Najnowsze artykuły

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Bezpieczne stosowanie ziół- dlaczego jest takie ważne

Wiele ziół pomimo iż są uważane za bezpiecznie mogą wywoływać działanie niepożądane. Co ważne nigdy nie stosujemy ziół na zasadzie- bo sąsiadce pomogły to mi na pewno nie zaszkodzą. Zioła zawierają wiele substancji biologicznie czynnych, które wywierają w mniejszym lub większym stopniu wpływ na nasz organizm. Oczywiście są też takie zioła, które wykazują bardzo silne działanie i takie zioła stosujemy wyłącznie pod opieką osoby, która ma doświadczenie w stosowaniu ziół.

 

Bezpieczne stosowanie ziół- zasady ogólne

  • Po pierwsze i najważniejsze – zanim zaczniemy kurację surowcem zielarskim koniecznie trzeba zapoznać się z surowcem- jak działa, jakie są przeciwwskazania do stosowania, jakie może wywoływać skutki uboczne.
  • Przy wielu preparatach ziołowych bardzo ważne jest systematyczne przyjmowanie określonych dawek- bo inaczej nasze ziółko może nie zadziałać. W wielu przypadkach jest także, że w trakcie kuracji należy robić przerwy w stosowaniu danego preparatu/ zioła. Jeżeli nie będziemy wiedzieli jak dawkować i stosować dany surowiec zielarski możemy sobie bardzo zaszkodzić.




  • Koniecznie należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania do stosowania ziół.
  • Decydując się na kurację ziołową wybieramy tylko jedną kurację. Nie łączymy dwóch lub więcej kuracji. Łączenie kilku kuracji ziołowych lub ziół o przeciwstawnym działaniu w najlepszym wypadku może spowodować, że kuracja nie zadziała. Jednak bardzo często jest tak, że zioła wchodzą z sobą w interakcje i mogą wywołać wiele skutków ubocznych. Aby nie narażać się na niespodziewane skutki uboczne zawsze wybieramy jedną kurację ziołową i obserwujemy, czy przynosi ona efekty czy nie.
  • Jak już jesteśmy w temacie łączenia ziół, to ważne jest, by samodzielnie nie sporządzać mieszanek ziołowych bez odpowiedniej wiedzy- źle dobrane zioła w mieszance mogą znosić swoje działania, wywołać wiele efektów niepożądanych lub zwiększać swoje działanie toksyczne
  • Interakcje z lekami to bardzo szeroki i złożony temat. Wiele ziół może wpływać na metabolizm leków w organizmie i zmieniając ich działanie. Dlatego zawsze na wizycie lekarskiej należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach ziołowych. Lepiej nie łączyć ziół z lekami, nawet z lekami, które kupujemy bez recepty.
  • Zioła stosujemy zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu
  • Jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe przed zastosowaniem ziół koniecznie skonsultuj się z lekarzem
  • Jeżeli wystąpią skutki uboczne podczas kuracji ziołowej należy ją natychmiast przerwać
  • Bezpieczeństwo stosowania ziół to także od ich jakości. Dlatego kupując zioła kupujmy tylko te ze sprawdzonego źródła. Sprawdzajmy na opakowaniach producenta, a jeżeli kupujemy lek roślinny to na opakowaniu powinien znaleźć się numer produkcji.
  • Szczególnie ważna jest jakość ziół sprowadzanych z zagranicy. Wiele ziół pochodzących z Chin może zawierać pozostałości pestycydów, metali ciężkich. Takie zioła często też zawierają różne domieszki nieznanych ziół. Zioła sprowadzane z kraju ich pochodzenia mogą być konserwowane różnymi środkami
  • Przed planowanym zabiegami i operacjami należy odstawić tydzień wcześniej wszystkie zioła, ponieważ wiele z nich wpływa na krzepliwość krwi. Może to skutkować nie prawidłowym krzepnięciem krwi czy krwawieniami. Należy szczególnie uważać z dziurawcem, żeń-szeniem, czosnkiem, miłorzębem. Waleriana zawarta w korzeniu kozłka może np. przedłużać działanie narkozy.
  • Jest grupa ziół, która uwrażliwia skórę na promienie słoneczne. Wówczas nie należy stosować takich ziół przed wyjściem na słońce np. dziurawiec

 

Bezpieczne stosowanie ziół – a ciąża

W czasie ciąży należy zachować szczególną uwagę przy stosowaniu ziół. Wiele z nich działa na macicę i może przyczynić się do poronienia, inne będą wykazywały szkodliwe działanie na płód. Dlatego w tym pięknym czasie przed zastosowaniem ziół warto spytać o radę lekarza lub wykwalifikowanego zielarza. Tutaj warto zapoznać się z >>>ziołami zakazanymi w czasie ciąży<<<

 

Bezpieczne stosowanie ziół- a dzieci

Niemowlętom do 6 miesiąca życia nie podajemy żadnych ziół (wyjątek stanowi rumianek). Starszym dzieciom można podawać zioła o łagodnym działaniu, ale należy je wprowadzać stopniowo i zawsze w zmniejszonych dawkach. Zioła o silniejszym działaniu nie powinno się podawać dzieciom poniżej 12 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Rośliny odstraszajace komary

Komary potrafią popsuć letni wieczór. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Warto posadzić w okolicy tarasu lub na balkonie rośliny, które dzięki olejkom eteryczny modstraszą komary.

Magia ziół zioła w noc kupały

Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….

Krem Olaplex No. 6

Piękne i zdrowe włosy to marzenie wielu osób. Wypróbuj krem do włosów Olaplex No. 6, który doskonale odbudowuje i wzmacnia strukturę włosów,

przyprawa magii

Maggi- czy warto jej używać?

Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez maggi, a tym czasem skład rej popularnej przyprawy pozostawia wiele do życzenia…..