Najnowsze artykuły

Naturalny czosnek w kapsułkach

Czosnek w kapsułkach to świetna alternatywa dla tych co nie lubią zapachu czosnku, aby wykorzystać dobroczynne działanie tej rośliny

Skąd dynia na Halloween?

Dynia Halloween – symbol jesieni i ciekawa ozdoba. Ustawiona w oknie dokładnie 31 października wita dusze przodków, chroni domy przed złymi duchami…

Najważniejsze kosmetyki dla 20-latki

W tak młodym wieku skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia oraz skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź jakie kosmetyki są niezbędne dla 20-latki

Bazylia w magii i wierzeniach

Bazylię uznaje się za bezpieczne, profilaktyczne zioło, które przynosi szczęście i dobra materialne. Od wieków bazylia jest rośliną wyjątkową, a nawet boską

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Krem Olaplex No. 6

Piękne i zdrowe włosy to marzenie wielu osób. Wypróbuj krem do włosów Olaplex No. 6, który doskonale odbudowuje i wzmacnia strukturę włosów,

Cukier szkodzi?

Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że cukier szkodzi. Nadmiar cukru jest przyczyną chorób cywilizacyjnych, coraz więcej osób zmaga się z otyłością, cukrzycą. Dieta bogata w proste węglowodany jakimi jest cukier sprzyja insulinooprności. A to nie koniec listy dolegliwości jakie powstają w wyniku źle skomponowanej diety, w której przeważają cukry proste.

Nadmierne spożycie cukru prowadzi do depresji, ADHD oraz powoduje stany zapalne stawów, niszczy florę bakteryjną. Cukier jest pożywką dla grzybów i przypuszcza się, że może być przyczyną nowotworów. Zakwasza organizm, wpływa na odkładnie się dodatkowej tkanki tłuszczowej oraz powoduje spowolnienie metabolizmu. Kolejnym skutkiem spożywania nadmiaru cukru są problemy z zasypianiem, obniża odporność czy zburzone działanie hormonów. Dieta bogata w cukry proste powoduje szybsze starzenie się organizmu. Duża ilość cukru powoduje zmiany w mózgu oraz w systemie nerwowym uszkadzając go.




Cukier szkodzi-czyli ile powinniśmy go dziennie spożywać?

Zalecana dzienna dawka dla cukru to nie więcej niż 5 łyżeczek dziennie. Mimo to wiele osób spożywa znacznie więcej cukru w ciągu dnia i nie potrafi tej ilości zmniejszyć. Wiele osób nie jest świadomych, że 2 czy 3 łyżeczki cukru do kawy to tylko niewielka ilość spożywanego przez nich cukru. Szacuje się, że Amerykanie dziennie spożywają 22 łyżeczki, a nawet więcej, cukru w różnych postaciach.

 

Cukier szkodzi- a czy uzależnia?

Niestety coraz więcej dowodów wskazuje na to, że niektóre rodzaje żywności, a w szczególności te zawierające dużo węglowodanów prostych (czyli cukru) mogą uzależniać, a ich spożycie staje się nawykowe lub wynika bardziej z potrzeby zaspokojenia potrzeb emocjonalnych niż fizjologicznych.

Skoro większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że cukier tak bardzo szkodzi, to dlaczego nie potrafimy tak po prostu przestać go spożywać?

Jak się okazuje cukrowy detoks wcale nie jest taki proste. Po pierwsze cukier w różnych postaciach znajduje się w większości produktów. I nie chodzi tu tylko o słodycze czy ciastka- cukier jest chętnie stosowanym dodatkiem do wszelkiego rodzaju produktów przetworzonych, jogurtów, sosów, przypraw, dań gotowych, mięs. Gdyby tak przejrzeć etykiety wszystkich produktów dostępnych w sklepach, okazałoby się, że jest naprawdę niewiele produktów, które nie mają dodatku cukru.

Kiedy już jednak podejmiemy wyzwanie zrezygnowania z jedzenia cukru i udaje się nam go wyeliminować w znacznym stopniu z diety, okazuje się, że zaczynamy czuć się ospali, zmęczeni, pojawia się złe samopoczucie, rozdrażnienie i po krótkim czasie walki z samym sobą wracamy do czegoś słodkiego.

 

Cukier szkodzi- dlaczego tak się dzieje?

Otóż cukier podobnie jak narkotyki szybko się wchłania w organizmie i na krótko dostarcza energii. Odżywia mózg, dla którego glukoza jest głównym paliwem, daje poczucie pobudzenia, czujemy się wówczas silniejsi, pełni energii radośni, wyostrzają się nam zmysły. Każda spożyta porcja cukru powoduje zwiększenie w organizmie poziomu lecytyny oraz pobudzenie w mózgu ośrodka nagrody, wydzielają się wówczas hormony szczęścia.

W momocie, kiedy stężenie cukru (lub narkotyku) spada potrzebujemy kolejnej porcji, bo mózg domaga się pożywienia, a my czujemy się źle, jesteśmy ospali, brakuje nam energii, jesteśmy rozdrażnieni. Pojawiają się bóle głowy, drżenie rąk, rozkojarzenie.

 

Cukier szkodzi- czyli dlaczego potrzebujemy go coraz więcej

Innym mechanizmem, który świadczy o tym, że cukier uzależnia jest fakt, że spożywając coś słodkiego, na chwilę czujemy się szczęśliwi, ale po chwili znowu nachodzi nas ochota na kolejną porcję słodyczy. Mózg po dostarczeniu mu odrobiny glukozy, szybko ją zużywa i zaczyna dopominać się coraz więcej i więcej….

Na pocieszenie

Cukier uzależnia i to jest fakt. Jednak można się uwolnić z tego niezdrowego nałogu, przy bardzo silnej woli. A ten komu udało się przezwyciężyć chęć na coś słodkiego szybko dostrzeże jakie to przyniosło mu korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Morela łac. Prunus Armenica

Morela, to soczysty, smaczny owoc, pochodzący z Azji, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów do naszego organizmu

E 120- Karmina Barwnik spożywczy

E 120 czyli karmina lub koszelina, to czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Znajduje się w kolorowych cukierkach czy słodyczach