Najnowsze artykuły

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Dlaczego warto jeździć na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Poznaj 8 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała, a także w trosce o środowisko

Maj warzywa i owoce sezonowe

Maj to miesiąc, w którym wybór owoców i warzyw robi się coraz większy. Maj to najlepszy miesiąc na szparagi. Pojawia się również przepyszny agrest, botwina, sałaty i zielony groszek.

Czerwiec- sezonowe warzywa

Czerwiec to najpiękniejszy, a zarazem najsmaczniejszy miesiąc w roku, który obfituje w smaczne warzywa i soczyste owoce. Młode warzywa są tak smaczne, że często nie potrzeba im więcej dodatków, aby stanowiły świetną i zdrową przekąskę w ciągu dnia. Warto korzystać z sezonowych warzyw i cieszyć się ich smakiem. To także doskonałe źródło zdrowia- właśnie teraz w czerwcu w pełni sezonu wiele warzyw ma najwięcej witamin i minerałów, a kupowane u lokalnych rolników na pewno nie będą pryskane taką ilością chemii jaką muszą być pryskane warzywa przyjeżdżające do nas z południa Europy czy innych zakątków świata.




Warzywa sezonowe, które warto jeść w czerwcu

Na początku czerwca na bazarach można jeszcze spotkać białe i zielone szparagi, których pełnia sezonu przypada maj i początek czerwca, choć zielone szparagi są jeszcze dostępne czasem nawet w lipcu.

Po pierwsze w czerwcu warto postawić na warzywa liściaste takie jak rukola, szpinak, szczaw, rukiew wodna. Do wyboru mamy wiele odmian salat: sałatę masłowa, lodową czy karbowaną. Czerwiec to także miesiąc kiedy najsmaczniejsza jest boćwinka.

Na początku lata pojawiają się także warzywa kapustne- tutaj głównie młode kapusty: biała, czerwona, pekińska czy włoska. A od połowy czerwca można się cieszyć smakiem młodego brokuła, kalafiora czy kalarepy.

Kolejna grupa warzyw, które właśnie w czerwcu mają najlepszy smak to warzywa korzeniowe: rzodkiewka, młody por czy młody seler zarówno ten korzeniowy jak i liściowy. Młoda pietruszka, która pojawia się w czerwcu bardzo często jest tak słodka, że można ją spożywać na surowo, bez żadnych dodatków. Nie można zapomnieć także o młodej marchewce, która jest skarbnicą beta-karotenu.

W czerwcu cieszy się smakiem pomidorów, ogórków, fasolki szparagowej, bobu, zielonego groszku. Warto także pamiętać o groszku cukrowym, który świetnie pasuje do sałatek czy surówek.

Także w czerwcu pojawiają się młode ziemniaki, które z odrobiną kefiru i szczypiorku stanowią pyszne danie.

A co na deser? Czerwiec obfituje w wiele soczystych owoców, o których przeczytasz >>>tutaj<<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Olejek miętowy zastosowanie w aromaterapii

Olejki miętowe słyną z bardzo silnych właściwości przeciwbólowych i chłodzących, które zawdzięczają mentolowi. Ponadto olejek jest stosowany w dolegliwościach trawiennych

Rośliny lecznicze zbierane zimą

Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy

Jakie zioła stosować na kaszel

Gdy pojawi się kaszel, zwłaszcza ten suchy warto sięgnąć po zioła. Przy kaszlu sprawdzą się podbiał, prawoślaz, anyż, koper włoski czy sosna.

Pszenica- płaskurka i jej właściwości

Płaskurka to odmiana pszenicy, która przeżywa ostatnio swój renesans. Płaskurka wykazuje się wysoką wartością odżywczą i z jest alternatywą dla pszenicy

Arnika górska- łac. Arnica montana

Arnika górska jest rośliną znaną ze swoich leczniczych właściwości. Już od dawna bywała wykorzystywana przez zielarzy i aptekarzy. Rośnie na terenach górskich