Łagodzi nerwobóle, bóle mięśniowe i stawowe, a działanie przeciwbólowe jest związane z działaniem drażniącym oleju eterycznego, które powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych. Wcierany w skórę daje efekt rozgrzania. Pomaga przy nagromadzeniu toksyn w organizmie, stad może być pomocny przy reumatyzmie.

Kolejnym zakresem zastosowania olejku dotyczy leczenia łupieżu, łojotoku, trądziku. Olejek ten znalazł również zastosowanie w zwalczaniu cellulitu. Olejek jałowcowy wykorzystuje się leczeniu łuszczycy.

Olejek jałowcowy- zastosowanie w aromaterapii

Olejek z szyszkojagód jałowca:

  • Koi nerwy
  • Działa uspokajająco w stanach nerwowych i lękowych
  • Dodaje energii przy zmęczeniu umysłowym i ospałości
  • Pomaga w uwolnieniu tłumionego gniewu i negatywności
  • Jego zapach wzmacnia i dodaje energii, poprawia koncentrację

Olejek jałowcowy- dawkowanie

Siła olejku jest różnorodna i zależna od sposobu produkcji, producenta oraz geograficznego pochodzenia surowca. Jednak nie należy stosować więcej niż 0,1g olejku jałowcowego w alkoholu więcej niż raz dziennie. Za odpowiednią dawkę uważa się 3-4 krople olejku rozcieńczone w 1 łyżce miodu lub oleju jadalnego przyjmowane 2 do 4 razy dziennie. Olejek można także spożywać z mlekiem lub sokiem.

Do użytku zewnętrznego stosuje się go w rozcieńczeniu z olejem jadalnym.

 

Olejek jałowcowy- przeciwwskazania

Olejku nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Nie zaleca się stosowania olejku do kąpieli, ponieważ może on wywołać na skórze pojawienie się ropni.

Przeciwwskazaniem do stosowania olejku są:

  • zapalenie skóry, reakcja alergiczna na olejek, oparzenia I i II stopnia.
  • ciąża
  • choroba wrzodowa
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • stany zapalne nerek

Olejek jałowcowy- działanie uboczne

  • Olejek jałowcowy nadaje moczowi zapach fiołka.
  • Powyżej 5 kropli podanych doustnie powoduje senność, oszołomienie i może powodować porażenie ośrodkowego układu nerwowego, gdyż zawiera nadmiar manganu, co podrażnia również układ pokarmowy
  • Zewnętrznie stosowany olejek możne spowodować stany zapalne skóry z obrzmieniem i bolesnością. Nie rozcieńczony może spowodować oparzenia skóry objawiające się zaczerwienieniem, pieczeniem i wystąpieniem pokrzywki i pokrzywki.
  • Olejek jałowcowy wykazuje działanie poronne 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Bremness L.; Wielka księga ziół; Wydawnictwo Wiedza i życie, Warszawa, str. 250 

Bernes J., Anderson L. A., Phillipson J. D.; Herbal medicines; Pharmaceutical Press, third edition, 2007, str. 386-388 

Charles D. J.; Antioxidant properties of spices, herbs and other sources; Springer Science 2013, str. 357- 362 

Filipowicz N., Ochocka J. R.; Jałowiec pospolity Juniperus communis L. Popularna lecznicza roślina olejkowa; Postępy Fitoterapia 1/2018, str. 26-31

Górnicka J.; Leksykon zdrowia, Apteka Natury; Martel, Kalisz 2005, str.210-211

Lawless J.; The encyclopedia of essential oils, The complete guide to the use of aromatic oils in aromatherapy, herbalism, health& well-being; Harper Thorsons, 

Ożarowski A.; Ziołolecznictwo- poradnik dla lekarzy; PZWL, wyd. III, Warszawa 1982, str. 168-169

Ody P., Zioła w domu; Świat Książki, str. 38, 114 

Esential Oils for beginners; Althea Press, 2013, str. 87-88 

http://www.penny.pl/porady/olejek-jalowcowy/ (24.08.2017)

http://rozanski.li/482/juniperus-communis-l-jalowiec-pospolity/ (22.08.2017)

Interakcje witaminy B1 z lekami

Przyjmując witaminy, leki czy suplementy warto wiedzieć, że niektóre z nich mogą wchodzić w niekorzystne dla naszego zdrowia interakcje

Fitoterapia w leczeniu cukrzycy

W fitoterapii cukrzycy mamy do dyspozycji wiele surowców roślinnych wspomagających kontrolę poziomu cukru we krwi, a także przeciwdziałających powikłaniom cukrzycy